شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۴
کد خبر: ۵۲۷۳۳
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸
علیرغم  رشد ۶۲ درصدی بهای تمام شده درآمد‌های عملیاتی، زیان خالص ایران‌خودرو کاهش ۷۱ درصدی را تجربه کرده است.

تیتر۲۰- علاوه بر تحریم‌های ظالمانه علیه خودروسازان از نیمه مرداد ماه سال 1397، مشکلات و موانع داخلی از جمله قیمت گذاری دستوری موجب شد تا شرایط تولید و ادامه حیات برای خودروسازان سخت تر از گذشته شود. فروش محصول، کم‌تر از بهای تمام شده تولید، هر بنگاه اقتصادی را با چالش‌های متعددی مواجه ساخته و سبب تهدید تولید و اشتغال می‌شود.
این خودروساز بزرگ کشور، در حالی با مشکلات ناشی از تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کرد که قیمت‌گذاری دستوری نیز مصائب ناشی از آن را دوچندان کرده بود.
اما در دو سال اخیر، گروه صنعتی ایران‌خودرو دست‌روی دست نگذاشته و برنامه‌ریزی‌های متعددی برای کاهش زیان‌دهی و حفظ حقوق سهامداران و همچنین کاهش هزینه‌های تولید داشته است و نتایج حاصله بیانگر مدیریت صحیح منابع تولید در این شرکت است.
گزارش منتشر شده از عملکرد شش ماهه نخست امسال ایران‌خودرو، حکایت از افزایش درآمدهای عملیاتی این شرکت و موفقیت در مسیر مقابله با موانع تولید و توسعه محصول دارد.
درآمد عملیاتی ایران خودرو در شش ماهه اول امسال مبلغ  445.992 میلیارد ریال بوده که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته، 91 درصد افزایش داشته است.
علیرغم  رشد 62 درصدی بهای تمام شده درآمد‌های عملیاتی، زیان خالص ایران‌خودرو کاهش 71 درصدی را تجربه کرده و از  51.052 میلیارد ریال در سال گذشته به 14.957 میلیارد ریال در شش ماهه امسال رسیده که تمامی این اعداد، حکایت از وضعیت مناسب مدیریت در شرایط بحرانی دارد.
ایران خودرو در تابستان امسال فروش 251.52 میلیارد ریالی را به ثبت رسانده و نسبت به فروش 194.469 میلیارد ریالی در فصل بهار، رشد 29 درصدی را به ثبت رسانده است.
در مجموع، ایران خودرو در شش ماهه امسال 49.635 میلیارد ریال معادل 165 ریال زیان شناسایی کرده که نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل 46 درصد کاهش داشته است.
یقینا در صورت نبود مانع بزرگ سوددهی نماد ایران‌خودرو که همان قیمت‌گذاری دستوری است، وضعیت این تولیدکننده بزرگ کشور که عامل رونق در بیش از 60 صنعت دیگر است، علیرغم تحریم‌ها، بسیار مطلوب‌تر از شرایط فعلی بود.
به اعتقاد کارشناسان با اصلاح قیمت که با حمایت‌های وزیر صمت از تولید داخلی صورت گرفته، از بخش زیادی از زیان‌دهی ایران‌خودرو کاسته خواهد شد تا با قرار گرفتن در مسیر سوددهی، در زمان کوتاهی نسبت به جبران زیان سهامداران و رضایت آنان گام برداشته شود.
اجرای پروژه‌های کاهش هزینه نیز از جمله اقدامات گروه صنعتی ایران‌خودرو بوده که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، از سال گذشته، 3147 میلیارد تومان کاهش هزینه را محقق ساخته و سبب کاهش بهای تمام شده تولید شده و این مسیر ادامه دارد./تسنیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: