شنبه ۰۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۸
کد خبر: ۶۰۳۳۱
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۳
تیتر20 گزارش می دهد؛
فروشگاه زنجیره ای رفاه در حالی خود را برای مجمع آماده می کند که نماد آن هنوز دارای صف خرید است اما در 9 ماهه به ازای هر سهم تنها 395 تومان سود ساخته در حالی که طبق پیش بینی ها باید تا 2 هزار تومان سود می ساخت، اما تقریبا ارزش موجودی انبار این شرکت نسبت به سال گذشته 7 هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.
برزخ یا بهشت سهامداران فروشگاه زنجیره ای رفاه
تیتر20 -  فروشگاه زنجیره ای رفاه با نماد رفاه که بعد از یک بازگشایی دوباره به صف خرید رسیده همچنان سرانه خرید بالاتر از سرانه فروشنده دارد، در حالی که پی بر ایی نماد 17 و قیمت هر سهم آن 32 هزار تومان است.

با توجه به اینکه سال مالی شرکت 30 مهر ماه است شرکت باید صورت های مالی شرکت های زیر مجموعه را منتشر می کرد، همانطوری که پیش از بازگشایی نماد هم دستگاه قضایی خواستار شفاف سازی وضعیت انتشار اطلاعات روی کدال بود، به همین دلیل صورت های مالی مربوط به شرکت های آروین بازار پارس، مدیریت سرمایه رفاه، تجارت ویرا آزما، تامین و تدارک رفاه، پروتئین آپادانا، توسعه بازار سرمایه تهران، اندیشمندان هوشمند، توسعه یکپارچه هوشمند قشم، توسعه سرمایه گذاری مجاب و صنعت گردشگری بهشت آسا از سال 97 تا 1400 منتشر شد و همین مساله وضعیت سودسازی شرکت را تا حدودی مشخص کرد.

با در نظر گرفتن گزارش 9 ماهه رفاه که به ازای هر سهم 395 تومان سود ساخته و پیش بینی سودسازی آن برای مجمع که 1900 تومان در نظر گرفته شده فاصله زیادی با هم دارند، بنابراین این شرکت یا باید یک افشای خیلی قوی داشته باشد تا بتواند سودسازی را بالا ببرد و یا اینکه کم کم عرضه ها افزایش خواهد یافت.

در واقع براساس گزارش تلفیقی شرکت، در 9 ماهه امسال حدود 10800 میلیارد تومان درآمد داشته که به نسبت درآمد 9600 میلیارد تومانی سال گذشته افزایش داشته و هزینه های شرکت هم از 8200 میلیارد تومان به 5900 میلیارد تومان رسیده که تعدیل خوبی داشته و باعث شده سود عملیاتی در 9 ماهه از 52 میلیارد تومان سال 1400 به 176 میلیارد تومان در 9 ماهه امسال برسد و این یک گام مثبت است. اما از آنجایی که درآمدهای غیرعملیاتی شرکت در سال 1400 بالاتر از درآمدهای غیرعملیاتی آن بوده باعث شده سود خالص رفاه در 9 ماهه 1401 بسیار کمتر از سال گذشته باشد.

از این رو می توان گفت فروشگاه رفاه دارای نقاط قوت و ضعف زیادی در مجمع عمومی است، از یک سو در گزارش های خود اعلام کرده بیش از 25 هزار میلیارد تومان ارزش دارایی های شرکت بوده که نسبت به گزارش قبلی شرکت رشد داشته و به عدد قابل ملاحظه رسیده تا حدودی با ارزش سهام شرکت تناسب دارد و از طرف دیگر موجودی انبار شرکت در 9 ماهه سال جاری 16 هزار میلیارد تومان کالا ثبت شده در حالی که سال گذشته در 9 ماهه حدود 9 هزار میلیارد تومان بوده است و این رشد دارایی های جاری شرکت می تواند امتیاز دیگری باشد که بازگشایی نماد با مثبت 20 هزار درصد را توجیه کند، اما نباید نادیده گرفت به نسبت همین دارایی ها حاشیه سود شرکت بسیار پایین بوده و این احتمال را هم بالا می برد که شرکت در مجمع سودی را منتشر نکند. چراکه میزان بدهی های شرکت هم در سال جاری به 188 میلیارد تومان رسیده در حالی که سال گذشته در گزارش 9 ماهه این بدهی ها حدود 120 میلیارد تومان بوده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: