يکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 April 21
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۶
صنعتی ها با روند کاهشی تولید و فروش روبه‌رو هستند. در این میان شاخص فروش با سرعت بیشتری در مسیر کاهشی پیش رفته است.
کد خبر: ۶۷۶۲۴

تیتر۲۰- رشد میانگین متحرک سه‌ماهه شاخص‌‌‌های تولید و فروش فعالیت‌‌‌های صنعتی بورسی همچنان در محدوده منفی قرار دارد و در دی‌ماه ۱۴۰۲ به یکی از کمترین مقادیر طی سه‌سال اخیر رسیده است. پایش بخش حقیقی اقتصاد حاکی از این است که طی سه‌ماه منتهی به دی‌ماه سال ۱۴۰۲، رشد میانگین متحرک سه‌ماهه شاخص تولید کاهش ۵٫۳درصدی و شاخص فروش آن کاهش ۶٫۵درصدی دارد؛ موضوعی که بیانگر این است که بنگاه‌‌‌ها همچنان با بحران تقاضا روبه‌رو هستند. فروش و تقاضای بنگاه‌‌‌ها در گزارش‌‌‌های دوره‌‌‌ای شامخ نیز روندی کاهشی را طی ماه‌‌‌های اخیر ثبت کرده است.

در دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢، شاخص‌‌‌ تولید شرکت‌های‌‌‌ صنعتی‌‌‌ بورسی‌‌‌ نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌ افزایش‌‌‌ ۱٫۹درصدی‌‌‌ و شاخص‌‌‌ فروش کاهش‌‌‌ ۱٫۷درصدی‌‌‌ را تجربه‌‌‌ کرده است. همچنین‌‌‌ شاخص‌های‌‌‌ تولید و فروش نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه قبل‌‌‌ افزایش‌‌‌ ۴٫۵ و یک‌درصدی‌‌‌ داشته‌‌‌اند. در این‌‌‌‌ ماه نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌، از بین‌‌‌ ١۵رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌ صنعتی‌‌‌ بورسی،‌‌‌ ٩رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌ افزایش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ تولید و ۶رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌ کاهش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ تولید را تجربه‌‌‌ کرده‌اند. همچنین در این ‌‌‌‌ماه نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌، ٧رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌ افزایش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ فروش و ٨رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌ کاهش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ فروش داشته‌‌‌اند.

موضوع قابل‌توجه‌‌‌ در دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢، افزایش‌‌‌ نرخ رشد ماهانه‌‌‌ قیمت‌‌‌ فعالیت‌‌‌های‌‌‌ صنعتی‌‌‌ بورسی‌‌‌ به‌‌‌ ۲٫۴‌درصد است‌‌‌. همچنین‌‌‌ رشد نقطه‌‌‌به‌‌‌نقطه‌‌‌ با افزایش‌‌‌ ۳٫۳واحد درصدی‌‌‌ نسبت‌‌‌ به‌‌‌‌ ماه قبل‌‌‌، به‌‌‌ ۲۶٫۶‌درصد رسیده است‌‌‌. این در حالی است که میانگین‌‌‌ سالانه‌‌‌ شاخص‌‌‌ قیمت‌‌‌ در دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢ نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه قبل‌‌‌ تغییری‌‌‌ نداشته‌‌‌ و ۲۲٫۷‌درصد افزایش‌‌‌ را نشان می‌دهد.

تحلیل‌‌‌ روند رشد بخش‌‌‌ صنعت‌‌‌ از جنبه‌‌‌های‌‌‌ مختلف‌‌‌، عاملی‌‌‌ کلیدی‌‌‌ در تحلیل‌‌‌های‌‌‌ خرد و کلان اقتصادی‌‌‌ و یکی‌‌‌ از ارکان تصمیم‌گیری‌‌‌ در حوزه اقتصاد است‌‌‌. شاخص‌‌‌ تولید بخش‌‌‌ صنعت‌‌‌ به ‌‌‌دلیل‌‌‌ تاثیر نوسانات سطح‌‌‌ فعالیت‌‌‌ صنعت‌‌‌ بر بخش‌‌‌های‌‌‌ دیگر اقتصاد، به‌‌‌عنوان یک‌‌‌ شاخص‌‌‌ مهم‌‌‌ اقتصادی‌‌‌ کوتامدت مورد استفاده قرار می‌گیرد. مرکز پژوهش‌‌‌های‌‌‌ مجلس‌‌‌ شورای‌‌‌ اسلامی‌‌‌ به‌‌‌صورت ماهانه‌‌‌ شاخص‌‌‌ تولید، فروش و قیمت‌‌‌ شرکت‌های‌‌‌ بورسی‌‌‌ را محاسبه‌‌‌ می‌کند. اهمیت‌‌‌ این‌‌‌ شاخص‌‌‌ به‌‌‌روز برای‌‌‌ اقتصاد ایران که‌‌‌ تحولات زیادی‌‌‌ دارد بیشتر خواهد بود؛ زیرا بازخورد شوک‌های‌‌‌ واردشده به‌‌‌ اقتصاد ایران و واکنش‌‌‌‌‌‌ سیاستگذاران باید در تواتر کمتر از فصل‌‌‌ مورد رصد قرار گیرد؛ این‌‌‌ درحالی‌‌‌ است‌‌‌ که‌‌‌ آمار رسمی‌‌‌ بخش‌‌‌ حقیقی‌‌‌ به‌‌‌صورت فصلی‌‌‌ و با تاخیر ارائه‌‌‌ می‌شود.

طبق یافته‌‌‌های‌‌‌ کلیدی این مرکز از پایش بخش ‌‌‌حقیقی اقتصاد،  طی‌‌‌ دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢، شاخص‌‌‌ تولید شرکت‌های‌‌‌ صنعتی‌‌‌ بورسی‌‌‌ نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌ با افزایش‌‌‌ ۱٫۹درصدی‌‌‌ و نسبت‌‌‌ به‌‌‌‌ ماه قبل‌‌‌ با افزایش‌‌‌ ۴٫۵درصدی‌‌‌ مواجه‌‌‌ شده است‌‌‌. رشته‌‌‌ فعالیت‌‌‌های‌‌‌ کاشی‌‌‌ و سرامیک، سایر کانی‌‌‌ غیرفلزی و لاستیک‌‌‌ و پلاستیک‌‌‌ بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در افزایش‌‌‌ شاخص‌‌‌ تولید و رشته‌‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ تجهیزات برقی، محصولات فلزی‌‌‌ به‌‌‌جز ماشین‌‌‌آلات و تجهیزات، خودرو و قطعات بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در کاهش‌‌‌ شاخص‌‌‌ تولید داشته‌‌‌اند. همچنین‌‌‌ طی‌‌‌ دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢ نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه قبل‌‌‌، رشته‌‌‌ فعالیت‌‌‌های‌‌‌ شیمیایی‌‌‌ (به‌‌‌جز دارو)، تجهیزات برقی ‌‌‌و محصولات فلزی‌‌‌ به‌‌‌جز ماشین‌‌‌آلات و تجهیزات بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در افزایش‌‌‌ شاخص‌‌‌ تولید و رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ کاشی‌‌‌ و سرامیک، سایر کانی‌‌‌ غیرفلزی ‌‌‌خودرو و قطعات، بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در کاهش‌‌‌ شاخص‌‌‌ تولید داشته‌‌‌اند. شاخص‌‌‌ تولید شرکت‌های‌‌‌ معدنی‌‌‌ بورسی‌‌‌ نسبت‌‌‌ به‌‌‌‌ ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌ با افزایش‌‌‌ ۴۱٫۷درصدی‌‌‌ و نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه قبل‌‌‌ با افزایش‌‌‌ ۱۲٫۵درصدی‌‌‌ مواجه‌‌‌ شده است‌‌‌.

طی‌‌‌ دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢، شاخص‌‌‌ فروش شرکت‌های‌‌‌ صنعتی‌‌‌ بورسی‌‌‌ نسبت‌‌‌ به‌‌‌‌ ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌ با کاهش‌‌‌ ۱٫۷درصدی‌‌‌ و نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه قبل‌‌‌ با افزایش‌‌‌ یک‌درصدی‌‌‌ مواجه‌‌‌ شده است‌‌‌.

رشته‌‌‌ فعالیت‌‌‌های‌‌‌ سایر کانی‌‌‌ غیرفلزی‌‌‌، سیمان و فلزات پایه‌‌‌ بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در افزایش‌‌‌ شاخص‌‌‌ فروش و رشته‌‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ محصولات فلزی‌‌‌ به‌‌‌جز ماشین‌‌‌آلات، تجهیزات برقی‌‌‌ و کک‌‌‌ و پالایش‌‌‌ بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در کاهش‌‌‌ شاخص‌‌‌ فروش داشته‌‌‌اند. همچنین‌‌‌ در این‌‌‌‌ ماه نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه قبل‌‌‌، رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ شیمیایی‌‌‌ (به‌‌‌جز دارو)، تجهیزات برقی‌‌‌ و فلزات پایه‌‌‌ بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در افزایش‌‌‌ شاخص‌‌‌ فروش و رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ کاشی‌‌‌ و سرامیک، لاستیک‌‌‌ و پلاستیک‌‌‌ و سیمان بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در کاهش‌‌‌ شاخص‌‌‌ فروش ثبت‌‌‌ کرده‌اند.

شاخص‌‌‌ فروش شرکت‌های‌‌‌ معدنی‌‌‌ بورسی‌‌‌ هم‌‌‌ نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌ با افزایش‌‌‌ ۴۲٫۵درصدی‌‌‌ و نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه قبل‌‌‌ با افزایش‌‌‌ ۸٫۵درصدی‌‌‌ مواجه‌‌‌ شده است‌‌‌. در دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢ نرخ رشد ماهانه‌‌‌ قیمت‌‌‌ فعالیت‌‌‌های‌‌‌ صنعتی‌‌‌ بورسی‌‌‌ افزایش‌‌‌ ۲٫۴درصدی‌‌‌ داشته‌‌‌ و همچنین‌‌‌ رشد نقطه‌‌‌به‌‌‌نقطه‌‌‌ با افزایش‌‌‌ ۳٫۳واحد درصدی‌‌‌ نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه قبل‌‌‌، به‌‌‌ ۲۶٫۶‌درصد رسیده است‌‌‌. میانگین‌‌‌ سالانه‌‌‌ شاخص‌‌‌ قیمت‌‌‌ نیز در دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢ نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه قبل‌‌‌ تغییری‌‌‌ نداشته‌‌‌ و میزان ۲۲٫۷‌درصد افزایش‌‌‌ را نشان می‌دهد.

بررسی‌‌‌ شاخص‌‌‌ قیمت‌‌‌ رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ بورسی‌‌‌ نشان می‌دهد در دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢، رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ محصولات فلزی‌‌‌ به‌‌‌جز ماشین‌‌‌آلات و تجهیزات و خودرو و قطعات بالاترین‌‌‌ نرخ رشد ماهانه‌‌‌ و رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ معدن، خودرو و قطعات، محصولات فلزی‌‌‌ به‌‌‌جز ماشین‌‌‌آلات و تجهیزات و لاستیک‌‌‌ و پلاستیک بالاترین‌‌‌ نرخ رشد نقطه‌‌‌به‌‌‌نقطه‌‌‌ را تجربه‌‌‌ کرده‌اند‌.

شاخص‌‌‌های‌‌‌ تولید و فروش به‌‌‌ تفکیک‌‌‌رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ صنعتی‌‌‌ بورسی‌‌‌

دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢ نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌، از بین‌‌‌ ١۵رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌ صنعت بورسی‌‌‌، ٩رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌ افزایش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ تولید و ۶رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌ کاهش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ تولید داشته‌‌‌‌اند‌‌‌. رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ سیمان، کاشی‌‌‌ و سرامیک و سایر کانی‌‌‌ غیرفلزی‌‌‌ بیشترین‌‌‌ افزایش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ تولید و رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ تجهیزات برقی، محصولات فلزی‌‌‌ به‌‌‌جز ماشین‌‌‌آلات و تجهیزات و خودرو و قطعات بیشترین‌‌‌ کاهش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ تولید را داشته‌‌‌اند.

همچنین‌‌‌ در این‌‌‌‌ ماه نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌، از بین‌‌‌ ١۵رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌ صنعت بورسی‌‌‌، ٧رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌ افزایش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ فروش و ٨رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌ کاهش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ فروش را تجربه‌‌‌ کرده‌اند. رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ سایر کانی‌‌‌ غیرفلزی‌‌‌، سیمان و فلزات پایه ‌‌‌بیشترین‌‌‌ افزایش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ فروش و رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ محصولات فلزی‌‌‌ به‌‌‌جز ماشین‌‌‌آلات و تجهیزات، چوب و کاغذ و کک‌‌‌ و پالایش‌‌‌، بیشترین‌‌‌ کاهش‌‌‌ را در شاخص‌‌‌ فروش تجربه‌‌‌ کرده‌اند.طی‌‌‌ دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢ نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه قبل‌‌‌، رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ شیمیایی‌‌‌ (به‌‌‌جز دارو)، چوب و کاغذ و محصولات فلزی‌‌‌ به‌‌‌جز ماشین‌‌‌آلات و تجهیزات افزایش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ تولید و رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ کاشی‌‌‌ و سرامیک‌‌‌، سایر کانی‌‌‌ غیرفلزی‌‌‌ و خودرو و قطعات کاهش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ تولید را ثبت‌‌‌ کرده‌اند. همچنین‌‌‌، رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ شیمیایی‌‌‌ (به‌‌‌جز دارو)، تجهیزات برقی‌‌‌ و فلزات پایه‌‌‌ افزایش‌‌‌ در شاخص‌‌‌ فروش و رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌لاستیک‌‌‌ و پلاستیک‌‌‌، چوب و کاغذ و کاشی‌‌‌ و سرامیک‌‌‌ ‌‌‌ در شاخص‌‌‌ فروش کاهش داشته‌‌‌اند.

طی‌‌‌ دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢ نسبت‌‌‌ به‌‌‌‌ ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌ رشته‌‌‌ فعالیت‌‌‌های‌‌‌ کاشی‌‌‌ و سرامیک‌‌‌، سایر کانی‌‌‌ غیرفلزی‌‌‌، لاستیک‌‌‌ و پلاستیک ‌‌‌بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در افزایش‌‌‌ شاخص‌‌‌ تولید و رشته‌‌‌ فعالیت‌‌‌های‌‌‌ تجهیزات برقی، محصولات فلزی‌‌‌ به‌‌‌جز ماشین‌‌‌آلات و تجهیزات و خودرو و قطعات بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در کاهش‌‌‌ شاخص‌‌‌ تولید داشته‌‌‌اند. همچنین‌‌‌ رشته‌‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ سایر کانی‌‌‌ غیرفلزی‌‌‌، سیمان و فلزات پایه‌‌‌ بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در افزایش‌‌‌ شاخص‌‌‌ فروش و رشته‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ محصولات فلزی‌‌‌ به‌‌‌جز ماشین‌‌‌آلات، تجهیزات برقی‌‌‌ و کک‌‌‌ و پالایش‌‌‌ بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در کاهش‌‌‌ شاخص‌‌‌ فروش داشته‌‌‌اند.

طی‌‌‌ دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢ نسبت‌‌‌ به‌‌‌‌ ماه قبل‌‌‌، رشته‌‌‌ فعالیت‌‌‌های‌‌‌ شیمیایی (به‌‌‌جز دارو)، تجهیزات برقی‌‌‌ و محصولات فلزی‌‌‌ به‌‌‌جز ماشین‌‌‌آلات و تجهیزات، بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در افزایش‌‌‌ شاخص‌‌‌ تولید و رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ کاشی‌‌‌ و سرامیک‌‌‌، سایر کانی‌‌‌ غیرفلزی و خودرو و قطعات، بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در کاهش‌‌‌ شاخص‌‌‌ تولید داشته‌‌‌اند.

همچنین‌‌‌ رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ شیمیایی‌‌‌ (به‌‌‌جز دارو)، تجهیزات برقی و فلزات پایه، بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در افزایش‌‌‌ شاخص‌‌‌ فروش و رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌های‌‌‌ کاشی‌‌‌ و سرامیک، لاستیک‌‌‌ و پلاستیک‌‌‌ و سیمان، بیشترین‌‌‌ سهم‌‌‌ را در کاهش‌‌‌ شاخص‌‌‌ فروش ثبت‌‌‌ کرده‌اند.

شاخص‌‌‌های‌‌‌ تولید و فروش رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌ شیمیایی‌‌‌ به‌‌‌جز دارو

در دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢ شاخص‌‌‌ تولید رشته‌‌‌فعالیت‌‌‌ دارو برمبنای شرکت‌های بورس نسبت‌‌‌ به‌‌‌‌ ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌ افزایش‌‌‌ ۸٫۶درصدی‌‌‌ و نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه قبل‌‌‌ کاهش‌‌‌ ۱٫۲درصدی‌‌‌ داشته‌‌‌ است‌‌‌. همچنین‌‌‌ شاخص‌‌‌ فروش آن نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌ افزایش‌‌‌ ۱٫۳درصدی‌‌‌ و نسبت‌‌‌ به‌‌‌‌ ماه قبل‌‌‌ کاهش‌‌‌ ۶٫۹درصدی‌‌‌ داشته‌‌‌ است‌‌‌. شاخص‌‌‌ فروش تمام زیربخش‌‌‌ها نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه قبل‌‌‌ کاهش‌‌‌ یافته‌‌‌ و تنها شاخص‌‌‌ تولید قرص و کپسول و «سایر» افزایش‌‌‌ یافته‌‌‌ است‌‌‌. از طرفی‌‌‌ تنها شاخص‌‌‌ تولید و فروش زیربخش‌‌ قرص و کپسول نسبت‌‌‌ به‌‌‌‌ ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌ کاهش‌‌‌ یافته‌‌‌ است‌‌‌.

شاخص‌‌‌های‌‌‌ تولید و فروش شرکت‌های‌‌‌ معدنی‌‌‌ بورسی‌‌‌

در دی‌‌‌ماه سال ١۴٠٢، شاخص‌‌‌ تولید شرکت‌های‌‌‌ معدنی‌‌‌ بورس نسبت‌‌‌ به‌‌‌‌ ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌ با افزایش‌‌‌ ۴۱٫۷درصدی‌‌‌ و نسبت‌‌‌ به‌‌‌‌ ماه قبل‌‌‌ با افزایش‌‌‌ ۱۲٫۵درصدی‌‌‌ مواجه‌‌‌ شده است. همچنین‌‌‌ شاخص‌‌‌ فروش شرکت‌های‌‌‌ معدنی‌‌‌ بورسی‌‌‌ نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه مشابه‌‌‌ سال قبل‌‌‌ با افزایش‌‌‌ ۴۲٫۵‌درصدی و نسبت‌‌‌ به ‌‌‌‌ماه قبل‌‌‌ با افزایش‌‌‌ ۸٫۵‌درصدی مواجه‌‌‌ شده است‌‌‌. شاخص‌‌‌ تولید و فروش زیربخش‌‌‌های‌‌‌ کنسانتره و گندله‌‌‌ نسبت‌‌‌ به‌‌‌‌ ماه قبل افزایش‌‌‌ یافته‌‌‌ است‌‌‌. همچنین افزایش‌‌‌ شاخص‌‌‌ تولید و فروش زیربخش‌‌‌ گندله‌‌‌ نسبت‌‌‌ به‌‌‌‌ ماه مشابه‌‌‌ سال قبل به‌‌‌ افزایش‌‌‌ شاخص‌‌‌ تولید و فروش منجر شده است‌‌‌./دنیای اقتصاد

ارسال نظرات
موضوعات روز