سه‌شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
کد خبر: ۳۱۴۹۶
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۰
تعداد بازدید: ۲۹۵
باتری خودرو یکی از مهمترین قطعات به کار رفته در خودرو است که سلامت آن تضمین کننده ی سلامت خودرو خواهد بود. در واقع مواردی نظیر چگونگی انتخاب باتری خودرو، زمان تعویض آن و آگاهی از خرابی های مرسوم این قطعه همواره یکی از دغدغه های اساسی صاحبان خودرو بوده است.
نکات کاربردی که قبل از انتخاب باتری خودرو باید بدانید

تیتر20 - از جمله موارد مهمی که باید در انتخاب باتری مد نظر قرار داد، آمپراژ آن باتری است. در مجموع هر کدام از باتری های تولید شده برای خودروهای مختلف با یک عدد معین شناخته می شوند. عددی که نشان دهنده ی حداقل آمپر مجاز آن باتری است. هر کدام از اتومبیل های مختلف با توجه به میزان جریان الکتریکی مورد نیاز برای تامین انرژی قطعات متعدد خود از باتری هایی با آمپرهای گوناگون استفاده می کنند. البته آن دسته از افرادی که خودروهای خود را به سیستم های صوتی قدرتمند و پر سر و صدا مجهز کرده اند، به طور حتم باید به منظور تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز برای راه اندازی این سیستم های صوتی از باتری هایی با آمپر بالاتر از حد معمول استفاده کنند.

در کنار این موضوع توجه به اندازه ی باتری خودرو نیز یکی دیگر از موارد مهمی است که هنگام انتخاب باتری باید به آن توجه داشت. ناگفته پیدا است که اگر باتری انتخابی برای یک خودرو از محفظه ای که برای نگهداری آن در فضای داخلی خودرو در نظر گرفته شده است بزرگ تر باشد، مشکلات متعددی برای صاحب خودرو پدید می آید. موضوعی که در رابطه با باتری های کوچک تر از حد مجاز نیز قابل مشاهده است. در مجموع هنگام انتخاب باتری خودرو باید در کنار توجه به آمپراژ آن به اندازه ی کلی باتری نیز توجه ویژه ای داشت. سوای در نظر گرفتن اندازه و میزان آمپر باتری خودرو، توجه به تاریخ تولید باتری نیز می تواند به عنوان یکی از پارامترهای اصلی انتخاب نوع مناسب آن محسوب شود.

البته باتری خودرو مانند مواد غذایی نیست که در صورت سپری شدن مدت زمان معینی، حتی در صورت مورد استفاده قرار نگرفتن، فاسد شده و از رده خارج گردد. با این حال نمی توان این حقیقت را کتمان کرد که پیشرفت زمان موجب پیشرفته تر شدن تکنولوژی های به کار رفته در تولید کالاهای مختلف می گردد. به طور حتم قطعات جانبی اتومبیل نظیر باتری نیز از این قاعده ی کلی مستثنی نیستند.

از همین رو بد نیست هنگام خرید باتری خودرو علاوه بر در نظر گرفتن موارد یاد شده به تاریخ تولید آن نیز توجه نمود و بیش از همه به سراغ نمونه هایی رفت که محصولات جدیدتری در بازار به شمار می روند. در باتری های ساخت ایران معمولا تاریخ تولید باتری در شماره سریال آن قید شده است. به بیان دقیق تر دو رقم ابتدایی شماره سریال یک باتری ایرانی (دو رقم ابتدایی از سمت چپ) نشان دهنده ی سال ساخت آن باتری است. به عنوان مثال اگر دو رقم ابتدایی شماره سریال یک باتری خودرو ۹۴ باشد، به آن معنی است که باتری ایرانی مورد نظر در سال ۱۳۹۴ خورشیدی تولید شده است.

در مورد باتری های کره ای که طیف قابل توجهی از باتری های موجود در بازار ایران را تشکیل می دهند نیز قاعده کم و بیش به همین ترتیب است و شماره سریال باتری خودرو، مشخصات مربوط به سال ساخت آن را نشان می دهد. در اینجا نخستین رقم از سمت چپ شماره سریال باتری خودرو نمایان گر سال ساخت آن است. به عنوان مثال اگر این رقم ۶ باشد به آن معنی است که باتری مورد نظر در سال ۲۰۱۶ میلادی تولید شده است.

برند باتری خودرو

در حال حاضر اکثر باتری های موجود در بازار خودروی ایران را نمونه های ساخت داخل تشکیل می دهد. البته در کنار باتری های ایرانی شاهد حضور گسترده ی باتری های خارجی نیز هستیم. محصولاتی که اغلب آنها یا ساخت ترکیه هستند یا به کشورهایی نظیر کره  جنوبی و چین تعلق دارند.

نکته ی جالبی که در رابطه با شرکت های سازنده ی باتری خودرو می توان به آن اشاره کرد این است که هیچ کدام از این شرکت ها در اروپا حضور ندارند. در واقع به دلیل آن که فرایند ساخت باتری ارتباط پیوسته و مستمری با مواد مختلف شیمیایی دارد و این مواد ارتباط چندان مناسبی با محیط زیست برقرار نمی کنند، کشورهای حاضر در قاره ی سبز ترجیح داده اند تا سبزی قاره خود را با سیاهی تعویض نکرده و انحصار ساخت باتری را در اختیار کشورهای در حال توسعه یا جهان سومی قرار دهند.

به هر حال فارغ از این بحث ها اگر قصد انتخاب نمونه ی مناسبی از باتری خودرو در بازار ایران را دارید بهتر است نمونه های ساخت چین و ترکیه را فراموش کرده و به سراغ باتری های تولیدی ایران یا کره بروید.

در حال حاضر شرکت های مختلفی نظیر صبا، سپاهان، برنا و برخی شرکت های مشابه به تولید باتری خودرو در ایران مشغول هستند و محصولات خود را تحت نام های گوناگونی به بازار عرضه می کنند. باتری های شاخص کره ای نیز اغلب با نام دلکور، پوما، جگوار، سوپر دیاموند، هانکوک، شارک و سایر موارد مشابه شناخته می شوند.

شاید انتخاب تنها چند نمونه باتری از میان نام های مذکور به عنوان باتری برتر کار چندان ساده ای نباشد. از همین رو تنها به همین بسنده می کنیم که به طور عمده باتری های ساخت ایران و کره کیفیت بهتری نسبت به نمونه های مشابه ساخت ترکیه یا چین دارند.

عوامل کاهنده عمر باتری خودرو

از جمله عواملی که می تواند در کاهش عمر باتری خودرو مؤثر باشد، بروز مشکلات فنی در برخی از قطعات خودرو است. از میان مهمترین قطعاتی که وجود ایراد در آنها قادر است موجب اختلال در کار باتری خودرو شود، می توان به دینام و استارت خودرو اشاره کرد. بروز مشکل در دینام خودرو، کاهش شارژ باتری را به همراه می آورد و اختلال در استارت نیز موجب کاهش عمر باتری خودرو می گردد. بنابراین در صورت مشاهده  کردن اختلال در دینام و استارت خودرو خیلی زود نسبت به رفع مشکل پیش آمده اقدام کنید. چرا که در غیر این صورت ممکن است خرج مضاعفی روی دست شما بماند و در کنار دینام یا استارت خودرو ناگزیر از تعویض باتری آن نیز بشوید.

در کنار موارد یاد شده حضور طولانی مدت در مکان های به شدت گرم یا بی اندازه سرد نیز در کاهش عمر باتری خودرو بسیار موثر است. به خصوص در آب و هوای سرد که ساز و کار باتری با اختلال و مشکلات قابل توجهی همراه می گردد./ستاره
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: