دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
کد خبر: ۳۸۷۷۹
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
در دنیای تکنولوژی‌های به روز و پیشرفته مس به عنوان یک ماده معدنی هر روز بیش از قبل مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرد؛ از این روز معادن مس و استخراج آنها تبدیل به یک اولویت در میان شرکت بزرگ معدنی جهان شده است. سایت ماینینگ دات کام در گزارشی ده معدن بزرگ مس در جهان را معرفی کرده است.
تیتر20- بر اساس بررسی زمین شناسی ایالات متحده تا به امروز، تقریبا نزدیک به 700میلیون تن مس در سراسر جهان تولید شده است که با قیمت‌های روز بیش از 4 تریلیون دلار ارزش دارد. سالانه حدود 21میلیون تن مس در سراسر جهان استخراج می‌شود.

برآوردهای USGS نشان دهنده ذخایر شناسایی شده حاوی 2.1میلیارد تن مس با 1.8میلیارد تن ذخایر پورفیری (مرمرهای مس) است. این مقدار کل مس کشف شده را به 2.8میلیارد تن می‌رساند.

از میزان ذخایر شناسایی شده مس که هنوز استخراج نشده است، حدود 65 درصد آن در پنج کشور شیلی، استرالیا، پرو، مکزیک و ایالات متحده قرار دارد. در ادامه لیستی از ده ذخیره بزرگ مس در حال توسعه معرفی می‌شوند:

1.معدن اودوکان – روسیه Udokan – Russia


با حدود 15 میلیون تن مس موجود، اودوکان بزرگترین ذخایر توسعه یافته مس را در روسیه در اختیار دارد که در عین حال یکی از بزرگترین ذخایر جهان نیز هست؛ این معدن به وسیله آلیشر عثمانوف میلیاردر روس و صاحب شرکت معدنی بایکال اداره می‌شود.

2.کاموآ کاکولا – جمهوری دموکراتیک کنگو Kamoa-Kakula – Democratic Republic of Congo


کاموآ کاکولا یک پروژه درجه بالای مس است که تولید سالانه آن به صورت هدفمند به بیش از 700 هزار تن در اوج استخراج می‌رسد. نخستین تولید از فاز اول این پروژه می‌تواند تا پایان سال 2021 به بهره وری برسد. این یک پروژه سرمایه گذاری مشترک میان معدن ایوانهو ونکوور و گروه معدن زیجین چین و دولت جمهوری دموکراتیک کنگوست.

3.ال آرکو – مکزیک El Arco – Mexico


ذخایر ال آرکو در باجا کالیفرنیا متعلق به شرکت مس جنوبی Southern Copper Corp.,، واحدی از معدن مکزیکی Grupo México است. گفتنی است این پروژه پتانسیل تبدیل شدن به یک معدن مس 190 هزار تنی و معدن طلای 105 هزار تنی را دارد، با این وجود احتمالا تا پیش از سال 2025 این اتفاق نخواهد افتاد چرا که شرکت در حال حاضر بر روی پروژه بزرگ دیگری به نام تیا ماریا Tia Maria متمرکز است.

4.نوئوا یونیون – شیلی Nueva Unión – Chile


این معدن که در آتاکامای شیلی واقع شده، یکی از بزرگترین پروژه‌های توسعه نیافته مس – مولیبدن مس در قاره آمریکاست. گفته می‌شود این معدن یک پروژه مشترک 50-50 بین دو شرکت تک و نیومونت گلد کورپ است. تولید سالانه مس در طول پنج سال نخست تولید 224 هزار تن تخمین زده می‌شود.

5.کوئلاوکو – پرو Quellaveco – Peru


پروژه مس کوئلاوکوی شرکت آنگلو امریکن یک معدن روباز پیشنهادی است که در منطقه موکگوآی پرو قرار دارد. پیش بینی می‌شود اولین تولید کوئلاوکو در سال 2022 با ظرفیت تولید 300 هزار تن در طول 10 سال اول بهره برداری صورت گیرد.

6.رودخانه فریدا – پاپوآ گینه نو Frieda River – Papua New Guinea


رودخانه فریدا که به صورت مشترک متعلق به شرکت معدنی کبالت 27، های لند پاسیفیک و یک شرکت چینی است، دارای یکی از بزرگترین ذخایر طلا و مس در منطقه آسیا و اقیانوسیه است. بر اساس پیش بینی‌ها این معدن 175 هزار تن مس و 230 هزار اونس طلا در طول 33 سال عمر معدن است.

7.آگوا ریکا – آرژانتین Agua Rica – Argentina


این معدن در استان کاتامارا شمال غربی آرژانتین واقع شده و پروژه‌ای مشترک میان شرکت معدنی طلای یامانا در کانادا، بازرگانی کامودیتی گلنکور کشور سوییس و بزرگترین شرکت معدنی طلای جهان یعنی نیومونت گلدکورپ است. این سه شرکت در سال جاری توافقنامه‌ای برای توسعه این پروژه با استفاده از زیرساخت‌ها و تسهیلات در سرمایه‌گذاری‌های موجود در آرژانتین به امضا رساندند.

8.وافی گلپو – پاپوآ گینه نو Wafi-Golpu – Papua New Guinea


شرکت سرمایه گذاری مشترک وافی گلپو که از سوی نیوسرست ماینینگ استرالیا و هارمونی گلد آفریقای جنوبی مدیریت می‌شود، یک پروژه اکتشافی پیشرفته است که در استان موروبی پاپوآ گینه نو واقع شده است. پیش بینی می‌شود تولید سالانه این معدن در سال 2025 با 320 هزار اونس طلا و 150 هزار تن مس به اوج خود برسد.

9.نموسی – فیجی Namosi – Fiji


نموسی که یکی از معادن در حال توسعه نیوسرست است، در استان‌های نموسی و نیتاسیری فیجی واقع شده است. اکتشافات در حال حاضر بر روی پروژه مس و طلای وایسویی که هم اکنون در مرحله پیش- امکان‌پذیری قرار گرفته در حال انجام است.

10.ال مولینو – پرو El Molino – Peru


ال مولینو یک پروژه طلا و مس است که هم اکنون در مرحله امکان پذیری قرار دارد و در منطقه کاجامارکا پرو واقع شده است. این معدن به صورت مشترک متعلق به چاینا مینمتالز و جیانگشی کاپر است.

البته تعداد دیگری از پروژه‌های بزرگ مس در دنیا هستند که در لیست فوق قرار نگرفته‌اند. پروژه‌های تک ریسورسز در ونکوور کانادا، گالور کریک نیومونت گلد کورپ در بریتیش کلمبیا و برخی پروژه‌های دیگر در کشورها و مناطق مختلف قاره آمریکا از جمله این پروژه‌ها هستند که در این لیست قرار نگرفته‌اند.

به عنوان مثال پروژه بسیار بزرگ کاپر رزولوشن که به صورت مشترک میان شرکت ریوتینتو و بی‌اچ‌پی در جریان است هنوز هیچ ذخیره شناسایی شده و مشخصی را نشان نمی‌دهد؛ اگرچه منابع بیانگر آن است که بیش از 10 میلیون تن مس در این منطقه وجود دارد و این میزان ذخیره در این منطقه مشخص شده است.

پروژه بلند مدت شماره دو کوبری پاناما که متعلق به غول مس کانادا فرست کوانتوم مینرال است، در ماه اکتبر به تولید تجاری دست یافت و اکنون جزو 20 معدن برتر و بزرگ جهان است. حداکثر ظرفیت تولید این معدن می‌تواند به 375 هزار تن در سال برسد./اقتصادآنلاین

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: