جمعه ۰۱ تير ۱۴۰۳ - 2024 June 21
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۰
اگرچه دلالان با دامن زدن به اخبار سیاسی مربوط به تصویب قطعنامه علیه کشورمان به دنبال ایجاد هیجان در بازار غیررسمی ارز و افزایش قیمت ها بودند اما بررسی ها حکایت از آرامش در بازار دارد.
کد خبر: ۶۹۵۶۰

تیتر۲۰- تقریباً یک ماهی می‌شود که دلالان بازار ارز به دنبال بالا برون قیمت‌ها در بازار غیررسمی هستند اما تا به امروز موفق به عملیاتی سازی این هدف خود نشده‌اند.

در آخرین رویداد، دلالان با دامن زدن به اخبار سیاسی هفته گذشته تلاش کردند این گونه القا کنند که اگر قطعنامه هسته‌ای علیه ایران تصویب شود دلار از مرز ۷۰ هزار تومان می‌گذرد. دلالان سعی داشتند با ایجاد تشنج هم مردم را به سمت خرید دلار هدایت کنند و هم زمینه را برای افزایش قیمت‌ها فراهم کنند؛ با این حال آنچه که رخ داد مطابق با میل دلالان نبود.

به شکلی که نه تنها قیمت‌ها بالا نرفت بلکه مردم هم تمایلی به خرید دلار در بازار غیررسمی پیدا نکردند.

نکته قابل توجه آنکه پیش از انتشار اخبار سیاسی مربوط به انرژی هسته‌ای، قیمت دلار تا مرز ۶۰ هزار تومان بالا رفته بود اما پس از انتشار این خبر به مرور روند کاهشی به خود گرفت و تا به این لحظه روی پله ۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان مانده است.

حتی پس از حادثه سقوط بالگرد شهید رئیسی نیز بازار ارز بر خلاف آنچه که دلالان تاکید می‌کردند دچار هیجان نشد و تقریباً یک رقم ثابتی را دنبال کرد؛ که این مساله نشان می‌دهد دولت سیزدهم توانسته با فراهم کردن زیرساخت‌هایی همچون راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلا، افزایش تعامل با سایر کشورها اهداف دلالان را خنثی کند.

گفتنی است، ۱۶ خرداد شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای که به پیشنهاد سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان علیه ایران تدوین شده بود را تصویب کرد اما بازارهای مختلف در ایران آرامش خود را از دست ندادند./مهر

ارسال نظرات
موضوعات روز