پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 April 25
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۱
تیتر۲۰ بررسی می‌کند؛
فولاد مبارکه به دنبال احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی در کشور است که بیست و پنجمین نیروگاه خورشیدی دنیا خواهد بود. اجرای این پروژه منجر به استقلال انرژی در کشور و کمک به حفظ محیط زیست خواهد شد.  
کد خبر: ۶۷۶۴۸

تیتر ۲۰- تامین زیرساخت ها از اصلی ترین موارد برای توسعه فعالیت بنگاه های اقتصادی است. در این بین برخی زیرساخت ها در فعالیت های صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. 


صنعت فولاد جزو صنایعی است که برق و گاز برای آن نقش بسیار مهمی دارد. کمبود در این حوزه در سال های اخیر توانسته آسیب جدی به برنامه های  تولیدی وارد کند. به عنوان مثال زیان ناشی از قطع برق و گاز در سال جاری به میزان ۳ میلیارد دلار پیش بینی می شود.


درنتیجه تامین برق و گاز می تواند علاوه بر افزایش تولید، میزان صادرات را هم افزایش داده و برای کشور ارز آوری بیشتری به همراه داشته باشد. 

کمبود برق شرکت های فولادی را به سمتی پیش برد که برای تامین این نیاز خود وارد سرمایه گذاری و تولید برق شوند. 


کمبود برق در تابستان ها باعث شد تا جبران کمبود گاز در زمستان را سخت کند، زیرا تا پیش از این فولادسازان کاهش تولید ناشی از کمبود گاز را در تابستان جبران می کردند. اما در سال جاری کمبود برق توانست فشار بر فولادسازان را افزایش دهد. 


این موضوع باعث شده تا فولادسازان بیش از هر زمان دیگری احداث نیروگاه ها را در اولویت اصلی پروژه های خود قرار دهند.

 
فولاد مبارکه نیز در این بین به عنوان یکی‌از اصلی ترین تولیدکنندگان فولاد کشور برای تامین نیاز خود و جلوگیری از هرنوع آسیبی به برنامه های تولیدی به سراغ پروژه های احداث نیروگاه رفته است. 


اما در همین رابطه باید توجه داشت که احداث نیروگاه های خورشیدی می تواند اقدامی مهم در راستای انرژی پاک و همچنین کاهش برخی هزینه ها در تولید دانست که در دستور کار فولاد مبارکه نیز قرار گرفته است. 


در همین زمینه احداث ابر پروژه نیروگاه خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی در دستور کار این شرکت قرار دارد. در واقع فولاد مبارکه در سال‌ های اخیر سرمایه‌ گذاری مناسبی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر کرده و دو پروژه بسیار بزرگ را آغاز کرده که یکی از آن‌ها پروژه ۶۰۰ مگاواتی نیروگاه خورشیدی در استان اصفهان است و بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور به حساب می‌ آید. 


بدون شک بهره برداری از این پروژه می تواند اقدامی مهم در زمینه تامین انرژی این شرکت آن هم از مسیر انرژی های تجدید پذیر دانست. 


این نیروگاه با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات، بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور و بیست و پنجمین نیروگاه بزرگ جهان است. با بهره برداری از این پروژه فولاد مبارکه بار دیگر در توان خود را در اجرای ابر پروژه ها به نمایش خواهد گذاشت اما در کنار این موضوع بهره برداری از این پروژه کمک بزرگی به استقلال انرژی و اهداف زیست محیطی کشور خواهد کرد و می توان آن را اقدامی در راستای توسعه پایدار دانست. 


فولاد مبارکه در این پروژه به سراغ فناوری های روز رفته تا بالاترین بهره وری را از این نیروگاه خورشیدی داشته باشد.


پنل‌های خورشیدی ۶۶۰ واتی نشان دهنده اوج فناوری خورشیدی فعلی است که خروجی انرژی بالاتری را در هر پنل ارائه می‌ دهد. این نه تنها بازدهی انرژی کل نیروگاه را به حداکثر می‌ رساند، بلکه استفاده از زمین را نیز بهینه می‌کند. علاوه‌بر این، ادغام فناوری ردیاب نور نقطه عطفی در جریان نیروگاه است زیرا این امکان را فراهم می کند که فرآیندهای تولید انرژی خود را با جذب و استفاده مؤثرتر از نور خورشید تنظیم کند.


اما همانطور که اشاره شد، بهره برداری از این پروژه منجر به استقلال انرژی می شود.  بهره برداری از نیروگاه خورشیدی می‌ تواند میزان مصرف فولاد مبارکه به مقدار ۶۰۰ مگاوات را از شبکه برق سراسری کاهش دهد. ذخیره این حجم خود اقدامی دیگر در راستای برق رسانی به دیگر واحدهای فولادی خواهد بود. 


از سویی دیگر فولاد مبارکه تلاش می کند با احداث نیروگاه خورشیدی از شرایط جغرافیایی کشور و میزان تابش آفتاب استفاده بهینه داشته و برق پاکی تولید کند. این موضوع حتی در حوزه مسئولیت های اجتماعی هم می تواند بررسی شود زیرا با کاهش آلایندگی، فولاد مبارکه گامی مهم در راستای حفظ محیط زیست بر خواهد داشت. 


همچنین استفاده از تکنولوژی های روز در این پروژه که بی شک بخشی از آن به همت شرکت های دانش بنیان انجام گرفته است، علاوه بر کاهش هزینه های تولید می تواند به همکاری های جدید با شرکت های دیگر بینجامد. 


از موضوعات مهم دیگر در این پروژه رتبه جهانی این نیروگاه است.ساخت بیست و پنجمین نیروگاه خورشیدی در این مقیاس حاکی از توانمندی فولاد مبارکه است که آن را از یک بنگاه تولیدی فولادی صرف خارج و به یک بنگاه فولادی خاصی تبدیل کرده است که تمامی جوانب تولید برایش حائز اهمیت بوده و برای آن برنامه ریزی و سرمایه گذاری دارد. 


اجرای چنین پروژه های برای تامین زیرساخت های تولید نشان می دهد که نقشه راه فولاد مبارکه برای نقش آفرینی در صنعت فولاد کشور با دقت و ظرافت تدوین و در دستور کار قرار گرفته است. 


این اقدامات به سهامداران « فولاد» هم این اطمینان خاطر را می دهد که کمبودهای انرژی نمی تواند خط تولید را زمین گیر کند.

 
با اجرای چنین پروژه هایی، فولاد مبارکه به توسعه پایدار بیش از پیش نزدیک می شود. توسعه پایدار هم منجر به افزایش بهره‌وری خواهد شد، اقدامی که فروش و‌ صادرات را افزایش داده و منجر به رشد درآمدهای فولاد مبارکه می شود. 


با نگاهی کلی به اجرای این پروژه می‌ توان به این نتیجه گیری دست یافت که توسعه در تمامی حلقه های زنجیره ارزش با تامین انرژی در دستور کار فولاد مبارکه قرار گرفته است تا بتواند با افزایش تولید میزان وابستگی صنایع پایین دست به مواد اولیه از طریق واردات را بیش از پیش کاهش دهد.

ارسال نظرات
موضوعات روز