چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۴
کد خبر: ۴۵۲۱۵
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱
منطقه آزاد ارس با داشتن زیرساخت های مختلف ازجمله دسترسی به نوردوز تنها دروازه زمینی ایران به کشورهای اوراسیا موقعیت چشمگیری هم برای منطقه و هم در ارز آوری برای کشور آن هم در شرایط تحریم فراهم کرده است
تاثیر گمرک نوردوز در موفقیت منطقه آزاد ارستیتر20- منطقه آزاد ارس در چهار بخش منفصل در شمالغرب ایران و نقطه صفر مرزی در مجاورت با کشور‌های ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان و کنار رود مرزی ارس استقرار یافته است.

این منطقه همواره از گذشته‌های دور مورد توجه بازرگانان و مسافران آسیا ـ اروپا و جاده ابریشم بوده و این اهمیت موجبات رونق صنعت پرورش کرم ابریشم در زمان صفویان و نیز احداث کاروانسرا‌ها و مجموعه‌های اقامتی، خدماتی و بازرگانی را در قرن اخیر در منطقه جلفا به وجود آورده است.

احداث ایستگاه راه آهن جلفا و خط آهن برقی جلفا ـ تبریز که متصل به خط آهن سراسری کشور شوروی سابق است از جمله زیرساخت‌های این منطقه است همچنین این منطقه به ویژه  نوردوز تنها دروازه زمینی ایران به کشورهای اوراسیا است و پل نوردوز شاهراه صادرات به اوراسیا می باشد که نیاز است سرمایه گذاری بیشتری در ان انجام پذیرد  .

مدیرعامل منطقه آزاد ارس  ارزش ارزی صادرات از گمرک نوردوز را در سال 97 حدود 240 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: در سال 98 ارزش ارزی صادرات گمرک نوردوز با ۱۵ درصد افزایش به 275 میلیون دلار رسید.

محسن نریمان از افزایش بیش از 450 درصدی ترازیت از نوردوز به منطقه آزاد ارس خبر داد و گفت: درحالی که در سال 97 بالغ بر 2272 تن کالا به ارزش 1میلیون 400هزار دلار از نوردوز به منطقه آزاد ارس ترازیت شده بود، این رقم در سال 98 با افزایش بیش از 450درصدی به عدد 7 میلیون 680هزار دلار بالغ شد، ضمن اینکه از لحاظ وزنی نیز در سال 98 شاهد افزایش 87 درصدی ترازیت کالا از نورودوز به منطقه آزاد ارس بودیم.

وی، صادرات چمدانی را از دیگر کارکرد های گمرک نوردوز برشمرد و گفت: در سال گذشته 3425 تن کالا به ارزش 197 میلیون دلار، از این گمرک بدین شکل صادر شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به افزایس ورود مسافران خارجی در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ عنوان کرد: در سال ۹۸ بالغ بر 191 هزار تبعه خارجی از گمرک نوردوز وارد کشور شده اند که با توجه به ورود ۱۶۴ هزار و پانصد نفر در سال 97 افزایش 16 درصد را تجربه کرد.

نریمان اضافه کرد: در زمینه مسافران خروجی نیز روند رو به رشد داشتیم به نحوی که در سال گذشته ۱۱۳ هزار مسافر ایرانی و 190هزار مسافر خارجی از گمرک نوردوز ارس خارج شده اند در حالی که این رقم در مدت مشابه سال نود و هفت ۷۷ هزار و پانصد مسافر ایرانی و ۱۶۲ هزار مسافر خارجی بود./خبرگزاری اقتصادی ایراننظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: