يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۴
کد خبر: ۴۴۳۸۸
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۹
شیوع ویروس کرونا موجب شد ۳۰درصد کسب و کارها در اسفند و فروردین حداقل یک نفر را تعدیل کنند.
۳۰درصد بنگاه‌ها نیروی کار تعدیل کردند
تیتر20- شیوع ویروس کرونا از اواخر سال گذشته، تأثیر به سزایی بر اقتصاد و بازارهای مختلف کشور گذاشت؛ تا جایی که بسیاری از کسب و کارها به ویژه طی دو ماه اسفند و فروردین ماه رو به تعطیلی رفتند. همچنین برخی از مشاغل به دلایلی همچون نبود تقاضا و مشکل مالی، اقدام به تعدیل نیروهای کار خود و یا اینکه از شیوه دورکاری استفاده کردند.

بررسی آماری تعدیل، دورکاری و غیبت نیروهای انسانی پس از شیوع ویروس کرونا نشان می‌دهد که در اسفند و فروردین ۳۰ درصد کل کسب و کارها حداقل یک نفر را و در اردیبهشت ۷ درصد کسب و کارها حداقل یک نفر را تعدیل کرده‌اند.

در بازه‌ی زمانی اسفند و فروردین، در ۲۵ درصد کل کسب و کارها و در اردیبهشت در ۲۰ درصد کسب و کارها حداقل یک نفر از دورکاری استفاده کرده است.

همچنین در ماه‌های اسفند و فروردین در ۱۵.۸ درصد و در اردیبهشت‌ماه در ۳.۹ درصد از کل کسب و کارها حداقل یک نفر غایب موقت داشته‌اند.

همچنین جنبه دیگر تأثیر کرونا بر نحوه به کارگیر ی نیروهای انسانی بوده است که بررسی‌ها در مورد به خدمت گرفتن نیروی جدید انسانی در کل بخش‌های کسب و کار نشان می‌دهد که ۸ درصد در اسفند و فروردین و ۱۱.۳ درصد در اردیبهشت ماه حداقل یک نفر نیروی انسانی جدید به کار گرفته‌اند.

در مورد افزایش ساعت کاری در ۷.۹ درصد از کل کسب و کارها در اسفند و فروردین و در اردیبهشت در ۸.۷ درصد کسب و کارها حداقل یک ساعت افزایش ساعت کاری وجود داشته است. نتایج افزایش ساعت کاری به‌تفکیک بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی در شکل ۱۲ نشان داده شده است./مهر

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: