شنبه ۰۵ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 February 24
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۱
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد در سومین کنفرانس بین‌المللی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم :      
وزارت صمت بیش از ۱۰۰ میلیون تن مجوز فولادسازی صادر کرده درحالی که در تولید ۳۰ میلیون تن با چالش  روبرو هستیم.
کد خبر: ۶۷۲۰۱

تیتر۲۰ -  بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در سومین کنفرانس بین‌المللی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: ایران در حال حاضر دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد دنیا است و با بهره‌برداری از ظرفیت‌های نصب‌شده موجود می‌تواند به هفتمین تولیدکننده بزرگ دنیا تبدیل شود.

او افزود:  وزارت صمت بیش از ۱۰۰ میلیون تن مجوز فولادسازی صادر کرده در حالی که ما برای تولید واقعی ۳۰ میلیون تنی هم گرفتار مشکلات زیرساختی نظیر چالش کمبود انرژی هستیم و امیدی به رفع این چالش‌ها در آینده نزدیک هم نیست. در چنین شرایطی ما به جای رشد کمی ظرفیت تولید، باید به سمت تولید فولاد‌های کیفی و با ارزش افزوده بالا حرکت کنیم.

سبحانی تصریح کرد: صنعت فولاد در جهان دچار پیشرفت عظیمی شده است؛ در این راستا میزان مصرف انرژی، زمان ذوب و استفاده از مواد مصرفی همچون نسوزها کاهش یافته و سایر هزینه‌های جانبی تولید با توجه به استفاده از تکنولوژی‌های روز روند نزولی داشته است.
او با اشاره به اینکه هم‌اکنون حدود 50 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در داخل ایجاد شده که متاسفانه به دلیل معضلات متعدد اعم از قطعی برق و گاز و زیرساخت حمل‌ونقل، تولید حدود 30 میلیون تن محقق شده است خاطر نشان کرد: در حال حاضرحدود 12 میلیون تن فولاد تولیدی ما به بازارهای خارجی صادر می‌شود که در این حوزه نیز با محدودیت‌های صادراتی مواجه هستیم.

او افزود :حرکت به سوی تولیدات با ارزش افزوده بالاتر، یکی از مهم‌ترین رویکردهایی است که شرکت‌های فولادی در راستای تحقق تولید 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 باید در دستور کار خود قرار دهند و اگر می‌خواهیم حضور موفقی در بازارهای خارجی داشته باشیم، باید تولید فولادهای باارزش افزوده بالاتر را افزایش دهیم.
سبحانی تصریح کرد: با توجه به گرمایش کره زمین و انتشار گازهای گلخانه‌ای، هم‌اکنون مقوله فولاد سبز در جهان مطرح شده است. بر این اساس، تعرفه وارداتی فولاد با توجه به میزان انتشار گاز CO2 حین فرایند تولید توسط دولت‌های مختلف اعمال شده است و ما چاره‌ای جز حرکت به سمت تولید فولاد سبز و تحقق این مهم در آینده نداریم.

او افزود : اگرچه بخش عمده فولاد در کشور ما با استفاده از آهن اسفنجی در واحدهای احیا مستقیم و ذوب آن در کوره قوس الکتریکی تولید می‌شود که به مراتب آلایندگی کمتری نسبت به روش کوره بلند دارد و ایران را در منطقه سبز فولاد جهان قرار می‌دهد اما باید شرایط تولید فولاد سبز با استفاده از هیدروژن در شرکت‌های فولادی را فراهم کنیم که خوشبختانه شرکت فولاد هرمزگان گام‌های موثری در این راستا برداشته است.

ارسال نظرات
موضوعات روز