جمعه ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۹
کد خبر: ۵۹۷۳۳
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۶
تیتر20 گزارش می دهد؛
به گفته کارشناسان بورس کالا به دلیل شفافیت معاملات و همپنین به عنوان ابزاری برای حذف قیمت گذاری دستوری در کاهش التهابات بازار خودرو و جذف دلالی نقش موثری دارد.
بورس کالا راهکار حذف دلالی از بازار خودرو
تیتر20 -  در چند سال اخیر فشار تحریم ها، گرانی مواد اولیه و سرکوب قیمت عرضه خودرو باعث شده بود تا تولیدکننده های خودرو با هزینه های بالایی مواجه شوند و در مقابل دولت سیاست گذاری افزایش تولید را پیش پای تولیدکنندگان قرار داده بود که عملا با وضعیت موجود در بازار همخوانی نداشت، زیرا شرکت های خودرساز به دلیل قیمت گذاری دستوری حتی سرمایه در گردش کافی برای تامین مواد اولیه نداشتند، از این رو اجرای سیاست عرضه خودرو در بورس کالا تنها راهکاری بود که می توانست خودروسازان را از بن بست زیان انباشته نجات دهد.

یک استاد دانشگاه علم و صنعت در گفتگو با تیتر20با اشاره به اینکه صنعت خودروی ایران در سال های اخیر به دلیل تورم تولید با افزایش قیمت تمام شده مواجه شده است، گفت: از این رو عرضه خودرو در بورس کالا به عنوان راهکاری برای واقعی شدن قیمت فروش خودرو اجرایی شده است تا به نوعی زیان انباشته خودروسازان هم روندی کاهشی پیدا کند. به عبارت دیگر این خودروسازان دولتی سهامی هستند و لزومی ندارد سهامداران زیان سیاست های دستوری دولت را بدهند.

محمدحسن کاکایی با بیان اینکه صنعت خودروی ایران با چالش های جدی مواجه است، اما در مقطع کنونی عرضه خودرو در بورس کالا می تواند به سرمایه در گردش خودروسازان کمک کند، افزود: به طور قطع برنامه افزایش تیراژ تولید علاوه بر اینکه به سرمایه در گردش نیاز دارد، به عرضه مدل های اقتصادی خودرو هم وابسته است که خودروسازان در شرایطی می توانند چنین برنامه هایی را اجرا کنند که سرمایه کافی در اختیار داشته باشند.

او با تاکید بر اینکه پیش از این قرعه کشی خودرو همچون بلیت بخت آزمایی منجر به توزیع رانت می شد، تصریح کرد: در شرایط کنونی عرضه خودرو در بورس کالا کمک کرده دلالی از بازار حذف شود و همان سرمایه در راستای منافع سهامداران و افزایش تولید خودرو بکار گرفته شود، بنابراین عرضه خودرو در بورس کالا بهترین سیاستی است که دولت می تواند برای بازار خودرو بکار ببرد.

 جلوگیری از دلالی در معاملات و افزایش عرضه خودرو در بورس کالا
چند وقت اخیر برخی از نماینده های مجلس نسبت به عرضه خودرو در بورس کالا ابراز نارضایتی کرده و دلیل آن را نوسانات قیمتی در این بازار عنوان کرده بودند که این مساله بیشتر تحت تاثیر قیمت ارز رخ داده بود و از طرف دیگر نوسان قیمت در بورس کالا بسیار کمتر از بازار آزاد بود.

یک نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تیتر 20با اشاره به اینکه در حال حاضر بازار خودرو ملتهب است و دولت برای جلوگیری از دلالی در معاملات سیاست افزایش عرضه در بورس کالا را دنبال می کند، گفت: از طرف دیگر قبلا خودروسازان قیمت گذاری دستوری را بهانه می کردند تا برنامه های کلان در راستای افزایش تولید را دنبال نکنند و حالا این موانع برداشته شده تا ببینیم آیا طبق سیاست گذاری ها عمل می کنند.

الله وردی دهقانی با بیان اینکه بورس به عنوان یک بازار شفاف برای عرضه خودرو مناسب است، افزود: پیش از این عرضه خودرو شفاف نبود و حالا جزئیات معاملات آن هم وجود دارد، به همین دلیل اگر عرضه خودرو افزایش پیدا کند ادامه عرضه در بورس کالا می تواند التهابات بازار را کاهش دهد.
براساس این گزارش، ادامه عرصه خودرو در بورس کالا با هدف جلوگیری از افزایش التهابات بازار خودرو و همچنین حمایت از برنامه خودروسازان برای تولید بیشتر اجرا شده است، از این رو تا زمانی که شرایط کشور به حالت عادی برنگردد ادامه دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: