يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۴
کد خبر: ۴۴۴۵۴
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
مس خود را برای ثبت بهترین سه ماهه از سال ۲۰۱۰ آماده می‌کند که این مساله با خوش بینی نسبت به بازگشت تقاضای بیش از حد انتظار از سوی مصرف کنندگان برتر و افزایش نگرانی‌های عرضه در آمریکای جنوبی رقم خورده است.
خیز مس برای ثبت بهترین سه ماهه از ۲۰۱۰تیتر20- مس به عنوان فلزی که کاربرد زیادی در زندگی و لوازم روزمره از اتومبیل تا وسایل الکتریکی دارد، طی سه ماه گذشته نزدیک به 20 درصد رشد قیمتی داشته و در طول هفته گذشته برای نخستین بار از زمان شیوع کووید – 19 قیمت این فلز به بالای 6 هزار دلار در هر تن رسید.

این در حالی است که در طول سه ماه گذشته قیمت‌ها مدام روند افزایشی داشته که با تمایل به چشم انداز افزایش مصرف ابتدا در چین و سپس در دیگر اقتصادهای بزرگ که محدودیت‌ها کاهش یافته مرتبط است. در حالی که موج جدید شیوع کرونا مساله تقاضا را تحت تاثیر قرار داده بازار از محرک اقتصاد جهانی و نگرانی از تعطیلی معادن پشتیبانی می‌کند. روز جمعه انتشار گزارشی نشان داد که صندوق‌های تامینی معاملات آتی مس در یک روند نزولی به کمترین میزان از سال 2018 تاکنون رسیده است.

تای وونگ رییس تجارت مشتقات فلزات در بازار سرمایه BMO در این باره گفت: اساس تقویت مس دارای سه بخش است که شامل: بهبود اقتصادی چین که علیرغم علائم هشدار دهنده به شدت در مقابل انتظارات بازار شگفتی آفرین شده، اختلال در عرضه ناشی از شیوع کووید - 19 که به سرعت در حال رشد است و نیز کوتاهی بازرگانان مس در انجام عرضه‌ها در طول سه ماه گذشته بوده است.

معاملات این فلز برای تحویل در سه ماهه با افزایش 0.1 درصدی روز گذشته به 5961.50 دلار در هر تن رسید که در بورس فلزات لندن این بالاترین قیمت ثبت شده در کل پنج ماه گذشته است.

تحلیل‌گران مورگان استنلی از جمله سوزان بیتس در یادداشتی در این باره نوشتند که با توجه به ادامه شیوع کرونا ریسک بالایی در ادامه روند تولید در بزرگترین معادن مس در شیلی وجود دارد. مورگان استنلی در تحلیلی خسارات جهانی در زمینه تامین معادن را در سال جاری 560 هزار تن محاسبه کرده که مهمترین دلیل این میزان تولید شیوع کرونا و ایجاد اختلال در عرضه و تقاضای محصولات معدنی عنوان شده است.

رشد مجدد قیمت‌ها برای شرکت‌های معدنی خبر خوشایندی است و انتشار همین خبر موجب شده که The BI Global Copper Competitive Peers که شاخص 30 شرکت معدنی است در نزدیکی ثبت بهترین عملکرد خود از سال 2005 تاکنون قرار گیرد. شرکت‌های Hindustan Copper Ltd، Hudbay Minerals Inc و Freeport-McMoRan Inc تا پایان ماه مارس بیش از 40 درصد افزایش داشته‌اند.

رایان مک کی تحلیل‌گر اوراق بهادار TD هم در این راستا معتقد است: مس از «افزایش اشتها در میان محرک‌های پولی و مالی جهان و پوشش ناچیز سرمایه‌گذاران در طول سه ماهه دوم» بهره مند شده است./ اقتصادآنلاین

برچسب ها: مس ، قیمت مس ، فلزات
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: