چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۶
کد خبر: ۲۳۰۱۵
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۷
تعداد بازدید: ۶۹۵
«ثابت پاسال» یکی از معدود نمونه‌های باقیمانده از خانه‌ - باغ‌های ایرانی در منطقه آفریقا (جردن) تهران است از آن با عنوان «بزرگترین خانه‌ تهران» یاد می کنند.
بزرگترین خانه تهران در جردن را ببینید!

تیتر20 -  «ثابت پاسال» یکی از معدود نمونه‌های باقیمانده از خانه‌ - باغ‌های ایرانی در منطقه آفریقا (جردن) تهران است از آن با عنوان «بزرگترین خانه‌ تهران» یاد می کنند. خانه‌ای با وسعت ۱۲ هزار متر مربع که این روزها در میان مجتمع‌های مسکونی و تجاری گیر افتاده است و به واسطه طرح‌هایی که مالکِ بنا پیش از ثبت ملی به میراث فرهنگی ارایه کرده، احتمال تبدیل شدن آن به برجی هم طراز دیگر ساختمان‌های اطراف آن وجود دارد. 

از چهار سال پیش تا امروز هر از گاهی نام بزرگترین خانه تهران سر زبان‌ها می‌افتد و با چندین اعتراض و هشدار از سوی دوستداران میراث فرهنگی و رسانه‌ها بار دیگر صداها خاموش می‌شوند. این بنای تاریخی ۳۱ خرداد امسال در هفته میراث فرهنگی به ثبت ملی رسید و در همان زمان مهدی چمران، رییس وقت شورای شهر تهران گفت:

می‌خواستند در این عمارت مجتمع تجاری بسازند و بلندمرتبه سازی کنند، اما پیشنهاد دادیم در آنجا مرکز فرهنگی و مذهبی ساخته شود، یعنی مسجد بسازند. البته باید در این مکان، بخش تجاری هم فعال شود تا بتواند هزینه‌های خود را دربیاورد.

این صحبت‌ها هیچ گاه تایید نشدند، اما گویا نیازی به تایید آن‌ها نیست، چرا که براساس طرح ارایه شده توسط مالک در فضای خالی حیاط این بنا به سمت غرب آن طرح ساخت برجی ۱۴ طبقه وجود دارد. البته هنوز هم هیچ جوابی درباره‌ تایید یا رد این طرح ارایه نشده است. 


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: