دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۱
کد خبر: ۳۸۱۶۰
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۶
مهندسان استرالیایی یک کلاه ایمنی هوشمند برای دوچرخه سواران طراحی کرده‌اند که می‌تواند با تغییر شکل در مراحل مختلف مسابقه، این حالت را به بهترین شکل برای دوچرخه‎سواران فراهم کند.
تیتر20 - در ورزش‌هایی مانند دوچرخه سواری، هرگونه مزیت ریز و درشتی روی وسیله و ابزار مورد استفاده ورزشکار می‌تواند همه تفاوت‌ها را رقم بزند، خواه یک صرفه‌جویی یک گرمی در ساخت محل قرارگیری بطری آب روی دوچرخه باشد یا طراحی هوشمندانه پدال برای انتقال قدرت بیشتر.

کلاه‌های ایمنی رایج دوچرخه سواری از نظر ایمنی شرایط خوبی دارند، اما در بهبود حالت آیرودینامیک هنگام دوچرخه سواری چندان کارایی ندارند. اکنون مهندسان دانشگاه دیکین استرالیا یک کلاه ایمنی هوشمند برای دوچرخه سواران طراحی کرده‌اند که می‌تواند با تغییر شکل در مراحل مختلف مسابقه، این حالت را به بهترین شکل برای دوچرخه سواران فراهم کند.

دکتر جیمز نواک پژوهشگر دانشکده مهندسی دانشگاه دیکین می‌گوید: اغلب کلاه‌های ایمنی ثابت هستند و متناسب با شرایط مسابقه تغییر نمی‌کنند. این کلاه‌ها برای کمک به حالت آیرودینامیک و به حداقل رساندن نیروی بازدارنده اصطکاک هوا طراحی نشده‌اند و در نهایت هم در بسیاری از اوقات موجب بیش از حد گرم شدن سر ورزشکار می‌شوند که آزاردهنده است و روی عملکرد وی تاثیر می‌گذارد. در مسابقه‌هایی مانند تور فرانسه، مسابقاتی که هر مرحله از آن بین ۴ تا ۶ ساعت طول می‌کشد، کلاه ایمنی باید تعادل بین عملکرد آیرودینامیکی و تهویه برقرار کند.

به همین منظور محققان دانشگاه دیکین با بهره‌گیری از فناوری چاپ سه‌بعدی یک کلاه ایمنی هوشمند طراحی کرده‌اند که دارای دریچه‌هایی است که در صورت نیاز باز می‌شوند تا هم به تهویه کمک کنند هم حالت آیرودینامیکی بیشتر برای دوچرخه سوار فراهم کنند.

این کلاه موسوم به Dynaero با استفاده از بلوتوث می‌تواند به رایانه، گوشی هوشمند و حسگرهای تعبیه شده