دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۸
کد خبر: ۴۵۴۵۹
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
برخی از شرکت‌های بیمه‌ای به جای پرداخت خسارت، اقدام به دادن سهام به خسارت دیدگان می‌کنند که این موضوع اشتباه است.
شگرد جدید برخی از بیمه‌ها ؛ سهام به جای وجه خسارت!تیتر20- چندی پیش خبری مبنی بر اینکه برخی شرکت‌های بیمه‌ای به منظور پرداخت مطالبات ناشی از حق بیمه مربوط به بیمه نامه‌های صادره علی الخصوص بیمه خودروهای صفر کیلومتر اقدام به تهاتر بخشی از مطالبات در قالب سهام می‌کنند، منتشر شد.

محمود حق وردیلو مدیرکل نظارت مالی بیمه مرکزی با اشاره به این موضوع اظهار کرد: قانونی مبنی بر اینکه شرکت‌های بیمه‌ای در ازای حق بیمه خود به افراد سهام بدهند، نداریم. اگر بیمه گذار قصد واگذاری سهام به بیمه گر را دارد، بهتر است سهام خود را به طور اختصاصی فروخته و حق بیمه مردم را نیز پرداخت کند.

وی ادامه داد: شرکت‌های بیمه باید ریسک بیمه گریِ بیمه گذار را کاهش دهند. زمانی که فروش سهام را به گردن بیمه گر می‌اندازند، ریسک نوسانان بازار به گردن بیمه گذار می‌افتد. همچنین این کار طبق آیین نامه ۹۷ حساب‌هایی که تملک مجاز سهام دارند، به هم می‌ریزد.

این مقام مسئول بیان کرد: طی سال‌های گذشته هم این اتفاق افتاده بود. برخی از شرکت‌ها در وضعیت نامناسب بازار سرمایه به بیمه گران خود در ازای بیمه نامه، سهام عرضه کردندو افراد نتوانستند سهام‌های خود را به فروش برسانند و دچار ضرر شدند. در حال حاضر خودروسازان حق بیمه را از افراد گرفته، اما وجه دریافتی را به شرکت‌های بیمه نمی‌دهد.
حق وردیلو تصریح کرد: ارائه سهام در ازای حق بیمه، امری اشتباه است، اما خلاف قانون نیست! این کار موجب انتقال ریسک بازار دارایی و نقدشوندگی به شرکت‌های بیمه می‌شود. همچنین باعث می‌شود حساب‌های آیین نامه سرمایه گذاری در شرکت‌های بیمه رعایت نشود.

وی گفت: روابط تجاری بین بیمه گر و بیمه گذار نیاز به انعطاف دارد. اگر بیمه گذار سهام ارزشمندی داشته باشد می‌تواند سهام خود را فروخته و پول بیمه گر را بدهد تا خود بیمه گر بتواند در بورس سرمایه گذاری کند. اگر پول دست خود بیمه گر باشد می‌تواند هرسهامی که بخواهد را انتخاب کرده و خریداری کند. /باشگاه خبرنگاران جوان

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: