جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 March 01
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۰۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۳
در بررسی ۷سال گذشته مشاهده می‌شود که دلار ماه نخست زمستان را نوسانی پشت سر گذشته است. تحلیلگران معتقدند همزمان شدن تحولات سیاسی با ابتدای زمستان در سال‌های اخیر، در کنار تغییر انتظارات فعالان اقتصادی در انتهای سال می‌تواند توجیه‌کننده نوسان دلار در دی‌ماه باشد.
کد خبر: ۶۷۱۵۷

تیتر۲۰- بررسی روند نرخ شاخص ارزی در معاملات دی ماه گویای آن است که قیمت این ارز از معاملات انتهای آذر تا روز گذشته حدود 7.21 درصد رشد کرده است. قیمت دلار آزاد که در بازار 30 آذر ماه در رقم 49 هزار و 900 تومان معامله می‌شد در بازار عصر روز گذشته به رقم 53 هزار و 500 تومان رسید.

البته گفتنی است که رکورد بازدهی ماهانه دی ماه در اختیار نیم سکه طلا با حدود 15.68 درصد رشد قیمت است. جایگاه دوم این رالی نیز در اختیار گرم طلای 18 عیار با رشد قیمت 9 درصدی است. تحلیلگران با مشاهده روند بازار‌ها در دی ماه بر این باورند که حضور تقاضای آخر سال در کنار تشدید انتظارات تورمی در معاملات دی ماه سبب شده تا بخشی از جاماندگی شاخص‌ها جبران شود، چرا که بررسی‌های به‌عمل آمده از بازدهی 10 ماهه سال جاری گویای آن است که نرخ رشد برخی از این شاخص‌ها (مانند نیم سکه طلا) همچنان منفی است. از سوی دیگر با در نظر گرفتن نرخ تورم 24 درصدی 9 ماهه (از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه) مشاهده می‌شود که تاثیر تورم بر قیمت بسیاری از شاخص‌ها هنوز اعمال نشده است و می‌توان انتظار داشت که در بازار 2 ماه پایانی زمستان، شاخص‌های سرمایه‌گذاری خود را اندکی به نرخ تورم نزدیک کنند.

ماه شارژ شاخص‌ها

مشاهده نمودار بازدهی بازارها در دی ماه 1402 نشان می‌دهد که از بین 7 شاخص برتر بازار شامل دلار، قطعات مختلف خانواده طلا، شاخص بورس و نرخ سود سپرده بانکی تنها یک شاخص یعنی بازدهی ماهانه بورس منفی است. در نتیجه می‌توان گفت که در بازار دی ماه رشد سطح تقاضا سبب شده تا شاخص‌های سرمایه‌گذاری شارژ شوند.

نیم سکه طلا 16.68 درصد، گرم طلا 18 عیار 9‌درصد، دلار آزاد 7.21 درصد، سکه طلا طرح جدید 6.8 درصد و ربع سکه طلا در طی معاملات دی ماه 4.36 درصد رشد داشتند. کارشناسان دو عامل اصلی شارژ بازارها در دی ماه را «رشد سطح انتظارات تورمی» و «حضور تقاضای آخر سال در بازار» می‌دانند. به‌طور کلی رشد سطح ریسک‌های سیاسی، چشم‌انداز بازار‌ها برای معامله‌گران را تورمی می‌کند. در نتیجه این افراد با هدف در امان نگاه داشتن دارایی‌های خود از موج تورمی اقدام به خرید دارایی کرده و کفه ترازوی تقاضا را سنگین می‌کنند. در ماهی که گذشت تشدید مناقشات نظامی در منطقه خصوصا مساله درگیری‌های میان یمن و کشور‌های غربی در دریای سرخ و پاسخ موشکی سپاه پاسداران به حملات تروریستی داخل کشور، ریسک‌های سیاسی بازار را افزایش داد و موجب افزایش تعداد خریداران در بازار شد. اما از سوی دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد در ماه‌های پایانی سال بخشی از نقدینگی جامعه به سمت بازار‌های دلار و سکه حرکت می‌کند.

رشد نرخ شاخص‌ها در دی ماه سبب شده برخی کارشناسان از حضور زود‌هنگام تقاضا‌ی آخر سال در بازار سخن به میان بیاورند. به عقیده این افراد نرخ شاخص‌های دارایی از ابتدای سال نوسان چندانی نداشته و سرمایه‌گذاران بازار‌های طلا و ارز سود قابل توجهی نکرده‌اند. در نتیجه افرادی که قصد تبدیل دارایی‌های ریالی خود به ارز و سکه را داشتند نیز از انجام این عمل دست نگه داشته بودند. اما نوسانی شدن بازار‌ها در دی ماه می‌تواند عاملی باشد که سرمایه این افراد مجددا به بازار‌های مذکور تزریق شود.

صدرنشین تکراری روند 10 ماهه

افرادی که از روز‌های ابتدایی سال دارایی‌های خود را در قالب سپرده‌های سرمایه‌گذاری در اختیار بانک‌ها قرار دادند با احتساب میانگین ماهی 2 درصد، تاکنون حدود 20 درصد سود کسب کرده‌اند. این درحالی است که رتبه دوم رالی 10ماهه با اختلافی چشمگیر در اختیار دلار آزاد با 12.15 درصد سود است. البته گفتنی است که بازار سرمایه نیز در معاملات سال جاری روند قابل قبولی از خود به جا‌ گذاشته به‌طوری که شاخص کل بورس در 10 ماه اخیر 10.53 درصد رشد کرده است. بررسی بازدهی بازار‌ها از ابتدای سال در ماه‌های پیشین نیز گویای آن بود که سپرده‌گذاران بانکی در سال جاری بیشترین صدرنشینی را در میان سرمایه‌گذاران داشته‌اند. برخی از تحلیلگران با توجه به تورم نقطه‌به‌نقطه حدودا 40 درصدی و همچنین تورم 9 ماهه 24 درصدی معتقدند که 2 ماه انتهایی سال می‌تواند زمانی برای جبران عقب‌افتادگی شاخص‌های سرمایه‌گذاری باشد.

نمایش چشمگیر دلار در ماه نخست زمستان

بررسی‌ها حاکی از آن است که عموما بازار دلار در نخستین ماه زمستان نوسانات چشمگیری را تجربه می‌کند. نمودار بازدهی شاخص ارزی در دی ماه 7 سال اخیر نشان می‌دهد که به غیر از سال 1398، اسکناس آمریکایی زمستان‌های خود را با رشد یا افت قیمت‌های چشمگیر آغاز کرده است. رکورد افزایشی این مقایسه در اختیار دی ماه 1397 با حدود 16 درصد رشد و رکورد کاهشی آن نیز در ماه نخست زمستان 1399 با افت قیمتی معادل 13.55 درصد است. تحلیلگران معتقدند که رشد قیمت ارز در بازه زمانی ذکر شده می‌تواند به دلیل رشد سطح مخارج دولت و مساله کسری بودجه باشد. چرا که عموما کسری بودجه دولت از ماه‌های انتهایی پاییز نمایان شده و در ماه‌های پایانی سال جبران پولی کسری بودجه موجب رشد نرخ ارز می‌شود.البته شدت‌یافتن ریسک‌های سیاسی نیز عامل دیگررشد دلار است.

بازار با تابلو‌های قرمز به استقبال بهمن رفت

دیروز شنبه 30 دی ماه روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ اسکناس دلار که در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته در رقم 54 هزار توما‌ن معامله می‌شد، در بازار روز گذشته افت قیمتی 500 تومانی را تجربه کرد و به رقم 53 هزار و 500 تومان رسید. بررسی‌های به‌عمل آمده توسط از هسته مرکزی بازار ارز تهران گویای آن است که عمده فعالان بازار دیروز را فروشندگان تشکیل داده و تعداد خریداران کم بود. علت این افت قیمت را در تخلیه هیجانات بازار می‌توان جست‌وجو کرد.

سیگنال‌های منفی در روز‌های گذشته بازار را هیجانی کرده و عده‌ای از افراد با نظر به همین سیگنال‌ها اقدام به خرید ارز کردند که در بازار دیروز تخلیه این هیجانات موجب شد تعداد فروشندگان بیشتر شود. سکه طلا نیز در بازار روز گذشته کاهشی ثبت شد. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار عصر روز گذشته با حدود 510 هزار تومان افت قیمت در رقم 31 میلیون و 240 هزار تومان معامله شد./دنیای اقتصاد

ارسال نظرات
موضوعات روز