سه‌شنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۰
کد خبر: ۵۷۰۱۶
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳
تیتر20 بررسی می کند:
فولاد مبارکه توانست با برنامه ریزی دقیق و تدوین نقشه راه کارشناسی شده به یکی از تاثیرگذار ترین شرکت های بورسی تبدیل و تقسیم سود نقدی بی سابقه و افزایش سرمایه زیادی را محقق کند، اتفاقی که برای سهامداران آن نوید بخش روزهای درخشانی است.
فولادمبارکه پرچم دار اقتصاد غیر نفتی / چشم انداز درخشان فولادمبارکه برای سهامداران
تیتر 20- صنعت فولاد کشور با هدف بهره برداری از ذخایر موجود و توسعه صادرات غیر نفتی، تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در چشم انداز ۱۴۰۴ را هدف گذاری کرد که در این راستا طرح های مختلفی در صنعت فولاد شکل گرفت. 

اما شاید اهمیت این صنعت به سال ها قبل و دهه ۱۳۷۰ بازگردد، زمانی که فولاد مبارکه که در سال های جنگ تحمیلی کلنگ آن به زمین خورد، وارد مدار تولید شد.

واحدی که توانست مسیر پیش رو صنعت فولاد کشور را با تغییر و تحول جدی رو به رو کند و بتواند ایران را در میان ۱۰ کشور اول تولید کننده فولاد جهان قرار دهد. 

بدون شک بخشی از توسعه صنعت فولاد در 2  دهه اخیر به دلیل تلاش های فولاد مبارکه و توسعه واحدهای زیرمجموعه آن است. درواقع فولاد مبارکه به عنوان مولود انقلاب اسلامی توانسته اهداف بسیاری را در مسیر ایجاد ارزش افزوده و ثروت آفرینی محقق کند. 

این هلدینگ بزرگ فولادی که امروز پرچم دار صادرات غیر نفتی در بخش معدن و صنایع معدنی است، در سال های اخیر با انجام سرمایه گذاری های بسیار در حوزه فولاد و مرتبط با این صنعت توانسته خود را به  تولیدکنندگان بزرگ فولاد جهان و استانداردهای موجود نزدیک کند. 

درواقع فولاد مبارکه سعی بر آن داشته تا در تمامی حوزه ها به بهره وری دست یافته و توسعه پایدار را در این مجموعه محقق کند. اتفاقی که در نهایت به افزایش سوددهی این هلدینگ ختم می شود و اطمینان سهامداران را افزایش و حمایت آنها را گسترده تر می کند. 

در این بین فولاد مبارکه در مجمع اخیر خود توانست به تقسیم سود بی سابقه ای دست پیدا کند که تضمینی برای حرکت موفق آن در ادامه مسیری است که پیش رو دارد. 

اما فولاد مبارکه چطور توانست در شرایطی که اطمینان به بورس در سطح پایینی قرارگرفته و در عمده موارد این تالار شیشه ای با قرمز پوش شدن اطمینان سهماداران را کاهش دهد، به چنین موفقیتی دست پیدا کند. بی تردید بخشی از این موفقیت مدیون مدیریت و برنامه ریزی های موجود است و بخشی دیگر را باید ناشی از تاثیرات بازارهای جهانی و تغییرات نرخ ارز در ایران دانست. 

در گام اول فولاد مبارکه تلاش کرد تا در تولیدات خود دست به رکوردشکنی بزند. اتفاقی که در واحدهای زیرمجموعه آن هم به خوبی قابل مشاهده است و به نوعی به رقابتی جدید میان فولادی ها تبدیل شد تا بتوانند رکورد های درخشانی از خود ثبت کنند.  در این بین نباید از ثبت 27  رکورد  به راحتی گذر کرد زیرا بخشی از این رکوردها در شرایطی به ثبت رسیده است که چالش انرژی به اصلی ترین دغدغه فولادی ها تبدیل و توانسته بود بخشی از فعالیت ها را مختل کند اما وجود چنین توانایی باعث شد تا فولاد مبارکه سرمایه گذاری 186  هزار میلیارد تومانی را برای سه سال پیش روی خود، در دستور کار قرار دهد تا براساس آن میزان تولید از نظر کمی و کیفی را افزایش دهد. 

در همین راستا فولاد مبارکه توسعه همکاری با شرکت های دانش بنیان را در دو جهت،   تحقق شعار سال که فرمان مقام معظم رهبری است و  برای کاهش هزینه های تولید و حرکت به سوی توسعه دانش فنی بومی، در اولویت قرار داد که علاوه بر تامین نیازهای خود بر ایجاد اشتغال هم تاثیر مستقیم  داشت.

 در همین راستا بیش از 100 هزار قطعه در سال های اخیر با همکاری شرکت های دانش بنیان و فولاد مبارکه ساخته شد که نقش مهمی در کاهش ارز بری داشت و این موضوع توانست بخشی از ارزهای صرفه جویی شده را راهی پروژه های توسعه ای کند که در نهایت به افزایش درآمد و میزان فروش مبارکه منتهی شود. 

فولاد مبارکه با شناسایی توانایی های خود و همچنین تقویت این نقاط، سال گذشته 5 پروژه بزرگ  با سرمایه گذاری 40 هزار میلیارد تومانی را شروع کرد که نوید بخش آینده ای درخشان برای این مجموعه و سهامداران آن خواهد بود. 

برنامه ریزی های صورت گرفته باعث شد تا درآمد فولاد مبارکه از فروش داخلی در سال 1400 به 147 هزار میلیارد تومان و 32 هزار میلیارد تومان صادرات دست پیدا کند که در هر دو بخش یاد شده به ترتیت 78 و 66  درصد رشد را محقق کرده است.

از سویی دیگر با تولید بیش از 9  میلیون و 338 هزار تن فولاد خام توانسته بیش از 43.11 درصد از بازار فولادسازی کشور را در دست بگیرد که حالا با برنامه های پیش رو باید سهمی بیش از 50  درصد را برای آن به ویژه در افق 1404 متصور بود.

 با افزایش سهم فولاد مبارکه در بازار داخلی که بی تردید توسعه حضور در بازارهای صادراتی را هم به همراه دارد، باید به افزایش درآمد هم امیدوار بود هرچند صنعت فولاد با چالش های بسیاری مواجه است. درست برای رفع چنین نگرانی هایی است که فولاد مبارکه سرمایه گذاری در حوزه طرح های زیرساختی را هم در دستور کار خود قرار داده و تلاش می کند تا بخشی از نیاز به برق و گاز را با سرمایه گذاری های جدید تامین کند زیرا در سال های پیش رو پروژه های جدیدی از جمله نوردگرم 2  به مدار تولید وارد می شود که نیازمند انرژی بوده و در صورت مشکل در این بخش، این طرح ها که نقش مهمی در تامین نیاز کشور ایفا می کنند از توجیه اقتصادی خارج می شوند.
 درواقع این مجموعه احداث نیروگاه برای کاهش ضررهای احتمالی را در دستور کار قرار داده است و به نوعی در زمینه تامین زیرساخت ها به سمت خودکفایی در حرکت است.

اما این اقدامات توانست بهای سرمایه گذاری در این شرکت را در پایان 1400 با رشد 71 درصدی همراه کند که رشد بهای پرتفوی سرمایه گذاری فولاد مبارکه ناشی از افزایش میزان مشارکت آن در سرمایه شرکت های سرمایه پذیر است. این اتفاق توانست ارزش بازار این مجموعه را نسبت به سال قبل به میزان 9 درصد افزایش دهد و فولاد مبارکه را پیشتاز سودآوری شرکت های بورسی کند. اقدامی که در نهایت منجر به تقسیم سود بی سابقه برای سهامداران شد و مهر تاییدی بر تلاش های مبارکه زد. 

بخشی از این تقسیم سود را هم باید ناشی از رشد 58  درصدی حاشیه سودآوری خالص این مجموعه دانست که توانست وعده افزایش سهام فولاد مبارکه در بورس را هم محقق کند. تمامی موارد یاد شده در کنار اقدامات دیگر باعث شده تا افزایش سرمایه 80.88 درصدی از محل سود انباشته و تقسیم حدود 50 هزار میلیارد تومان سود نقدی، در مجمع فولاد مبارکه محقق شود.

 این موارد منجر به تحقق سایر اهداف فولاد مبارکه خواهد شد که در نهایت می توان پیش بینی کرد با اجرای طرح های توسعه، این مجموعه در میان برترین های صادرات غیر نفتی بوده و علاوه بر ارزآوری برای کشور، اشتغالزایی نیز به همراه دارد و می تواند جایگاه ایران در میان تولیدکنندگان فولاد جهان را ارتقا دهد و این امر تا به امروز با تلاش های شبانه روزی تیم فولاد مبارکه و حمایت سهامداران آن محقق شده است. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: