چهارشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۰
کد خبر: ۲۱۹۹۷
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۱
تعداد بازدید: ۵۳۳
وینفرد شفر در بدو ورودش به استقلال با اما و اگرهای زیادی رو به رو بود و شک و تردیدهای زیادی در مورد موفقیت این مربی تقریباً مسن وجود داشت که آیا او می تواند استقلال به گل نشسته منصوریان در رده شانزدهم جدول را به روزهای خوبش برگرداند؟
تیتر 20 - گذشت زمان نشان داد که او می تواند و به خوبی توانست با ثبت رکوردهای مثبت تیمی و فردی زیادی در استقلال، این تیم را به رده های بالای جدول هدایت کند اما در همین مدت او چند نقطه تاریک در کارنامه ش دارد که در ادامه به نکات منفی کارنامه شفر در استقلال از ابتدا تاکنون اشاره می کنیم.

شفر که به خوبی توانسته بود ساختار دفاعی استقلال را احیا کند و استقلال تخت هدایت او از دربی ۸۵ تا قبل از بازی با سایپا در هیچ بازی از حریفان گلی دریافت نکرده بود اما سرانجام در دقیقه ۸۵ بازی سایپا تسلیم شد و رکوردش به پایان رسید.

شفر عصبانی، پوئن منفی استقلال در کنار زمین

با نگاهی به بازیهایی که استقلال در آنها موفق نشده به عنوان برنده از زمین بیرون بیاید به این نتیجه می رسیم که یک وجه اشتراک در رفتار شفر در تمامی این بازیها وجود دارد و آن رفتار عصبی و هیجانی شفر در کنار زمین در هدایت استقلال است؛ شفر برای اولین بار در بازی استقلال مقابل فولاد خوزستان در ورزشگاه آزادی بر روی نیمکت استقلال نشست که آن بازی با تساوی ۰-۰ به پایان رسید اما در مابقی بازیها، او هرگاه در کنار زمین به مانند سرمربی سابق استقلال(علیرضا منصوریان) جنب و جوش اضافه از خود نشان داده، گویی استرس ناخواسته ای را به تیمش وارد کرده که نتیجه آن، فرصت سوزی های جابر انصاری در دربی ۸۵، فرصت سوزی سجاد شهباززاده در بازی مقابل پیکان، فرصت سوزی جابر انصاری و قربانی در بازی تراکتور سازی، و فرصت سوزی علی قربانی در دقیقه ۹۶ بازی مقابل سایپا بوده است. به نظر می رسد سرمربی آبی پوشان باید به این نکته توجه کند که بازیکنان ایرانی ظرافت های روحی روانی خاصی دارند و استمرار رفتارهای هیجانی در طول بازی منجر به نتیجه معکوس در تمیش خواهد شد؛ شاید او باید آرامش را از برانکو ایوانکویچ در کنار زمین فرا گیرد که به خوبی توانسته این آرامش و خونسردی را به تیمش تزریق کند به طوری که تا ثانیه آخر بازی برای بردن می جنگند و از تک فرصتها گل می سازند.

تعویض های اشتباه تمام نشدنی

نکته تاریک دیگر کارنامه شفر،تعویض های اشتباه او در تمام بازیهای استقلال تاکنون اشاره کرد؛ مشخص نیست فلسفه تعویض در ذهن شفر به چه صورت تعریف شده است اما او بارها در طول بازیهایی که سرمربی استقلال بوده، بازیکنانی را به زمین فرستاده که حتی خوشبین ترین هوادار و پیشکسوت استقلال حتی تصور بازی کردن آن بازیکن با آن کیفیت پایین را به ذهنش راه نمی دهد و از طرف دیگر بازیکنانی از زمین بیرون می روند که عملکرد مثبتی در زمین داشته اند که به عنوان مثال می توان به تعویض های عجیب فرشید اسماعیلی اشاره کرد که با همواره غرولند زیرپوستی این بازیکن هم همراه بوده است. او که در ابتدای حضورش در استقلال به یکباره خواهان حضور بهنام برزای شد اکنون که او را در اختیار دارد، مشخص نیست چرا در روزهایی که علی قربانی در شرایط روحی روانی خوبی قرار ندارد برزای را در نوک خط حمله مورد آزمایش قرار نمی دهد؟ یا مثلا حضور بازیکنان پر اشتباهی همچون خسرو حیدری و جابر انصاری در زمین چه معنایی دارد؟ هنوز از خاطر نبرده ایم که او در بازی با تراکتورسازی در دقیقه ۹۳ قصد تعویض کردن داشت که به دلیل پایان بازی، فرصت به انجام آن تعویض عجیب نشد!

یکی از انتقادات جدی به شفر، تعویض های عجیب و عمدتاً اشتباه او است که به جای کمک به روند حرکتی استقلال، به حریفان استقلال در وارد کردن فشار بیشتر به دفاع استقلال کمک کرده است.

عدم شناخت روحی و فنی بازیکنان

یکی دیگر از انتقاداتی که به شفر وارد است این است که به نظر می رسد او هنوز پس از گذشت بیش از ۳ ماه حضور در ایران، توانایی های بازیکنان این تیم را به طور کامل نشناخته و یا ضریب خطاهای بازیکنان را پس از هر بازی بررسی نمی کند چرا که بعضاً شاهد این هستیم که او حتی در ترکیب اولیه هم دچار اشتباه می شود و تغییرات عجیبی در ترکیب تیم به وجود می آورد که موجب کاهش برش استقلال مقابل حریفان شده است. به عنوان مثال، او یا به بازی منتظری در دفاع میانی اعتقاد دارد یا ندارد و غیر از این دو حالت امکان ندارد. با اعلام ترکیب اولیه استقلال مقابل سایپا شاهد این بودیم که روزبه چشمی در ترکیب اصلی استقلال قرار گرفته و منتظری از روی نیمکت بازی را شروع می کند؛ که این مورد نشاندهنده این موضوع است که شفر به بازی چشمی در پست دفاع میانی بیشتر از منتظری اعتقاد دارد اما به یکباره چه می شود که در نیمه دوم و در لحظات حساس بازی او اعتقادش تغییر میکند و به بازی منتظری در پست دفاع میانی اعتقاد پیدا می کند؟ که همین جا به جایی نا به هنگام نیز باعث دریافت گل استقلال شد چرا که منتظری با عدم تمرکز کامل و عدم درک شرایط بازی وارد زمین شد و با روحیه پایینی که به واسطه عدم حضورش در ترکیب اصلی داشت، اصلا نمی توانست گزینه مناسبی برای تعویض باشد! آنهم به جای بازیکنی سرعتی به نام شجاعیان ! تعویض های اشتباه شفر در بازی سیاپا به وضوح نشان داد او نه به شرایط روحی روانی بازیکنان خود اشراف پیدا کرده و نه به قابلیتهای فنی آنها احاطه دارد.

آقای شفر وقتی محسن کریمی که به دلیل امتحانات دانشگاه خود در هیچ یکی از تمرینات قبل بازی شرکت نکرده بود چطور به ترکیب اصلی استقلال راه یافت؟ که اتفاقاً همین عامل و عدم آمادگی بدنی او باعث مصدومیتش هم شد.

اینکه به یکباره استقلال با ۳ هافبک دفاعی (چشمی، باقری، ابراهیمی) در زمین است نشانه چیست جناب شفر؟ سه بازیکنی که شباهت زیادی در بازی آنها دیده می شود و به نوعی شفر با تعویض های اشتباه خود خلاقیت و سرعت را از خط میانی استقلال گرفت و میانه میدان را با دستان خود تقدیم حریف کرد…

شاید این تساوی به موقع در ادامه راه مخصوصاً لیگ قهرمانان آسیا به کمک استقلال بیاید چرا که شفر فاصله زیادی با رساندن استقلال به سرمنزل مقصود دارد؛ اگر ضعفهای استقلال در بازیهای قبل به چشم نیامد به واسطه نتیجه گیری این تیم بود اما اکنون آن ضعف ها سر باز کرده اند و عیان شده اند./فرتاک
برچسب ها: استقلال ، شفر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: