جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶
کد خبر: ۴۹۸۹۰
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۶
تیتر 20 گزارش می دهد:
امروزه در دنیای کسب و کار کسی چرتکه را نمی شناسد و کار با آن را بلد نیست، اما تا 50 سال پیش اگر کسی کار با چرتکه را بلد نبود نه تنها امکان کار در حجره های بازار، حتی در بقالی ها ومیوه فروشی ها را هم نداشت.
درعصر کرونا ، ژاپنی ها چرتکه باز شده اند
تیتر20 / یحیی امیری -  چرتکه وسیله ای بود برای جمع وتفریق با 3هزار سال قدمت در کسب و تجارت مردم جهان. اما از حدود 50 سال پیش ماشین های ژاپنی به سرعت وارد بازار شدند و همه ی اهالی کسب وکار با آن آشنا شدند. طوری که امروزه حتی یک کاسب جزء بدون ماشین حساب توان جمع وتفریق و کسر 4 قلم جنس فروخته یا خریده شده را ندارد.

دکتر هاشم رجب زاده ، استاد کرسی زبان فارسی دانشگاه ژاپن ، اخیرا خبر داده است که در روزهای کرونایی، آموزشگاه های چرتکه در محله های توکیو فعال شده و ژاپنی ها که خود بزرگ ترین تولید کننده ماشین حساب بوده اند اکنون به آموزش چرتکه روی آورده اند.

برای جوانانی که با چرتکه آشنا شده اند و در مسابقات شرکت می کنند، این کار یک نوع ورزش ذهنی است و مانند بازی شطرنج به حافظه و فعالیت مداوم مغز کمک می کند.

جالب اینکه ژاپنی ها در عصر چرتکه ، بزرگترین صادر کننده چرتکه های چوبی با مهره های درشت و ریز مینیاتوری برای مشاغل کوچک و بزرگ و در عصر ماشین حساب های الکترونیکی بزرگ ترین سازنده انواع این ماشین ها برای صادرات به سرتا سر جهان بوده اند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: