شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۸
کد خبر: ۴۶۵۹۰
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۵
در یک نظرسنجی زنان مخاطب صفحه اینستاگرام تجارت‌نیوز سه عامل مهم؛ ریسک گریزی، نداشتن دانش لازم و ناآگاهی از گزینه‌های موجود و عدم اعتماد به نفس کافی را موانع سرمایه‌گذاری در بورس دانسته‌اند.
چرا زنان کمتر در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند؟تیتر20- نتایج تازه‌ترین نظرسنجی ایسپا در طرح سنجش نگرش مردم ایران از وضعیت اقتصادی کشور نشان می‌دهد رفتار زنان و مردان در مدیریت پس‌انداز تفاوت معناداری با یک‌دیگر دارد.

۴۲.۲ درصد زنان و ۳۶.۲ درصد مردان گفته‌اند پس‌انداز ندارند. مردان (۱۱.۳ درصد) بیش از زنان (۷ درصد) به سرمایه‌گذاری در بورس می‌پردازند. در مقابل زنان (۸.۱ درصد) بیش از مردان (۳.۶ درصد) طلا و سکه خریداری می‌کنند.

زنان مخاطب صفحه اینستاگرام تجارت‌نیوز در یک نظرسنجی دلیل این تفاوت را در سه عامل مهم دسته‌بندی می‌کنند: ریسک گریزی، نداشتن دانش لازم و ناآگاهی از گزینه‌های موجود و عدم اعتماد به نفس کافی.
ریسک گریزی

تعداد زیادی از پاسخ‌دهندگان در این نظرسنجی این عامل یعنی ریسک‌گریزی را مهمتر از دیگر عوامل ارزیابی کرده‌اند.

برخی گزارش‌ها نیز نشان می‌دهد زنان نسبت به مردان ریسک‌گریزترند و ترجیح می‌دهند از سرمایه‌گذاری‌ در بازارهای پرنوسان دوری کنند و خرید اوراق مشارکت، طلا، پس‌انداز در بانک و به‌طور کلی به سرمایه‌گذاری‌های امن تمایل دارند.
نداشتن دانش لازم و ناآگاهی از گزینه‌های موجود

دسته دیگری از پاسخ دهندگان از اهمیت دانش لازم برای سرمایه‌گذاری در بورس گفته‌اند.

این عامل البته مختص زنان نیست بلکه اساسا فعالیت در بازار سهام به صورت مستقیم نیاز به تجربه، دانش و مهارت دارد. به نظر می‌رسد زمینه‌های اجتماعی فرصت بیشتری را برای انتقال تجربه و دانش در حوزه خرید طلا برای زنان فراهم کرده است.

اما نیازی نیست که حتما به صورت مستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کرد. لازم نیست حتما معامله‌گر حرفه‌ای بود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی که آگاهی کافی ندارند، شروع خوبی است. این صندوق‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند: صندوق با درآمد ثابت، صندوق در سهام و صندوق سرمایه‌گذاری مختلط./تجارت‌نیوز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: