دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
کد خبر: ۴۸۸۵۰
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
پیش بینی مدیر عامل تویوتا:
مدیر عامل تویوتا در خصوص فروپاشی مدل کسب و کار کنونی صنعت خودرو هشدار می دهد.
تیتر20  -  ارزش گذاری مردم برای سهام خودروسازان جدید مثل تسلا و پیشرفت های سه رقمی برای سهام این شرکت ها، نشان از رونق خودروهای برقی در آینده دارد، و حالا دولت بایدن در آمریکا هم حمایت همه جانبه خود را با تغییر خودروهای ناوگان دولتی آغاز کرده که 643 هزار دستگاه خودرو را شامل می شود و از جیب دولت تأمین خواهد شد. اما ظاهراً تویوتا برای خودروهای برقی آمادگی ندارد از همین رو بر طبل مخالفت می کوبد.

اکیو تویودا، مدیر عامل گروه خودروسازی تویوتا، پیش بینی های تاریک بینانه ای کرده است. او می گوید اگر خودروهای برقی به سرعت جایگزین خودروهای بنزینی و گازوئیلی شوند، ممکن است کشور ژاپن توانایی تأمین انرژی این خودروها را نداشته باشد و به احتمال زیادی این کشور در تابستان با خاموشی و کمبود برق مواجه خواهد شد.

او حتی هشدار داده است که اگر با همین سرعت و همین فرمان به فرآیند جایگزینی خودروهای برقی به جای بنزینی ادامه دهیم،‌ «مدل کسب و کار کنونی صنعت خودرو با فروپاشی مواجه می شود».

این که دوران گذار از بنزینی به برقی یک تغییر بنیادی است و نیاز به انرژی های تجدیدپذیر مثل انرژی های باد، خورشید،‌ هسته ای و منابع ژئوترمال به طور تصاعدی افزایش پیدا می کند شکی نیست. اما در این موقعیت کنونی، این نوع انرژی ها هنوز بسیار گرانتر از انرژی های فسیلی هستند و مهمترین عامل بازدارنده، ظرفیت های ذخیره سازی انرژی برق است. اما توجه سیاست گذاران دنیا به کاهش آلایندگی های کربنی، به تدریج باعث رونق کمپانی هایی خواهد شد که این دوران گذار را تسریع ببخشند و انرژی های تجدیدپذیر را متداول و رایج کنند.

آکیو تویودا اولین کسی نیست که ابراز نگرانی می کند؛ ایلان ماسک مدیر تسلا هم در ماه دسامبر سال 2020 در مصاحبه اش گفته است زمانی که استفاده از خودروهای برقی به یک امر عادی تبدیل شود، مصرف برق دنیا هم حداقل دو برابر خواهد شد.

شرایط از این هم دشوارتر خواهد شد چون دیجیتالی شدن زندگی انسان ها فقط به خودرو خلاصه نمی شود و دیجیتالی شدن بقیه امور زندگی انسان ها برق بیشتری نیاز دارد. با ظهور پدیده ی «اینترنت اشیا»، ایجاد شهرها و خانه های هوشمند، تقاضا برای برقی افزایش خواهد یافت،‌ چون تمامی وسایل خانگی به اینترنت وصل می شوند و حتی دوچرخه ها هم برقی خواهند شد.

بدون راه حل های جدید، ساعت اوج مصرف برق همیشه احتمال قطعی و خاموشی را بالا خواهد برد. بنابراین تغییر ناگهانی به سمت خودروهای برقی، نیاز به ارائه یک راه حال عاجل دارد./ OilPrice
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: