پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ - 2024 July 25
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۵
عقبگرد نرخ ارز در بازار آزاد کشور از اواسط هفته گذشته باعث شد تا از ارزش دارایی‌‌‌های کالایی در بازار مالی و مشتقه بورس‌کالای ایران کاسته شود.
کد خبر: ۶۵۹۳۹

تیتر۲۰- صعود بهای طلا در بازار جهانی در پی فروکش تورم در ایالات‌متحده آمریکا به کمک دارایی‌‌‌های طلایی بورسی آمد، به‌‌‌نحوی که سکه بورسی ظرف روز پایانی هفته معاملاتی گذشته توانست مجددا کانال قیمتی ۲۹میلیون تومانی را بازپس گیرد؛ این در حالی بود که سکه در بازار فیزیکی در همین زمان به کانال قیمتی ۲۸میلیون و ۹۰۰تومان سقوط کرد.

معامله‌‌‌گران بازار مالی بورس‌کالا بر رشد نرخ طلا در بازار جهانی دل بسته‌‌‌اند و همین موضوع محرک خرید دارایی‌‌‌های مبتنی بر طلا در بازار داخل شده است. در این شرایط، عقبگرد نرخ ارز در بازار آزاد، سیگنالی منفی برای سایر دارایی‌‌‌ها در بازار مالی بورس‌کالا به همراه داشته است، به‌‌‌نحوی که از ارزش گواهی‌‌‌های طلای سرخ ظرف روز پایانی معاملات در هفته اخیر کاسته شد.

بازی ارز با دارایی‌‌‌های بورسی

عقبگرد نرخ ارز در بازار آزاد کشور از اواسط هفته گذشته باعث شد تا از ارزش دارایی‌‌‌های کالایی در بازار مالی و مشتقه بورس‌کالای ایران کاسته شود. آغاز جنگ در نوار غزه در روز 15مهرماه باعث شد تا دلار در بازار آزاد به کانال قیمتی 50‌هزار تومان بازگردد و سقف 53‌هزار تومان را نیز به دست آورد؛ اما عدم‌سرایت این جنگ به سایر کشورهای منطقه باعث شد تا ظرف روزهای اخیر از تب و تاب صعود ارز کاسته شود، به نحوی که دلار در بازار آزاد به کانال 50‌هزار تومان بازگشت؛ افت نرخ ارز در بازار آزاد به تضعیف ارزش دارایی‌‌‌ها در بازار مالی بورس‌کالا انجامید، به نحوی که ظرف روز سه‌‌‌شنبه 23آبان‌ماه سکه بورسی کانال قیمتی 29میلیون تومانی را از دست داد و از ارزش صندوق‌های کالایی مبتنی بر طلا نیز کاسته شد.

با این حال این عقبگرد قیمتی در رینگ دارایی‌‌‌های طلایی بورسی دوام نداشت و مجددا ظرف روز پایانی هفته، سکه بورسی به کانال 29میلیون تومان صعود کرد و بر نرخ دارایی‌‌‌های طلایی بورسی افزوده شد. بازگشت مثبت قیمتی در معاملات دارایی‌‌‌های طلایی ظرف روز چهارشنبه 24آبان‌ماه در حالی رقم خورد که نرخ ارز در بازار آزاد همچنان کاهشی بود، اما بازگشت طلا در بازار جهانی به مسیر رشد توانست مانع افت نرخ دارایی‌‌‌های طلایی در بازار داخل شود. در عین حال عقبگرد نرخ ارز در بازار آزاد ظرف روزهای پایانی هفته گذشته باعث شد تا گواهی‌‌‌های طلای سرخ، از سقف قیمتی ثبت‌شده فاصله بگیرند، به نحوی که گواهی طلای سرخ زعفران در روز چهارشنبه 24آبان‌ماه با نرخ 55‌هزار و 949تومان معامله شد که این رقم حدود 0.4‌درصد کمتر از رکورد قیمتی ثبت‌شده برای آن (برابر 56‌هزار تومان) در روز قبل بود.

سکه بورسی گران‌تر از سکه فیزیکی شد

سکه بورسی در مقابل سقوط به کانال قیمتی 28میلیون تومانی مقاومتی موفق داشت؛ به این ترتیب در شرایطی که عقبگرد نرخ ارز در بازار آزاد از اواسط هفته گذشته باعث شد تا سکه در بازار فیزیکی تا روز چهارشنبه 24آبان به نرخ 28میلیون و 997‌هزار تومان عقب بنشیند، میانگین نرخ فروش سکه بورسی به 29میلیون و 120‌هزار تومان رسید. ظرف ماه‌‌‌های اخیر عمدتا سکه بورسی با نرخی پایین‌‌‌تر از سکه فیزیکی معامله شده بود؛ اما این رویه ظرف روزهای اخیر تا حدی تغییر کرده است، به شکلی که ظرف روز پایانی معامله سکه بورسی، این دارایی با نرخی حدود 0.5‌درصد گران‌تر از سکه فیزیکی معامله شد.

به شکل بنیادی ارزش هر گواهی سکه برابر یک‌صدم نرخ فروش سکه در بازار فیزیکی است؛ به این ترتیب نرخ فروش سکه بورسی باید منطبق با بهای فروش سکه در بازار فیزیکی باشد، اما روند عرضه و تقاضا برای سکه بورسی می‌‌‌تواند نرخ این دارایی را بالاتر یا پایین‌‌‌تر از ارزش بنیادی قرار دهد. معامله سکه بورسی با نرخی حدود 0.5‌درصد گران‌تر از سکه در بازار فیزیکی بیانگر آن است که فعالان بازار مالی بورس‌کالا احتمال بازگشت سکه به کانال قیمتی 29میلیون تومانی را می‌دهند و بنابراین حاضر به خرید و فروش این دارایی با نرخی بالاتر از ارزش بنیادی شده‌‌‌اند.

بازگشت طلای جهانی به مسیر رشد در پی انتشار داده‌‌‌های تورمی آمریکا، حامی بازگشت سکه بورسی به کانال قیمتی 29میلیون تومانی بود. در حالی که جریان افزایشی در معاملات طلای جهانی بر عملکرد فعالان بازار مالی اثرگذار شد، معامله‌‌‌گران سکه در بازار فیزیکی به سیگنال نوسان طلای جهانی توجه کافی نداشتند.

سیگنال جهانی؛ حامی رشد نرخ دارایی‌‌‌های طلایی

طلا در معاملات آتی کامکس آمریکا در پی فروکش تورم در این کشور برای ماه اکتبر تا اواسط روز جمعه 17نوامبر تا‌ هزار و 991دلار به ازای هر اونس صعود داشت. به این ترتیب این دارایی در بازه هفتگی رشد نرخی 2.8درصدی و در بازه ماهانه افزایش 2.25درصدی داشت. افزایش ارزش دارایی طلا در بازار جهانی سیگنالی مثبت برای دارایی‌‌‌های طلایی داخلی به همراه داشت.

فروکش تورم ایالات‌متحده آمریکا به 3.2‌درصد در ماه اکتبر باعث شد تا فعالان بازار به عدم‌تغییر نرخ بهره در ماه دسامبر امیدوار شوند. تورم سالانه ایالات‌متحده آمریکا برای ماه اکتبر برابر 3.2‌درصد اعلام شد؛ این در حالی بود که اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی تورم 3.3درصدی را برای این ماه داشتند. همچنین تورم آمریکا برای ماه قبل در فاز سالانه برابر 3.7‌درصد بود. در عین حال تعداد آمریکایی‌‌‌هایی که برای دریافت حق بیمه بیکاری ثبت‌نام کرده‌‌‌اند نیز هفته گذشته به بالاترین حد خود در سه‌ماه گذشته افزایش یافت. سطح تورم هدف مورد انتظار فدرال‌رزرو 2‌درصد است، اما استمرار جریان کاهشی در نرخ تورم و افزایش آمار بیکاران در آمریکا باعث می‌شود تا فدرال‌رزرو برای جلوگیری از بروز رکود فعلا از افزایش بیشتر در نرخ بهره خودداری کند، این عدم‌تغییر در نرخ بهره در وهله ابتدایی به افت ارزش شاخص دلار آمریکا منجر می‌شود و سیگنالی مثبت برای طلا به همراه دارد./دنیای اقتصاد

ارسال نظرات
موضوعات روز