جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۶
کد خبر: ۴۰۹۲۹
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
افزایش قیمت قطعات خودروهای وارداتی همزمان با افزایش قیمت این دسته از خودروها در بازار در حالیست که فعالان این حوزه بر این موضوع تاکید دارند که با بازشدن مسیر واردات این قطعات، قیمت ها در بازار آرام خواهند گرفت.
تیتر20- نگاهی به قیمت قطعات خودروهای خارجی نشان می دهد که با افزایش قیمت ارز از یک سو و همچنین ممنوعیت واردات قطعات از سوی دیگر، شاهد افزایش قیمت این دسته از قطعات هستیم. این در حالیست که بازار قطعات در رکود به سر می برد و این افزایش قیمت ها به دلیل کاهش قدرت خرید، به رکود بیشتر بازار دامن زده است. در این شرایط این پرسش مطرح می شود که بهترین ردهکار برای کنترل بازار چیست؟

سید مهدی کاظمی، دبیر اتحادیه لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات با تاکید بر ضرورت حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت از تجار ایرانی می گوید: تولیدکنندگان ایرانی قادر به تولید بسیاری از قطعات هستند بنابراین با صدور مجوز واردات ماشین آلات می توان نسبت به تولید داخلی قطعات خودروهای خارجی نیز اقدام کرد همانطور که محدودیت های ناشی از تحریم منجر به تولید برخی از قطعات شد.

وی با بیان این که هم اکنون به دلیل داشتن چک و بدهی فروشندگان ناگزیر به فروش قطعه هستند و به دلیل رکود نسبت به افزایش قیمت اقدام نمی کنند اما پس از گرانی بنزین و همچنین افزایش قیمت ارز، شاهد گرانی قطعات خودرو نیز بودیم.

وی با تاکید بر این که گرانی فعلی قطعات را باید به رکود بازار نسبت داد، می افزاید: اگر خرید و فروش انجام می شد بازار شاهد چنین وضعیتی نبود این در حالیست که هم اکنون فعالان این صنف نگران کمبود قطعه در چند ماه آینده هستند که در صورت ادامه این روند منجر به گرانی و کمبود قطعه خواهد شد که در این شرایط شاهد نارضایتی مصرف کنندگان خواهیم بود.

دبیر اتحادیه لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات ادامه می دهد: البته این کمبود در مورد همه قطعات نیست بلکه این کمبود در خصوص قطعاتی است که تردد چندانی ندارند و واردات این قطعات نیز به کشور محدود است اما بدون شک همزمان با افزایش قیمت خودرو، قیمت قطعات همواره با افزایش روبرو می شود.

کاظمی با بیان این که همزمان با افزایش قیمت ارز قیمت قطعات نیز افزایش می یابد، اظهار می کند: زمانی شاهد ثبات قیمت خواهیم بود که نوسانات ارزی وجود نداشته باشد در غیر این صورت چاره ای جز افزایش قیمت قطعات نیست چرا که فروشندگان نیز ناگزیر به خرید قطعات با قیمت بالا هستند.

وی با تایید افزایش قیمت خودروهای وارداتی همزمان با افزایش قیمت خودروها در بازار می گوید: قطعاتی که ورود آن ها به ایران به صورت محدود انجام می شود شاهد افزایش قیمت بوده اند زیرا به دلیل تعداد محدود این خودروها، تولید قطعات آن ها در داخل کشور انجام نشده است بنابراین از آن جا که ورود این قطعات به دشواری انجام می شود باعث کمبود شده که کمبود نیز منجر به گرانی می شود.

سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات می افزاید: هم اکنون واردکنندگان به دنبال تامین نیاز هستند اما دست آن ها به دلیل ممنوعیت های واردات بسته است که لازم است وزارت صمت برای قطعاتی در ایران تولید نمی شوند، چاره ای بیندیشد . فعالان این حوزه نیازی به تسهیلات و ارزی دولتی ندارند بلکه تنها نیازمند بازکردن راه و مرتفع کردن مسیرهای پیچیده گمرک هستند که در صورت تحقق این موضوع و بازشدن مسیر واردات، شاهد کاهش قیمت قطعات در بازار خواهیم بود.

 تاکید بر گشایش مسیرهای واردات قطعات با هدف بازگشت تعادل به قیمت ها در حالی است که فعالان این حوزه بر عدم‌نیاز به تسهیلات و همچنین تامین نیاز ارزی تاکید دارند و معتقدند که در صورت گشایش مسیر واردات، قیمت این دسته از قطعات در بازار کاهش خواهد یافت./خودروکار
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: