پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ - 2024 July 25
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۳۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۵
تیتر ۲۰ گزارش می‌دهد: 
شرکت فولاد هرمزگان از تکمیل زنجیره ارزش فولاد آن هم در پایین دست خبر می‌دهد که می‌تواند سوددهی بسیاری برای این مجموعه به همراه داشته باشد.
کد خبر: ۶۵۴۲۹

تیتر20- فولاد هرمزگان  که یکی از مجموعه های موفق در هلدینگ فولاد مبارکه محسوب می شود، در چند سال اخیر با مدیریت هوشمند و عبور از بحران هایی همچون بحران انرژی  توانسته به رکوردزنی های خود در تولید ادامه دهد. اما با این حال نگرانی هایی در زمینه تامین مواد اولیه و اجرای طرح های توسعه ای وجود دارد که می تواند توسعه های انجام شده در این مجموعه را تحت تاثیر قرار دهد.

 
اما آن طور که پیداست فولاد هرمزگان با طرح های بلند مدت، در تلاش است تا سهم خود را در زنجیره ارزش فولاد افزایش دهد و تنها به تولید فولاد بسنده نکند. 
به تازگی عطااله معروفخانی مدیر عامل فولاد هرمزگان اعلام کرده است،  آرزوی دیرینه مردم استان هرمزگان و کارکنان شرکت فولاد هرمزگان، تکمیل زنجیره تولید فولاد است و این مهم به زودی با اجرای طرح‌ های توسعه ‌ای فولاد هرمزگان محقق خواهد شد. علاوه بر این، با اجرای این طرح‌ ها دیگر دغدغه تامین مواد اولیه را نخواهیم داشت و خودکفا خواهیم شد. ضمن اینکه فولاد هرمزگان از تک‌ محصولی بودن نیز خارج خواهد شد و قدرت رقابت خود را نسبت به دیگر رقبا افزایش خواهد داد. در همین حال، با اجرای طرح‌ های توسعه پایین ‌دستی، با توجه به تولید محصول دارای ارزش افزوده بالاتر، درآمد و سودآوری قابل توجهی نصیب فولاد هرمزگان خواهد شد.


آن طور که از حرف های معروفخانی مشخص است، این مجموعه توسعه زنجیره به سمت محصولات پایین دست را در دستور کار خود قرار داده است که به زودی باید جزییاتی از آن منتشر شود. 


اما توسعه زنجیره ارزش آن هم به سمت پایین دست چه دستاوردی برای فولاد هرمزگان به همراه دارد؟ 
بدون شک فولاد هرمزگان با اطمینان از تامین مواد اولیه به سراغ توسعه زنجیره در پایین دست رفته است و می داند ارزش افزوده هرچه به پایین دست زنجیره برود افزایش پیدا می کند. در نتیجه اتفاقی که معروفخانی از آن خبر داده می تواند نوید بخش روزهای طلایی برای سهامداران این مجموعه باشد. 


از سویی دیگر توسعه زنجیره فولاد، بر قدرت رقابتی این مجموعه بیش از پیش می افزاید. نگاهی به موقعیت جغرافیایی این مجموعه نشان می دهد، شانس بسیار بالایی در تصاحب بازار های منطقه دارد، هرچند در حال حاضر بازار کشوری همچون عراق به دست رقبایی مانند ترکیه است اما تولید محصولاتی مطابق با استانداردهای جهانی با قیمت تمام شده پایین تر می تواند سهم فولاد هرمزگان در بازارهای صادراتی را افزایش دهد.


 همین موضوع درآمدهای شرکت و سودآوری آن را افزایش دهد. به همین دلیل این تصمیم را باید تصمیمی کارشناسی شده دانست که در نهایت سلطه هرمزگان بر بازار داخلی و خارجی را افزایش می دهد. 


درنتیجه تکمیل زنجیره ارزش با نگاه بلند مدت در دستور کار قرار گرفته است که با ایجاد این واحدها اشتغالزایی در استان نیز افزایش پیدا می کند. از سویی دیگر افزایش صادرات این مجموعه، ارزآوری استان را افزایش می دهد که می تواند در اجرای طرح های مسئولیت های اجتماعی نیز موثر باشد. حال باید دید جزئیات این طرح چه زمان اعلام و به بهره برداری می رسد. 

ارسال نظرات
موضوعات روز