چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۸
کد خبر: ۴۰۵۴۲
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۵
دکور پس زمینه برنامه برنامه تلویزیونی« سلام صبح بخیر» نقشه‌ای از ایران را نشان می‌دهد که در آن فقط بخشی از دریای خزر به رنگ آبی درآمده است. دلیل این کار چیست؟
تیتر20- برخی می‌گویند آبی شدن فقط بخشی از دریای خزر در نقشه ایران به این معناست که ایران بخش زیادی از دریای خزر را از دست داده. اما ماجرا از چه قرار است؟ برخلاف تصور عموم مردم این است که طبق معاهده 1920 و 1945 پیش از فروپاشی شوروی50 درصد از خزر متعلق به ایران بود. در حالی که در این دو معاهده درباره تقسیم خزر تواقفی صورت نگرفته است.

با تجزیه شوروی به 4 کشور ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان، خزر باید بین 5 کشور تقسیم شود. ایران از ساحل 6 هزار و 500 کیلومتری خزر فقط 657 کیلومتر آن را دارد. یعنی کمترین سهم در بین 4 کشور دیگر. قزاقستان با 1900 کیلومتر ترکمنستان با 1768 کیلومتر، روسیه با 1355 کیلومتر و آذربایجان با 820 کیلومتر بیشتر از ایران از ساحل خزر بهره‌مند شده‌اند.

بر همین اساس طبق نظر 4 کشور همسایه خزر، سهم قزاقستان از این دریاچه 27 درصد، سهم آذربایجان 18 درصد، سهم روسیه 19 درصد، سهم ترکمنستان 23 درصد و سهم ایران 13 درصد در نظر گرفته شده است اما ایران تاکنون این سهم را نپذیرفته و خواهان سهم بیشتر از خزر است. در شرایطی سهم دقیق ایران از خزر نامشخص است این تصویر حاشیه‌ساز شده و باید از نمایش‌دهندگان آن پرسید دقیقا چند درصد از خزر را به عنوان سهم ایران آبی رنگ کرده‌اند./عصرایران
برچسب ها: خزر ، نقشه ایران ، نقشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: