دوشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۹
کد خبر: ۹۳۴۹
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: ۱۰۹۰۴
با تلاش پژوهشگر زنجانی، داستان‌های آشیقی زنجان ثبت ملی شد و به ثبت چند ملیتی پیشنهاد داده شد.
تیتر20 - به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ،اکبر کریمی،پژوهشگر زنجانی گفت:از بین 19 پرونده ثبت ملی تنها دو پرونده به مرحله ثبت چند ملیتی گذاشته می‌شود که داستان‌های آشیقی، به این موفقیت و امتیاز دست پیدا کرد و ثبت‌نام پنج آشیق در دستور کار ثبت گنجینه‌های بشری ایران قرار گرفت.

وی با بیان اینکه بر همین اساس قرار است، « داستان‌ها، نقل‌ها، و افسانه‌های آشیقی ( متون نمایش سنتی) زنجان» برای ثبت چند ملیتی با مشارکت کشورهای دیگر پیشنهاد شود، افزود: ثبت چند ملیتی میراث فرهنگی ناملموس به عناصر میراث ناملوسی اشاره دارد که در دو یا چند کشور با شباهت‌ها و تفاوت‌هایی جریان داشته باشد.

کریمی در ادامه با ارائه توضیحاتی در زمینه گردآوری داستان‌ها، نقل‌ها و افسانه‌های آشیقی بیان کرد: برای گردآوری این مجموعه 30 ماه زحمت کشیده شده و همه هزینه‌های مربوط به گردآوری به صورت شخصی تامین شده است.

وی افزود:این مجموعه با همکاری، سیاوش عربخانی، منوچهر نجفی، حمیدرضا بازرگانی، سیامک عربخانی و احمد کریمی، علی چراغی، محسن سیدین و محمود ابراهیم‌خانی و با همراهی آشیق ذوالفقار عیسی‌بیگلو و رحمان محرم‌زاده، با حضور اساتید آشیق‌های داستان‌گوی حوزه جغرافیایی زنجان به نام‌های آشیق گلاب‌داوود بیگلو، آشیق ستار خدایی، آشیق حسین ابراهیمی، آشیق محمد نجفی، آشیق یارمحمد عیسی‌بیگلو تدوین و به مرحله ثبت ملی رسید..

کریمی در ادامه با اشاره به همکاری شهردار زنجان حبیب‌الله ملایی یگانه در زمینه چاپ مجموعه داستان‌های ثبت شده به عنوان کتاب اضافه کرد: این پروژه، نقش مهم و بسزایی را در ورود شهرداری به آی.سی.سی.ان (ICCN) یا شبکه همکاری بین شهری برای محافظت از میراث فرهنگی ناملموس که تنها سازمان بین‌المللی حکومت‌‌های محلی و نهاد‌های فرهنگی برای حفظ میراث فرهنگي ناملموس جهان است،دارد..

وی با بیان اینکه در حال حاضر این سازمان دارای 40 عضو اصلی دارد، افزود: توسعه پایدار و حفظ میراث فرهنگی ناملموس به عنوان مهمترین اولویت‌های کاری آن محسوب می شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: