يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۳
کد خبر: ۳۵۴۲۳
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
تیتر20 گزارش می دهد؛
خيابان باب همايون از معدود خيابان‌هاي تهران است كه در طول 100 سال گذشته تغيير كاربري نداده، لاله‌زار در تأتر و سينما و كافه و كاباره‌، حالا بورس لوازم برقي شده، خيابان ناصرخسرو كه تمام كتاب‌هاي مورد نياز مردم ايران را تأمين مي‌كرده، حالا بورس لوازم آرايشي و لباس و لوازم برقي شده اما باب همايون همچنان بورس كت و شلوار است.
چرا باب همایون تغییر کاربری نداد؟/چانه‌زني اینجا مرسوم بود!/ روزي 100 داماد براي خرید می آیند

تيتر20 / يحيي اميري - معروف بود در خيابان باب همايون مي‌شود با 5 تا اسكناس يك توماني يك دست كُت و شلوار زرق و برق‌دار دامادي خريد، همان كُت و شلواري كه فروشنده با 15 تومان شروع مي‌كرد و تو اگر چانه‌زني حرفه‌اي باب همايوني بلد بودي مي‌توانستي قيمت را به يك سوم كاهش بدهي و براي شگون، يك اسكناس 5 ريالي هم كف دست شاگرد مغازه بگذراي تا دلشاد خريد كرده باشي. 

امروز هم كُت و شلوار فروشي باب همايون مثل 90-80 سال پيش بورس كت و شلوار فروشي دامادي  است، ولي با قيمت حدود يك ميليون تومان، مغازه‌ها همه شيك و دكوردار شده‌اند و فروشنده‌ها هم كلاس دارند و برندهاي مشهور كت و شلوار دوزهاي جهان را مي‌شناسد، با همان مارك به شما كت و شلوار مي‌دهند، كت و شلوارهايي كه در خيابان ميرداماد بين 3 تا 5 ميليون قيمت خورده‌اند، اينجا مشابه آن بين يك تا يك و نيم ميليون تومان فروخته مي‌شود. 

روز جمعه 24 خردادماه در مغازه، دو نبش «مقدم» مردي كه براي نوه‌اش كت و شلوار دامادي خريده است مي‌گويد: پدرم هم از همين باب همايون كت و شلوار دامادي خريده، من و پسر مرحومم هم از اينجا كت و شلوار دامادي خريده‌ايم و حالا نوبت نوه من شده است، و فروشنده مي‌گويد، مغازه‌هاي باب همايون خوش يمن است.

خيابان باب همايون از معدود خيابان‌هاي تهران است كه در طول 100 سال گذشته تغيير كاربري نداده، لاله‌زار در تأتر و سينما و كافه و كاباره‌، حالا بورس لوازم برقي شده، خيابان ناصرخسرو كه تمام كتاب‌هاي مورد نياز مردم ايران را تأمين مي‌كرده، حالا بورس لوازم آرايشي و لباس و لوازم برقي شده اما باب همايون همچنان بورس كت و شلوار است. 

كت و شلوار فروشي‌هاي باب همايون به چانه زني شهرت داشتند و شاگرد مغازه‌هاي حرفه‌اي سمج كه دست مشتري مردد در حال عبور را مي‌گرفتند و داخل مغازه مي‌بردند، كُت به تنش مي‌كردند و جلوي آينه قدي مي‌بردند: به به، عجب شيك شده‌اي! 

چانه‌زني در خريد لباس در اين خيابان شهرت داشت. فروشنده‌ها مشتري شناس بودند، فرق بين مشتري شهرستاني را با مشتري تهراني مي‌دانستند. حالا هم مي‌دانند با اين تفاوت ديگر كسي حوصله چانه‌زني مفصل و طولاني را ندارد. 

رحيم‌ آقا مي‌گويد: گاهي چانه زني تا يك ساعت طول مي‌كشيد، حالا اين شيوه خريد و فروش رايج نيست، كسي حوصله آن همه چانه‌زني را ندارد. 

قديمي‌ترين تجار كُت و شلوار فروش كه به مغازه‌هاي بالاي شهر و شهرستان‌ها كت و شلوار ارسال مي‌كردند، در گذشته رقيب نداشتند، حداكثر با يكي دو برند «جنرال مُد» كوچه برلن و پيرايش لاله‌زار، حالا هاكوپيان و گراد و البرز و ده‌ها برند ديگر ميرداماد رقيب آنها شده‌اند، ولي در باب همايون، وضع خيلي فرق نكرده، با همه برندهاي مشهور ايراني وحتی جهان رقابت مي‌كنند. 

حاج محسن اشتهاردي كه با مغازه‌اش روبه‌روي ساختمان وزارت اقتصاد و دارايي است مي‌گويد: دست‌كم روزي 100 داماد براي خريد كُت و شلوار دامادي به باب همايون مي‌آيند. 

او مي‌گويد: مهمترين فرقي كه با گذشته مشهود است شاگرد مغازه‌هاي كارآزموده بودند كه با گفتن «مبارك باشد» شاگردانگي مي‌گرفتند، حالا ديگر از اين خبرها نيست. 

از آقاي صادقي مي‌پرسم! دستمزد خياطي‌هاي كت و شلوار دوز حدود يك ميليون تومان شده، شما چطور كت و شلوارهاي فاستوني مي‌فروشيد به 900 هزار تومان؟ مي‌خندد و مي‌گويد: ما سري‌دوزي داريم، كارگاه خياط‌هاي ما تا روزي 10 دست كُـت و شلوار با سايز استاندارد مي‌دوزند. 

همه مغازه‌ها خياط دم دستي دارند، براي رفع ايرادهاي جزيي، هيچكس براي كوتاه كردن دم پا، بيش از 15 دقيقه معطل نمي‌شود. 
اكثر مغازه‌هاي داخل پاساژ باب همايون، پيراهن و كفش و كمربند هم براي جوري جنس دارند ولي تمركز شان فقط روي كُت و شلوار است كه سود بالايي دارد. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: