جمعه ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۳
کد خبر: ۵۹۷۰۹
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹
تیتر20 بررسی می کند:
شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با نگاه جدید به سراغ حوزه هایی می رود که بتواند بازار را در دست خود گرفته و علاوه بر توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، درآمدهای حاصل از فعالیت های خود را افزایش دهد. این موضوع بر ارتقای جایگاه بورسی این مجموعه نیز موثر است و می تواند برای سهامداران آن خبری خوش باشد. حالا ومعادن ورود به بازار کاتالیست را در دستور کار دارد که می تواند دستاوردی مهم برایش تلقی شود.
"ومعادن" تمام تخم مرغ هایش را در یک سبد نگذاشت/ "ومعادن" سراغ حوزه هایی می رود که بتواند بازار را در دست خود بگیرد
تیتر20- با تشدید تحریم ها واردات برخی مواد هم گران تر و هم سخت تر از گذشته می شود که این موضوع علاوه بر تحت الشعاع قرار دادن تولید، می تواند قدرت رقابتی در بازارهای صادراتی برای محصول نهایی را تحت تاثیر قرار دهد. 

در این میان کاتالیست ها از محصولات پر مصرف در 3  صنعت بزرگ صنایع شیمیایی، نفت و گاز و پتروشیمی و فولاد است که اهمیت آنها باعث شد تا در دوران تشدید تحریم ها، شرکت های دانش بنیان به دنبال تولید آنها در کشور بروند.
 
نگاهی به واحدهای فولادی بزرگ نشان می دهد امروز انها کاتالیست مورد نیاز خود را از طریق شرکت های ایرانی تامین می کنند. تامین کاتالیست ها در صنعت فولاد یکی از دغدغه های اصلی برای این صنعت محسوب می شد، در واقع کاتالیست ها شاهرگ اصلی ریفرمرهای احیا مستقیم فولاد کشور هستند و با توجه به اجرای طرح های توسعه ای در این صنعت، روز به روز تقاضا و نیاز به این ماده رو به افزایش است. 

اما فراموش نکنیم که به دلیل حساسیت آنها و افزایش هزینه های تامین مواد در واحدهای تولیدی، بارگذاری کاتالیست ها در دنیا یک فناوری مجزا در شرکت های صاحب تکنولوژی است، این موضوع نشان از اهمیت استراتژیک این محصول دارد. 

حال امروز شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات، ورود به حوزه کاتالیست ها را در دستور کار دارد و این نشان می دهد که «ومعادن» ورود به حوزه های جدید را در سر دارد که می تواند علاوه بر سوددهی بالا، منجر به تسخیر بازار کاتالیست ها می شود.
 
معاون مالی و اقتصادی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات درباره این موضوع اظهار کرده است: مجموعه ومعادن در کاتالیست سرمایه‌گذاری داشته است، و پیش‌بینی ما این است که کاتالیست ایرانیان باتوجه به اینکه دوره سرمایه‌گذاری آن تقریبا به پایان رسیده و باید طی ۱-۲ سال آینده سهم عمده‌ای از بازار را بگیرد، بخشی از ارزش افزوده آن را در سال‌های آینده در پرتفو غیر بورسی‌ شرکت مشاهده کنیم. 

ورود به این حوزه می تواند جایگاه بورسی «ومعادن» را هم تحت تاثیر قرار داده و استقبال از این سهم را افزایش دهد. اما از سویی دیگر نگاهی به برنامه ها و عملکرد های این مجموعه نشان می دهد، ومعادن از اکتشاف تا محصول نهایی را با جزییات مورد نیاز مانند کاتالیست ها در نظر دارد.  ورود به این حوزه می تواند علاوه بر تامین نیاز واحدهای فولادی در اختیار ومعادن، فروش های جدیدی را برای آن رقم زده و حتی ورود به بازارهای صادراتی را ممکن کند. 

نگاه کارشناسی و تخصصی حاکم بر بدنه توسعه معادن و فلزات، نشان می دهد، با نگاهی تخصصی حتی در شرایط تحریمی می توان توسعه را محقق کرد. این نگاه می تواند سیطره ومعادن در بخش معدن را افزایش داده و به بخش خصوصی توانمند در بخش معدن تبدیل کند. 

ومعادن تمامی تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذاشته و با رصد بازارهای جهانی به سراغ سرمایه گذاری های جدید و در حوزه هایی همچون اکتشاف، مس، عناصر نادرخاکی و... رفته است که بتواند علاوه بر توسعه همه جانبه میزان درامدهای خود را افزایش دهد. 
ورود به حوزه های جدید می تواند ومعادن را به حضور در پروژه های بین المللی و حضور در کنسرسیوم های خارجی محقق کند، و شاید این موضوع خبر خوشی برای سهامداران این مجموعه باشد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: