دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۲
اقتصادی

دستورالعمل ورود بیمه های تجاری به فرایند بیمه مسئولیت مدنی

بیمه مرکزی ایران موظف است دستورالعمل ورود بیمه های تجاری به فرایند بیمه مسئولیت مدنی شرکت های ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی کشاورزی فناورانه را تا ۶ ماه پس از ابلاغ این قانون تدوین کند.

سومین عرضه اولیه در بازار سرمایه از طریق کارگزاری بانک ملی ایران

شرکت بهار زر عالیس چناران «عالیس» از طریق کارگزاری بانک ملی ایران در بازار سرمایه عرضه شد.
تیتر20 گزارش می دهد:

افزایش قدرت میدان داری تجلی در پروژه های معدنی

شرکت تجلی با خرید سهام شرکت معدنکار باختر، برای افزایش حضور خود در پروژه های معدنی برنامه ریزی کرده است تا پروژه ها در حوزه استخراج را به کمک این مجموعه جلو ببرد. درواقع نگاه تخصصی باعث شده تا حضور تجلی در یک سال اخیر در بخش معدن افزایش پیدا کند.

تغییر یارانه سه دهک پایین جامعه با استفاده از کارت خرید الکترونیکی

رئیس سازمان برنامه و بودجه از افزایش 20 درصدی مبلغ یارانه معیشتی برای سه دهک کم درآمد جامعه در صورت استفاده از طرح کالابرگ الکترونیک خبر داد.

دلایل تداوم تورم دو رقمی در ایران چیست ؟

تورم احساس شده از سوی مردم نزدیک به دو برابر نرخ تورم رسمی اعلام شده در کشور است.

دلایل اشتیاق بانک ها به مال سازی چیست؟

کارشناس اقتصادی بیان کرد: بانک‌ها املاک مازاد دارند و به جای اینکه اعتبار خود را به مسکن‌سازی تخصیص دهند به سمت ساخت‌وساز مال‌ها رفته‌اند.

آخرین جزئیات از معافیت مالیاتی اصناف

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: بر اساس محاسبات سازمان امور مالیاتی بیش از نیمی از صاحبان مشاغل و اصناف برای عملکرد سال ۱۴۰۱ معاف از مالیاتند و مالیات نمی‌پردازند.

صنعت مرغداری چقدر زیان دیده است

مدیر عامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور گفت: در مقطعی مرغداران در مدت ۵ ماه ۱۵ هزار میلیارد تومان ضرر کردند و برخی تعطیل شدند اکنون در صورتی که مرغداران با ۱۰ هزار تومان بالاتر از قیمت دستوری مرغ بفروشند ضرر آنها جبران نمی‌شود.
در گفت‌وگو با مدیرعامل فولاد اقلید مطرح شد؛

ایجاد اشتغال مولد با اجرای پروژه پیشران فولاد اقلید پارس

مدیرعامل فولاد اقلید پارس گفت: پشتیبانی و حمایت‌های جدی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و مدیریت مجموعه، سبب شد تا برنامه اجرایی برای تولید ۱.۲ میلیون تن آهن اسفنجی با سرعت لازم پیش رود؛ میزان هزینه صورت‌گرفته تاکنون، به رقم ۶۴۰ میلیارد تومان رسیده که بخش اعظم آن از سوی شرکت «ومعادن» تزریق شده است.

پلتفرم بیمه “دال” با هدف توسعه فرهنگ بیمه آغاز به کار کرد

پلتفرم بیمه “دال” با هدف توسعه فرهنگ بیمه با سرمایه‌گذاری گروه انتخاب به صنعت بیمه کشور افزوده شد تا خدمات خود را مبتنی بر نوآوری در صنعت بیمه اجرایی کند.

معرفی مرکز نوآوری چادرملو (نوچاد) در هجدهمین همایش گرامیداشت روز معدن

مرکز نوآوری چادرملو (نوچاد) در هجدهمین همایش گرامیداشت روز معدن که با محوریت "نقش زنان در معدنکاری" در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار گردید، حضور یافت.

رشد 25 درصدی نسبت تسهیلات به سپرده‌ها در بانک گردشگری

بانک گردشگری در سال  1401 با 25 درصد رشد در نسبت اعطای تسهیلات به سپرده‌های اشخاص، رتبه نخست را در بین بانک های خصوصی کشور کسب کرد.

احتمال افزایش رکود صنعت لوازم خانگی

باتوجه به اینکه عمده نهاده‌‌ها و مواد اولیه موردنیاز صنعت لوازم خانگی از داخل تامین شده و شامل محصولات پتروشیمی و فولادی هستند که عمدتا تولیدکنندگان آنها دولتی یا شبه دولتی هستند، اما قیمت آنها در حال افزایش بوده و در چرخه تامین لوازم خانگی با گرانی مواجه هستیم. با این حال دولت به قیمت‌گذاری دستوری محصولات لوازم خانگی اصرار دارد. کما اینکه در حال حاضر دغدغه اصلی صنعت لوازم خانگی رکود بازار در بخش تقاضاست.

جزئیات بخشودگی بیمه کارفرمایان

سرپرست معاونت بیمه‌ای سازمان تامین‌اجتماعی، با تشریح جزئیات و شرایط بهره‌مندی کارفرمایان از بخشودگی جرایم بیمه‌ای، مهلت استفاده از این تسهیلات را از ابتدای خرداد تا پایان مرداد‌ماه و نحوه ثبت درخواست استفاده از این تسهیلات را صرفا ثبت در سامانه خدمات غیرحضوری تامین‌ اجتماعی به نشانیes.tamin.ir اعلام کرد.

برخی معادن به دلیل عدم صلاحیت بهره بردار آزاد می شوند

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: معادنی که در دست بهره‌‌‌بردار هستند و همچنان به دلیل عدم‌صلاحیت بهره‌‌‌بردار غیرفعال مانده‌اند باید سلب صلاحیت و آزاد شوند.

بررسی عملکرد سالانه صنایع بورسی

گزارش‌های عملکرد سالانه شرکت‌های بورسی، به عنوان یکی از محرک‌های احتمالی برای اقبال بیشتر به بازار سرمایه، در حال انتشار است و تا کنون بیش از نیمی از شرکت‌های بورسی عملکرد ۱۲ماهه خود در سال ۱۴۰۱ را به تشریح در سایت کدال منتشر کرده‌اند.

توسعه صنعتی در بستر جهانی‌سازی

چشم‌انداز تولید جهانی به‌موجب ظهور سه پدیده مرتبط به هم‌تغییر شگرفی کرده است: الف) ساختار جهانی تولید (تفکیک عمودی و ایجاد زنجیره تامین جهانی/ منطقه‌ای)، ب) روابط بین بخش‌های مختلف اقتصاد (پیوندها و مرزهای فازی) و در آخر ج) ماهیت سیستم‌های فناوری (دامنه‌های توانمندی)

ریشه کسری بودجه در اقتصاد ایران

کسری بودجه در اقتصاد ایران به‌دلیل رویکرد دولت در تامین آن از محل منابع بانک مرکزی و اثرگذاری بر تورم به یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های سیاستگذار بدل شده است.

افزایش صادرات کالای ایران به کدام کشورها بوده است؟

مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت از رشد ۱۸ درصدی صادرات به کشورهای آسیانه میانه، قفقاز و روسیه خبر داد.

حقوق مهمانداران قطار افزایش می یابد ؟

عده‌ای از مهماندارن قطار، با ثبت پویشی مطالبه کرده‌اند که با لحاظ سختی کار، دستمزد آنها افزایش یابد.

مشاغل خانگی برای اینماد نیاز به مجوز ندارند

مشاغل خانگی دارای مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برای اخذ اینماد در رسته‌های مربوط نیازی به دریافت مجدد پروانه کسب از اتحادیه کشوری صنف کسب‌وکارهای مجازی نخواهند داشت.

چه مواد اولیه ای را می توان از اندونزی واردات کرد؟

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده در سال گذشته، بیش از ۱۱۸ میلیون دلار کالا از اندونزی وارد شده است که روغن پالم در صدر این فهرست قرار دارد.

دلایل کاهش سهمیه آرد نانوایی ها چیست؟

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با انتقاد از کاهش سهمیه آرد نانوایان به همشهری آنلاین گفت: ما در کل کشور ۸۰ هزار نانوایی داریم و وقتی می‌گویند ۲۵ درصد نانوایان دچار کسر سهمیه آرد شده‌اند یعنی ۲۰ هزار نانوایی متخلف داریم که این ممکن نیست چرا که در یک صنف نهایتا ۴ تا ۵ درصد تخلف اتفاق می‌افتد.

دلایلی سود پایین شرکت های پخش چیست؟

با توجه به اینکه شرکتهای پخش در کشور در میان صنایع قدیمی و باسابقه قرار دارند و دلیل تشکیل آنها رفع نیاز واحدهای تولیدی بوده است، این شرکتها توجه چندانی به سود و بهرهوری نداشتهاند.

عمده‌‌‌ترین فواید توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی

کاهش ریسک در بخش کشاورزی از عمده‌‌‌ترین فواید توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در این بخش است که ضرورت توجه به این صنایع را نشان می‌دهد.

احتمال تفویض اختیار شورای معادن کشور به استان‌‌‌ها

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید اشتباه‌ها را بگوییم، گفت: با نگاهی سلیقه‌‌‌ای، تفویض اختیار شورای معادن کشور به استان‌‌‌ها سلب شد که این مهم باید در برنامه هفتم توسعه گنجانده و پیگیری شود.

دلایل افزایش بازدهی سرمایه‌گذاری در شرکت های خصوصی

تجربه نشان می‌دهد پرتفویی که از سرمایه‌گذاری خصوصی متنوع برخوردار باشد، ریسک کمتر و نرخ بازدهی بیشتری را در مقایسه با دیگر پرتفوهای سرمایه‌گذاری دارد.

پروانه عوارض باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود؟

ظاهرا میانگین عوارض ساخت مسکن (دریافتی از سوی شهرداری)، حدود ۴۰درصد نسبت به پارسال افزایش پیدا کرده است.

افزایش سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی نسبت به نفت

هزینه روی انرژی پاک تحت تاثیر بحران انرژی جهانی، افزایش پیدا کرده و طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی امسال برای نخستین بار از نفت، پیشی خواهد گرف

تبعات نابسامانی قیمت شکر بر صنایع غذایی

رییس هیات مدیره انجمن صنایع قند ایران گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت شکر درب کارخانه را ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرده اما نرخ برای عمده فروشی و مصرف کنندگان مشخص نیست که همین مسئله، اخلال در بازار این محصول را موجب شده است.

چرا در صنعت پخش پیشرفت نکرده‌ایم؟

قدس: پیشرفت و رشد صنعت پخش در کشور ما به سیاستگذاری دولت و رها شدن دولت از اقتصاد دولتی به اقتصاد خصوصی نیاز دارد.

جزئیات فعالیت و عملکرد شرکت آتیه فولاد سنگان

امیر رضازاده، مدیر عامل شرکت آتیه فولاد سنگان در خصوص این شرکت گفت: شرکت آتیه فولاد سنگان از شهریور 1398 فعالیت خود را با هدف تامین به موقع، پایدار و کیفی مواد اولیه مورد نیاز در تولید کنسانتره و گندله در منطقه سنگان آغاز کرد.
در آخرین گزارش شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات؛

«ومعادن» در مدار توسعه

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات آخرین گزارش ماهانه خود را در تاریخ ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ در سامانه کدال به اطلاع سهامداران بازار سرمایه رساند. سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده «ومعادن» در این دوره مالی مربوط به شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه و شرکت‌های غیر بورسی بود.

حضور چهارسوق مالی پارسیان در نمایشگاه بین المللی صنعت مالی

حضور چهارسوق مالی پارسیان در نمایشگاه بین المللی صنعت مالی
به همت گروه مالی پارسیان؛ برای اولین بار بانک، گروه مالی و شرکت های خانواده پارسیان در قالب "چهارسوق مالی پارسیان" در نمایشگاه بین المللی صنعت مالی(بورس، بانک و بیمه) حضوری فعال خواهند داشت.
مشاور شرکت شیرین عسل در گفت و گو با تیتر20:

هدف‌گذاری شیرین عسل در حوزه لبنیات، بیشتر بازارهای صادراتی است/ برنامه ما تولید لبنیات با کیفیت یکدست است، نه با شیر جمع آوری شده

خالقی، مشاور شرکت شیرین عسل، درباره سهم این شرکت از بازار لبنیات معتقد است شرکت شیرین عسل در حوزه لبنیات بیشتر به دنبال صادرات است و البته در حال به دست آوردن تدریجی سهم بازار خود نیز هست.
تیتر20 بررسی می کند؛

چالش های ایرانسل در توسعه نسل پنجم شبکه تلفن همراه

با توجه به اینکه MTN ایرانسل در توسعه نسل پنجم تلفن همراه در نقاط دیگر دنیا موفق بوده، انتظار می رود سرعت این اپراتور در ارائه خدمات نسل پنجم تلفن همراه در ایران نیز بسیار بیشتر از این باشد.

فولاد هرمزگان، لوح سپاس برند ملی با رویکرد مسئولیت اجتماعی را دریافت کرد

در همایش سراسری یکصد برند ملی با رویکرد مسئولیت اجتماعی، لوح سپاس برند برتر در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی به شرکت فولاد هرمزگان تعلق یافت.

وضعیت مالیات بر دخانیات در قانون بودجه ۱۴۰۲

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به افزایش حدودا ۱۰ تا ۱۵ درصدی مالیات بر مبنای نرخ خرده فروشی محصولات دخانی، گفت: البته در مالیات بر ارزش افزوده هنوز بحث اجرایی شدن قانون بر مبنای نرخ خرده فروشی را نداریم و حلقه آخر خرده فروشی در زنجیره توزیع، مالیات بر ارزش افزوده نمی‌دهد و این خود یک چالش است.

دلال ضعف پروژه های مسکن چیست ؟

عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن می‌گوید: عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن در ادامه می‌گوید: با شوآف و شعار و اعلام آمارهای میلیونی، نه مردم صاحب مسکن می‌شوند و نه تولیدی به اسم مسکن خواهیم داشت.

ایجاد مجتمع‌های صنایع خلاق صنایع دستی و صنفی و خدماتی

در لایحه برنامه هفتم توسعه پیشنهاد شده سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران نسبت به ایجاد مجتمع‌های صنایع خلاق صنایع دستی و صنفی تولیدی و خدماتی در داخل حریم شهری اقدام کند و برای تعیین تکلیف وضعیت واحدهای تولیدی راکد و موضوعات دیگر در این حوزه، در هر استان کارگروه صیانت از اراضی با کاربری صنعتی تشکیل شود.

راهکار دریافت پاداش صرفه جویی مصرف برق

مشترکان خانگی صنعت برق برای بر خودداری از پاداش صرفه‌جویی باید از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۸ عصر میزان مصرف خود را مدیریت کنند.

آیا طرح عایدی بر مصرف نهایی می شود؟

خاندوزی در دو نامه جداگانه به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستار تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه شد.

کد رهگیری قراردادهای اجاره چگونه صادر می شود

در حال حاضر نسخه آزمایشی سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور راه اندازی شده که در گام نخست امکان دریافت کد رهگیری رایگان قرارداد اجاره توسط مستاجران و صاحب‌خانه‌ها فراهم شده و لازمه استفاده از خدمات این سامانه ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان است.

تعیین نرخ تسعیر ارز غیرقانونی اعلام شد

در حالی در فروردین ماه رئیس‌کل بانک مرکزی نرخ تسعیر دلار برای محاسبه خوراک پتروشیمی را ۲۸۵۰۰ اعلام کرده است که حالا مجلس شورای اسلامی این اقدام را با یکی از بندهای قانون احکام توسعه مغایر دانسته است.
رئیس پژوهشگاه نیرو در مراسم پیش‌راه‌اندازی طرح پایلوت آب‌شیرین‌کن جذبی فولاد هرمزگان مطرح کرد؛

حمایت فولاد هرمزگان از طرح‌های دانش‌بنیان قابل تقدیر است

معاون وزیر و رئیس پژوهشگاه نیرو گفت: در مجموعه فولاد هرمزگان از تحقیقات دانش‌بنیان به خوبی حمایت می‌شود و این شرکت یک فضای دانش‌بنیان در صنعت ایجاد کرده که قابل تقدیر است.
تیتر20 بررسی می کند؛

اکوسیستم بانکداری دیجیتالی بانک ایران زمین و اثرات مهمی که برجای می‌گذارد

بانک ایران زمین طی سال‌های اخیر با توسعه زیر‌ساخت‌های لازم، نوآوری‌ها و خدمات ویژه زیادی را در زمینه بانکداری دیجیتال ایجاد کرد که نتیجه آن ثبت رکوردی بی‌سابقه برای این بانک بوده است.

چادرملو عملیات انتقال آب خلیج فارس به صنایع شهرستان اردکان را آغازکرد

عملیات انتقال آب شیرین سازی شده خلیج فارس به شهرستان اردکان توسط شرکت معدنی و صنعتی چادرملو طی مراسمی با حضور استاندار،نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه اردکان ، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره چادرملو آغاز شد.

راهکار تولید و اشتغال احیای کارخانه هاست

رئیس فراکسیون توسعه متوازن و رئیس کمیته آمار، آمایش و برنامه‌ریزی در مجلس شورای اسلامی گفت: احیا و احداث کارخانه ها با افزایش سرمایه‌گذاری منجر به ایجاد اشتغال و افزایش تولید می شود.