شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸
کد خبر: ۳۹۰۶۸
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر و سخنگوی صنعت برق گفت: تا سال ۱۴۱۷ ایران نیازمند ۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های نو است و این درحالی است که در همین مدت نباید از موضوع بهینه سازی هم غافل شود.
تیتر20- مصطفی رجبی مشهدی امروز در ششمین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی ترانسفورماتور با بیان این‌که صنعت برق با چالش‌هایی از جمله کمبود شدید منابع مالی،  نیاز سالانه به سرمایه‌گذاری‌هایی برای احداث تاسیسات جدید، فرسودگی تجهیزات و افزایش مصرف برق روبه روست، اظهار کرد: در طول سال تنها برای ۵۰۰ ساعت نیازمند سرمایه‌گذاری های زیادی هستیم و دقیقا در همین ساعت‌هاست که ترانسفورماتورها هم تحت فشار قرار می‌گیرند و میزان خطای آن‌ها افزایش می یابد.

وی اضافه کرد: براساس پیش‌بینی‌ها در صورت ادامه روند موجود، ایران تا سال ۱۴۱۲ به تدریج مجبور به واردات انرژی خواهد شد اما در صورت سرمایه گذاری در احداث نیروگاه های تجدیدپذیر و اهتمام جدی به بهینه سازی مصرف انرژی، این روند قابل پیشگیری است.

او درعین حال به روند شدت مصرف انرژی در ایران نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شدت انرژی (مصرف انرژی به ازای تولید هر واحد کالا) در ایران ۴۰ درصد است که در صورت روند موجود این میزان در سال ۱۴۰۱۷ به ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت و این به معنای هزینه بیش‌تر برای تولید کالا و خدمات است که ریسک بسیار بالایی را به همراه دارد.

ترانسفورماتورهای کشور پیر می‌شوند

همچنین آرش آقایی‌فر - دبیر ششمین کنفرانس بین المللی ترانسفورماتور ایران - در این مراسم گفت: نرخ خطا در شبکه ترانسفورماتور ایران دو و نیم برابر جهان است که تداوم آن می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

وی اظهار کرد: در حالی که نرخ خطا در شبکه ترانسفورماتور جهانی سالانه نیم درصد است، این رقم در کشورمان بالغ بر ۱.۵درصد است که باید تلاش کرد این درصد خطا به نرم جهانی برسد. ششمین کنفرانس بین المللی ترانسفورماتور تلاش دارد به بررسی راهکارهای مناسب برای رسیدن به این کاهش بپردازد.

او یکی دیگر از چالش‌های صنعت ترانسفورماتور ایران را روند پیر شدن این تجهیزات عنوان کرد و گفت: اکنون ۷۲۵ هزار ترانس توزیع و ۵۰۰۰ ترانس قدرت در شبکه وجود دارد که به سرعت درحال پیر شدن هستند.

وی با بیان اینکه قیمت ترانس‌های قدرت از ۲ میلیارد تومان آغاز و تا ۶ میلیون دلار است افزود: پیر شدن این تجهیزات با این قیمت ها، هزینه‌های چند ده میلیاردی بر اقتصاد کشور تحمیل می کند.
آقایی‌فر ادامه داد: در جهان راهکارهای مناسب برای بهسازی این تجهیزات اندیشیده شده است که ارتقای عمر مفید آن‌هاست و ما تلاش داریم با همفکری دانشگاهیان و فعالان این صنعت راهکارهای افزایش عمر این تجهیزات بررسی شود.

او گفت: از طرف دیگر نوسان نرخ ارز قیمت ترانسفورماتورها را به بیش از ۲.۵ برابر افزایش داده که هم فشار سنگینی بر دولت و هم فعالان این صنعت است که در ششمین کنفرانس بین المللی ترانسفورماتور تلاش بر این است راهکاری برای این معضل یافت شود.

دبیر ششمین کنفرانس بین المللی ترانسفورماتور ادامه داد: بهینه سازی مدیریت بهره‌برداری از این تجهیزات در این شرایط بسیار مهم است.
آقایی‌فر از کاهش صادرات ترانسفورماتور ایران خبر داد و گفت: درحالی که میزان صادرات این تجهیزات در سال ۹۳ حدود ۷۵ میلیون دلار بود، الان به ۹ میلیون دلار کاهش یافته است.
وی تحریم‌ها و کاهش قدرت رقابت پذیری قطعات این تجهیزات را از عوامل کاهش صادرات دانست و افزود: در این کنفرانس تلاش می شود در این زمینه به راهکارهای مناسب دست یافت./ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: