چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۸
کد خبر: ۵۶۴۱۵
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۶
رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی سازمان امور مالیاتی:
مهدی موحدی بکنظر گفت: معاون سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه حدود 1میلیون و 200 هزار نفر که فرم مالیاتی پر کرده‌اند، مالیات صفر برای آنان لحاظ شده است، عنوان کرد: سازمان امور مالیاتی به‌دقت افرادی را که مستحق پرداخت مالیات نیستند شناسایی کرده است

تیتر۲۰- رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه این موضوع باعث شده است بسیاری از فراریان مالیاتی اصناف که بعضاً جزو اعضای مرفه صنف خود نیز هستند، در برابر وضع مالیات‌های جدید از خود مقاومت نشان ‌دهند، گفت: مواردی بوده است که مؤدی مالیاتی در سال گذشته فقط 500 هزار تومان مالیات پرداخت کرده است اما پس از شفافیت صورت‌حسابهای مالیاتی وی این رقم به 60 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

مهدی موحدی بکنظر  با بیان اینکه "مالیاتی تحت عنوان مالیات بر تراکنشها نداریم و مالیات اصلی ما مالیات بر مجموع فروش هست"، گفت: تراکنشها در تعیین پرونده مؤدی مالیاتی اثرگذار است ولی به‌تنهایی مبنای محاسبات مالیاتی قرار نخواهد گرفت.

او با بیان اینکه برخی اصنافی که فرار مالیاتی سنگین داشتند، تصور می‌کردند امسال نیز همانند سالهای گذشته درصد ناچیزی به مبلغ مالیاتی آنان افزوده خواهد شد، خاطرنشان کرد: این در حالی است که درآمدهای نجومی این افراد با میزان مالیات پرداختی آنان به هیچ وجه همخوانی نداشته است.

وی با تصریح به اینکه علت دیگری که موجب ایجاد اعتراضات در برخی اصناف شده است، آن است که این افراد همیشه به‌دنبال راه‌هایی برای ادامه دادن فرار مالیاتی خودشان بوده‌اند، تشریح کرد: اکنون این افراد از این ناراحت هستند که چرا سازمان امور مالیاتی بدون هماهنگی و اطلاع قبلی اقدام به رصد تراکنشهای نجومی آنها کرده است.

بکنظر با اشاره به اینکه فاش شدن میزان درآمد واقعی برخی اصناف ثروتمند کشور موجب مشوش شدن آنها شده است، گفت: در زمان حاضر نیز همین اصناف درصدد آن هستند با ترفندهای مختلف از جمله پرداخت کارت به کارت مجدداً اقدام به فرار مالیاتی کنند که البته برای این موضوع نیز سازمان امور مالیاتی تدابیر لازم را اندیشیده است.

معاون سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه حدود 1میلیون و 200 هزار نفر که فرم مالیاتی پر کرده‌اند، مالیات صفر برای آنان لحاظ شده است، عنوان کرد: سازمان امور مالیاتی به‌دقت افرادی را که مستحق پرداخت مالیات نیستند شناسایی کرده است و ما در زمان حاضر به‌دنبال افرادی هستیم که فرارهای مالیاتی سنگینی را انجام می‌دهند.

بکنظر در ادامه عنوان کرد: بعضاً همین افراد دانه‌درشت با سوءاستفاده از کسبه جزء و تحریک آنها برای اعتراض، قصد آن را دارند که فرار مالیاتی کلان خود را همچنان مخفی نگه‌دارند و با ظاهرسازی به‌هرشکلی از قوانین جدید مالیاتی سر باز زنند.

وی با اشاره به اینکه سازمان امور مالیاتی در قوانین جدید تا جایی که توانسته برای مؤدیان تخفیف مالیاتی و قوانین ارفاقی لحاظ کرده است، عنوان کرد: به‌عنوان مثال میزان ضریب فنی هر صنف که در حقیقت همان میانگین سود متعارف آن صنف است، بعضاً برای برخی اصناف تا میزان 50 درصد کاهش پیدا کرده است که این یک تشویق قابل توجه برای آنان است.

بکنظر در ادامه عنوان کرد: به‌عنوان مثال اگر ضریب فنی‌های سابق یک صنف 40 درصد بوده باشد، در ضریب فنی جدید این میزان به 20 درصد کاهش پیدا کرده است و حتی برخی اصناف مثل لوازم خانگی این میزان تا 3 درصد هم کاهش یافته است./تسنیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: