دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۹
کد خبر: ۴۸۷۸۹
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۰
از آنجاکه بقای یک شغل به تعداد افراد مشغول به‌کار در آن وابسته است؛ بنابراین با کاهش تعداد شاغلان هر شغل در سـطح جامعـه احتمال از بین رفتن آن شغل بیشتر می‌شود.
تیتر20 - شناسایی مشاغل رو به کاهش حاضر و کمک به تداوم بقای آنها علاوه‌بر کاهش نرخ بیکاری در شرایط کنونی، می‌تواند برای کنترل بیکاری سال های آتی نیز مفید باشد. علاوه‌بر مطالعات جهانی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در مطالعه‌ای براساس سه شاخص متوسط رشد سالانه، میزان تغییرات و آهنگ تغییرات شاغلان نسبت به جمعیت کل، به شناسایی ۱۸ عنوان شغلی رو به کاهش در کشور پرداخته است.

طبق جدول استخراج‌شده، قالی‌بافان، گلیم‌بافان و زیلوبافان، زراعتکاران، سبزیکاران و باغـداران، کارکنان امور حسابداری و آمار چهار عنوان شغلی در ایران هستند که طی یک دهه اخیر تعداد شاغلان این بخش‌ها بیشترین کاهش را تجربه کرده است. در رتبه‌های بعدی، متخصصان کاروکسب، کارکنان مراقبت‌های شخصی در بیمارستان‌ها و منازل، فروشندگان در دکه‌های فروش، واکسی و سایر کارگران ساده خدماتی خیابانی، کشاورزان تولیدکننده محصولات کشاورزی و دامی و تولیدکنندگان سنتی پوست، چرم و کفش، کارکنان کشاورزی و ماهیگیری خودمعاش، رانندگان لوکوموتیو و کارکنان مربوطه و متصدیان ماشین‌های تولید محصولات چوبی از دیگر مشاغلی هستند که براساس مطالعات وزارت کار، تعداد شاغلان آنها در ایران طی یک دهه اخیر بیشترین کاهش را داشته است./صبحانه
برچسب ها: شغل ، بیکاری ، مشاغل
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: