چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۱
کد خبر: ۲۲۸۴۲
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: ۳۵۴
بررسی‌ها از بازار میوه و تره‌بار نشان می‌دهد که شیب قیمت‌ها نسبت به ماه گذشته و با نزدیک شدن به ماه پایانی سال با روند افزایشی روبرو شده است و اقلامی مثل موز، پرتقال، لیموترش، خیار، آناناس و انگور در بازار گران شده‌اند.
موز کمیاب شد!

تیتر20 - بازار میوه این روزها با تغییراتی در قیمت برخی اقلام مختلف همراه شده و قیمت‌ها به طور نسبی افزایش پیدا کرده است. شاید مهمترین میوه‌ای که در این روزها افزایش قیمت پیدا کرده است، موز باشد. مشاهدات از مغازه‌های سطح شهر نشان می‌دهد که هر کیلوگرم موز بیش از ۸۰۰۰ تومان در بازار قیمت دارد. موز میوه‌ای است که معمولا با ثبات قیمت همراه بود و کمتر نوسان قیمتی داشت اما اکنون به دلیل آنچه کمبود عرضه این محصول در بازار عنوان می‌شود، قیمت آن افزایش یافته است. البته رئیس اتحادیه بار فروشان، افزایش نرخ دلار را نیز در بالا رفتن قیمت این میوه وارداتی موثر می‌داند.

به غیر از موز، قیمت برخی اقلام دیگر در بازار میوه ‌از جمله خیار بوته‌ای، آناناس، انگور و پرتقال هم افزایش یافته و پرتقال شمال به طور متوسط به کیلویی ۷۰۰۰ تومان رسیده که نسبت به ماه قبل حدود ۱۰۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرده است. البته قیمت برخی اقلام از جمله سیب زرد و قرمز ثبات داشته‌ است.

با نزدیک شدن به ماه پایانی سال معمولا تقاضای میوه در بازار مصرف بالا می‌رود و زمینه هم برای افزایش قیمت فراهم می‌شود لذا ضرورت نظارت بر بازار در این مقطع از سال دو چندان می‌شود.

به گفته برخی فروشندگان، نارنگی، سیب قرمز و خیار از جمله پرتقاضاترین میوه‌ها در بازار  هستند و آناناس و نارگیل کمترین تقاضا را دارند.

به طور کلی وضعیت عرضه میوه‌ در بازار مناسب است و شاید به غیر از موز کمبودی به لحاظ عرضه در سایر اقلام وجود ندارد. البته کیفیت گوجه‌فرنگی در یکی - دو ماه گذشته چندان مطلوب نبوده که در عرضه‌های جدید کیفیت بهتری پیدا کرده است. همچنین باید گفت هندوانه هم تقریبا به قیمت سابق خود برگشته است.

سیب زمینی و پیاز هم که پرتقاضاترین اقلام در بازار تره‌بار هستند، کیلویی ۲۵۰۰ تومان به طور متوسط فروخته می‌شوند. همچنین مشاهدات نشان می‌دهد که لیموترش گران‌ترین محصول در بازار تره‌بار است.

انواع میوه (هر کیلوگرم)قیمت
سیب زرد۵۰۰۰ تومان
سیب قرمز۵۵۰۰ تومان
خیار درختی۲۵۰۰ تومان
خیار بوته‌ای۳۵۰۰ تومان
انگور۵۵۰۰ تومان
موز۸۵۰۰ تومان
اناناس۱۶ هزار تومان
بِه۱۲ هزار تومان
نارنگی۵۰۰۰ تومان
پرتقال۷۰۰۰ تومان
نارنگی و پرتقال آبگیری۲۵۰۰ تومان
انار۸۵۰۰ تومان
نارگیل۶۰۰۰ تومان
خرمالو۲۰۰۰ تومان

انواع تره‌بار(هر کیلوگرم)قیمت
سیب زمینی۲۵۰۰ تومان
پیاز۲۵۰۰ تومان
لیموترش۱۲ هزار تومان
کلم۲۰۰۰ تومان
فلفل دلمه‌ای۲۵۰۰ تومان
کدو۲۰۰۰ تومان
بادمجان۲۰۰۰ تومان
چغندر۲۰۰۰ تومان
هندوانه۱۲۰۰ تومان
کاهو۲۰۰۰ تومان
گوجه فرنگی۳۵۰۰ تومان
هویج۲۰۰۰ تومان

ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: