شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۲
کد خبر: ۳۸۱۴۳
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳
تنها چند ساعت پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین، بانک مرکزی این کشور دستور محدودیت معاملات دلار را صادر کرد.

به گزارش الجزیره، در شرایطی که چند ساعت از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین بیشتر نگذشته بود، بانک مرکزی این کشور در بیانیه ای اعلام کرد که از این پس هر شهروند این کشور در هر ماه می تواند تنها 200 دلار از طریق حساب های بانکی خریداری کند که حداکثر 100 دلار آن قابل تحویل به شکل نقدی خواهد بود.

رئیس جمهور جدید آرژانتین که ارتباط نزدیکی با رئیس جمهور سابق این کشور در دو دوره قبل داشت، موفق شد در دور دوم انتخابات، مائوریسیو ماکری- رئیس جمهور غربگرای دور قبل را شکست دهد.

آرژانتین که با بحران ارزی کم سابقه ای روبرو است در ماه سپتامبر امسال نیز برای نخستین بار تصمیم به اجرای محدودیت های ارزی گرفته بود اما معاملات ارزی در ماه سپتامبر به سقف 10 هزار دلار محدود شده بود که بلافاصله توسط رئیس جمهور جدید به تنها 100 دلار در ماه کاهش پیدا کرده است.

بانک مرکزی آرژانتین در بیانیه خود به همین مناسبت اعلام کرد: با توجه به میزان نااطمینانی های فعلی، بانک مرکزی تصمیم گرفته است به منظور محافظت از ذخایر ارزی خود دست به اقدامات جدیدی بزند. این بیانیه افزوده است که جزئیات بیشتر به زودی توسط گیدو ساندلریس- رئیس بانک مرکزی آرژانتین اطلاع رسانی خواهد شد.

بازار ارز آرژانتین به انتخابات این کشور دو واکنش مختلف نشان داد: در بازار ارز رسمی ارزش پزو در برابر دلار 0.65 درصد تقویت شد و نرخ برابری دلار به 59.60 پزو رسید اما در بازار ارز غیر رسمی و آزاد این کشور، ارزش پزو 1.95 درصد تضعیف شد و هر دلار به 73 پزو افزایش یافت.

صندوق بین المللی پول که همکاری نزدیکی با دولت ماکری داشت در بیانیه ای ابراز امیدواری کرد همکاری با دولت جدید نیز ادامه یابد: با نگاهی پیش نگر برای مقابله با چالش های اقتصادی آرژانیتن آماده همکاری با دولت جدید برای رسیدن به رشدی پایدار هستیم که همه شهروندان این کشور از مزایای آن بهره مند شوند./ ایسنا


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: