يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 19
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۲
«تیتر ۲۰» گزارش می‌دهد: 
توسعه سبد محصولات صنعت فولاد و حرکت به سمت تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر علاوه بر تامین نیاز داخل می‌تواند با صادرات بیشتر ارز آوری خوبی برای کشور داشته باشد.  
کد خبر: ۶۸۸۱۹

تیتر۲۰- صنعت فولاد براساس در اختیار داشتن ذخایر غنی از سنگ آهن، منابع گاز و همچنین نیروی انسانی، توسعه را در چشم انداز ۱۴۰۴ هدف گذاری کرد تا در این چشم انداز به تولید ۵۵ میلیون تن شمش فولاد دست پیدا کند. 


امروز در آستانه رسیدن به این افق هرچند با وجود چالش های بسیار، صنعت فولاد توانسته ظرفیت تولیدی بسیار خوبی ایجاد کند، اما بهره برداری از این ظرفیت ها به دلیل نبود برخی زیرساخت ها با چالش جدی همراه شده است.


 اما در کنار این موضوع نگاه به بازارهای جهانی نشان می دهد، ذائقه بازار تغییر کرده است و فولادهای خاص در کنار ارزش افزوده بیشتر از تقاضای بالاتری برخوردار بوده که باعث شده سبد محصولات تولیدکنندگان فولاد متنوع تر و به سمت تولید بیشتری از  فولادهای خاص بروند.


درواقع صنعت فولاد به سمت تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر چرخشی داشته است که می تواند علاوه بر تامین نیاز کشور، سودآوری خوبی برای واحدهای تولیدی به همراه داشته باشد. 


برخی از این محصولات در حوزه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، مانند  ایمپلنت دندان و یا حتی صنایع نفتی و فضایی که تولید آنها می تواند علاوه بر کاهش ارزبری در ادامه با گسترش تولید به مرحله صادرات هم رسیده و ارزآوری به همراه داشته باشد.


اما رسیدن به این نقطه و افزایش سوددهی نیازمند سرمایه گذاری های جدیدی است که باید بستر آن فراهم شود. به عنوان مثال بازگشت صد درصدی ارز حاصل از صادرات، وضع عوارض صادراتی و… می تواند تمایل برای سرمایه گذاری را تحت الشعاع قرار دهد. درواقع یکی از الزامات توسعه سبد محصولات فولادی، ثبات در قوانین و مقررات و حمایت دولت از تولید است.


بی شک این سرمایه گذاری منجر به تکمیل زنجیره ارزش در صنعت فولاد می شود که ارزش افزوده در این زنجیره را ارتقا داده و می تواند برای کشور ارزآوری خوبی داشته باشد و این همان موضوعی است که سوددهی صنعت فولاد و واحدهای تولیدی را افزایش می دهد و می تواند زمینه ساز اجرای طرح های توسعه ای باشد. 


اما در کنار این موضوع، توسعه سبد محصولات تولیدی منجر به حضور در بازارهای جدید می شود. تنوع در محصولات توفیق در بازارهای صادراتی را به همراه دارد و می تواند سهم فولاد را در صادرات کشور افزایش دهد. 


در این میان، توسعه سبد محصولات باعث می شود تا دولت نیز بیش از پیش هدف جلوگیری از خام فروشی را محقق کند. دولت با وضع عوارض صادراتی در تلاش است تا از خام فروشی جلوگیری کرده و مواد اولیه همچون سنگ آهن، کنسانتره و گندله به محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر تبدیل شود و در نهایت با خلق ارزش جریان نقدینگی در این صنعت افزایش پیدا کند. 


امروز صنعت فولاد بیش از هر زمان دیگری باید به سمت توسعه سبد محصولات خود حرکت کرده تا بتواند سهم خود در بازارهای صادراتی را حفظ کند. 

ارسال نظرات
موضوعات روز