سه‌شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
کد خبر: ۳۴۱۷۴
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
حساس و زودرنج است و فقط سالي يكبار غذا مي‌خورد
روزگاري چپ‌ها به سرمايه‌‌داران مي‌گفتند «زالو صفت» «مثل زالو خون مردم را مي‌مكند» اما اين درمانگر بيماري‌‌ها كه در ذات حيواني خود خون آشام است، سالي يكبار غذا مي‌خورد، بسيار حساس و زودرنج است. داراي 650 گونه است و فقط 50 نوع آن از خون پستانداران تغذيه مي‌‌كنند و در روزگاري نه چندان دور، در بازار سيد اسماعيل مولوي، خريد و فروش مي‌شد.
آيا زالو مستحقق اين همه لعن و نفرين است؟

تیتر20/ یحیی امیری - روزگاري چپ‌ها به سرمايه‌‌داران مي‌گفتند «زالو صفت» «مثل زالو خون مردم را مي‌مكند» اما اين درمانگر بيماري‌‌ها كه در ذات حيواني خود خون آشام است، سالي يكبار غذا مي‌خورد، بسيار حساس و زودرنج است. داراي 650 گونه است و فقط 50 نوع آن از خون پستانداران تغذيه مي‌‌كنند و در روزگاري نه چندان دور، در بازار سيد اسماعيل مولوي، خريد و فروش مي‌شد. 

مهندس فرناز جليلي در مقاله‌اي كه در مجله «برزگر» نوروزي چاپ شد، در پاسخ اين پرسش كه آيا زالو مستحقق اين همه لعن و نفرين است؟ مي‌نويسد: 
از 2500 سال پيش زالو براي مسائل درماني بيماري‌هاي انسان شناخته شد، ابتدا در چين و ابوعلي‌سينا نخستين كسي بود كه زالو درماني را در ايران رواج داد و در كتاب «قانون» نيز به آن اشاره كرده است با گذشت زمان مزيت‌هاي اين حيوان بيشتر و بيشتر در علم پزشكي ظاهر شد به‌طوري كه امروزه بيش از 300 بيماري با استفاده از اين حيوان درمان مي‌شود. 

آيا زالو مستحقق اين همه لعن و نفرين است؟

حساس و زودرنج است و فقط سالي يكبار غذا مي‌خورد

برخلاف اسم و ظاهر ترسناك زالو بايد به اين نكته اشاره كرد كه اين حيوان بسيار حساس و زودرنج است و نسبت به صداي خشن و گرما عكس‌العمل منفي نشان مي‌دهد و حتي در موارد حاد فوري مي‌ميرد. غذاي زالو فقط و فقط خون است و براي تهيه آن رو به شكار و يا چسبيدن به پستانداران مي‌آورد. 

جالب است بدانيد كه زالوي مولد تنها نياز به يكبار تغذيه در سال دارد و به مدت يكسال گرسنه نمي‌شود. 
محل زندگي زالوها در طبيعت بركه‌ها، شاليزارها و باتلاق‌ها مي‌باشد و طعمه اصلي آنها قورباغه‌ها مي‌باشند كه با چسبيدن به سطح بدن آنها اقدام به مكيدن خون آنها مي‌كنند و بايد گفت كه زالو تنها جهت رفع خستگي اقدام به مكيدن خون ميزبان مي‌كند و اصلاً به هيچ عنوان اين عمل را براي سرگرمي و تفريح انجام نمي‌دهد. زالوها علاوه بر كاربرد پزشكي و طبي در صنعت آرايشي هم نقش بسزايي دارند و از روغن آنها جهت توليد خراطين استفاده مي‌شود. 

زالو از لحاظ جنسيتي هرمافروديت (دوجنسي) است و پس از جفت‌گيري با هم نوع هر دو زالو باردار مي‌شوند. 
در سال‌هاي اخير، درمانگري بعضي از بيماري‌ها با زالو در مطب پزشكان باورمند به طب سنتي، انجام مي‌شود اما پيش از انقلاب در بازار سيد اسماعيل ميدان مولوي، زالوفروش‌ها به وفور فعال بودند، زالوها را در ظرف شيشه‌اي «بانكه» در معرض ديد مشتري قرار داده و به مشتري‌ها خود مي‌فروختند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: