دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۷
کد خبر: ۴۹۰۲۲
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۵
بازار سرمایه در سال جاری، میزبان سهامداران جدیدی بود که در ماه های ابتدای سال، این بازار را برای سرمایه گذاری انتخاب کردند. به گونه ای که تعداد سهامداران بازار سرمایه از حدود ۲۰۰ هزار نفر به بیش از چهار میلیون نفر (بدون در نظر گرفتن مشمولان سهام عدالت) رسید.
تیتر20 - سود ۲۵ درصدی برای کسانی که سهام نفروشند!به گزارش صبحانه،در جریان ریزش های پی در پی بازار ممکن است سهامداران جدید نسبت به سهامداران قدیمی هیجانی تر رفتار کرده و اقدام به فروش سهم های ارزشمند و بنیادی خود کنند.

شورای عالی بورس در جهت حمایت از سهامداران جدید و شاید به دلیل کم کردن هیجان آن‌ها در روزهای منفی بازار، طرح حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد را به تصویب رساند.

بر طبق اعلام سازمان بورس، سهامدارانی که در تاریخ ۱۲ اسفندماه ارزش پورتفوی آنها ۱۰ میلیون تومان یا کمتر است و ورود آنها به بازار سرمایه در سال جاری تا به امروز انجام شده است،بتوانند روی پورتفوی سهام خود نوعی ضمانت حداقل بازدهی از صندوق توسعه دریافت کنند. پورتفوی مورد محاسبه برای این افراد مشتمل بر سهام، واحدهای صندوق های با درآمد ثابت و صندوق های سهامی و به طور کلی اوضاع اوراق بهادار بازار سرمایه خواهد بود که اگر ارزش آن ۱۰ میلیون تومان یا کمتر باشد، صندوق توسعه بازار، این حمایت را در قالب یک اختیار فروش برای این دسته از سهامداران روی کل پورتفوی و برای پایان اردیبهشت ۱۴۰۱ قائل می شود.

بر همین اساس و تا این تاریخ، کسب حداقل بازدهی ۲۵ درصدی تضمین می شود و چنانچه بازدهی کمتر از این میزان باشد، جبران و مابه التفاوت به سهامداران پرداخت خواهد شد. شرط لازم برای پرداخت این مبلغ جبرانی تغییر ندادن پورتفوی ۱۲ اسفند سهام دار خرد تا  تاریخ سررسید است.البته افراد می‌توانند سهام جدید خریداری کرده و به پورتفوی خود اضافه کنند ولی بخش جدید مشمول این حمایت نخواهد بود. همچنین مقدار سهامی که امروز به نوعی در قالب پورتفویشان بیمه می شود را باید حفظ و نگهداری کنند و در صورت تغییر هر بخش، کل حمایت لغو می شود.

بنابراین اگر سهامداران خردی که ارزش پرتفوی‌شان زیر ۱۰ میلیون تومان است، تا اردیبهشت سال آینده، یعنی تا حدود دو ماه آینده، هیچ سهمی از پرتفوی خود را نفروشند، در تاریخ مذکور بازدهی ۲۵ درصدی برای آن ها تضمین شده و چنانچه این بازدهی رخ ندهد و کمتر از ۲۵ درصد باشد، جبران و مابه التفاوت به سهامداران پرداخت خواهد شد./ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: