چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ - 2024 July 24
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۰۸ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۳
تورم نقطه به نقطه مواد غذایی در مهرماه ۱۴۰۲ به ۳۶.۱ درصد رسید، این رقم کمترین میزان تورم نقطه به نقطه مواد غذایی در ۳ سال اخیر است.
کد خبر: ۶۵۵۹۲

تیتر۲۰-  براساس گزارش جدید مرکز آمار، تورم ماهانه مواد خوراکی و آشامیدنی در مهرماه 1402 فقط 0.4 درصد بود که کمترین رقم از خرداد 1400 تاکنون محسوب می‌شود و می‌توان گفت تورم ماهانه موادغذایی به کمترین رقم 29 ماه اخیر کاهش یافت.

براساس گزارش مرکز آمار در مهرماه امسال تورم ماهانه موادغذایی نزدیک به صفر بوده یعنی میانگین قیمت مواد خوراکی و آشامیدنی در مهرماه نسبت به شهریورماه حداقل تغییرات را داشته است. این درحالی است که تورم ماهانه مواد غذایی در ماه‌های مرداد و شهریور 1400 که آیت‌الله رئیسی دولت را از روحانی تحویل گرفت بالای 5 درصد بود.

شاخص دیگر، تورم نقطه به نقطه مواد غذایی است که در مهرماه 1402 به 36.1 درصد رسیده است. این رقم کمترین میزان تورم نقطه به نقطه مواد غذایی در 3 سال اخیر است.

در ماه‌های پایانی دولت روحانی و هم‌زمان با تحویل دولت به آیت‌الله رئیسی در سال 1400 تورم نقطه به نقطه مواد غذایی بالای 60 درصد بود.

همچنین نرخ تورم میانگین کشور در مهرماه به 45.5 درصد رسیده است که کمترین رقم از بهمن 1401 محسوب می‌شود. در سال 1400 هم‌زمان با تحویل دولت به آیت‌الله رئیسی نرخ تورم میانگین کشور بیش از 46 درصد بود. نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در مهرماه امسال به 39.2 درصد رسید که کمترین رقم این شاخص از اردیبهشت 1401 به بعد محسوب می‌شود. نرخ تورم نقطه به نقطه در فروردین امسال 55.5 درصد بود و رسیدن آن به 39.2 درصد در مهرماه به معنای کاهش بیش از 16 واحد درصدی این شاخص در 6 ماه گذشته است. چنین سرعتی در کاهش نرخ تورم نقطه به نقطه در سالیان اخیر سابقه نداشته است.

بر این اساس، مشخص است که شاخص‌های اصلی نرخ تورم در مهرماه روند کاهشی به خود گرفته‌اند و سرعت کاهش تورم نسبت به ماه‌های قبل بیشتر شده است. در مهرماه ١٤0٢ نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٥,٥ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، 0.٦ واحد درصد کاهش یافته است.

در مهر ماه ١٤0٢ شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد ٢0٦.٥ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٣ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٩.٢ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٥.٥ درصد افزایش داشته است./تسنیم

ارسال نظرات
موضوعات روز