شنبه ۰۲ تير ۱۴۰۳ - 2024 June 22
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۰۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۹
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: میزان مشارکت و آورده مردم در شرکت‌های تعاونی‌ با رشد 8 برابری از 5.2 هزار میلیارد به 44 هزار میلیارد تومان رسید.
کد خبر: ۶۴۴۱۲

تیتر۲۰- مهدی مسکنی امروز در برنامه گفت‌وگوی ساعت 14 با صدا و سیما به مناسبت هفته تعاون و هفته دولت گفت: مشارکت مردمی در تعاونی‌ها در شهریور 1400 حدود 3 هزار و 300 میلیارد تومان بود. این رقم در بهمن همان سال به 2700 میلیارد تومان کاهش یافت و بعد از آن که سازوکار دولت تغییر پیدا کرد و افراد جایگزین شدند، در شهریور سال گذشته به عدد 4100 میلیارد تومان، در بهمن‌ماه به 5200 میلیارد تومان رسید و در حال حاضر سهم مشارکت مردم در تعاونی‌ها 44 هزار میلیارد تومان است؛ یعنی میزان مشارکت مردم در تعاونی‌ها 8 برابر ارتقا داشته است.

وی این را هم گفت: زیرساخت‌های تعاون تقویت شد. به عنوان مثال؛ سرمایه بانک توسعه تعاون از سال 88 افزایش نیافته بود. در دو سال گذشته سرمایه این بانک از رشد 140 درصدی برخوردار شد و از رقم 2800 میلیارد تومان به 6200 میلیارد تومان افزایش یافت که قدرت تسهیلات‌دهی آن را افزایش داد.

وی گفت: پرداخت تسهیلات به بخش تعاون در دو سال دولت سیزدهم به اندازه 10 سال قبل از آن بوده است، به گونه‌ای که توسط بانک توسعه تعاون 70 هزار میلیارد تومان و توسط 24 بانک دیگر 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌ها داده شده است که این رقم اخیر بی‌سابقه است.

مسکنی این را هم گفت: دو خط اعتباری داخلی 2 همت و 3 همت در هفته تعاون راه‌اندازی شد که خط 3 هزار میلیارد تومانی براساس فناوری اطلاعات و دانش‌بنیان است.

به گفته معاون امور تعاون وزیر کار، صندوق ضمانت صادرات عددی معادل 30 درصد کل سالهای قبل ضمانت صادر کرده، البته هنوز نتوانسته‌ایم صندوق ضمانت صادرات را افزایش دهیم.

مسکنی با بیان اینکه رئیس‌جمهور دغدغه بخش تعاون را دارد گفت: هر ماه جلسات رفع موانع تولید تعاونی‌ها برگزار می‌شود. ما در وزارت تعاون فرابخشی هستیم. برخی تعاونی‌های کشاورزی مشکلاتی با وزارت جهاد دارند. تعاونی‌های شیلاتی با محیط زیست و یا سایر تعاونی‌ها با بخش‌های دیگر دارند که این مشکلات را برطرف می‌کنیم.

معاون تعاون در مورد ریشه تعاون گفت: برخلاف آنچه که در متون اقتصادی گفته می‌شود ریشه تعاون در کشورهای غربی و مربوط به 300 سال قبل است، اما ریشه آن یک قدمت 7 هزار ساله دارد که تعاونی‌های زنان با عنوان واره و بنه بوده است و در حال حاضر هم بزرگترین تعاونی‌های اعتبار زنان صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی هستند که با مشارکت زنان انجام می‌شود و در آنان نکول و سوخت منابع هم وجود ندارد.

وی با بیان اینکه شعار دولت سیزدهم مردمی‌سازی اقتصاد است، گفت: اصول 43 و 44 قانون اساسی اشاره به بخش تعاون دارد و در سیاست‌ها کلی به ویژه در برنامه پنجم توسعه مقرر شده که سهم تعاون از تولید ناخالص داخلی باید به 25 درصد برسد، در حالی که سهم دولت از اقتصاد در سالهای قبل به 80 درصد هم رسیده بود و 20 درصد باقیمانده در اختیار بخش تعاون و  خصوصی قرار داشت. بنابراین باید واگذاری‌ها به مردم با اولویت تعاونی‌ها انجام شود.

مسکنی همچنین با بیان اینکه عدالت مهمترین مأموریت تعاون است، گفت: کسانی که روحیه عدالت داشته باشند در بخش تعاون وارد می‌شوند و در روز جمعه که در مورد تعاون در پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران صحبت می‌کردم، بعد از اینکه رئیس‌جمهور از اجلاس بریکس برگشت، گزارشی ارائه کردیم که رئیس‌جمهور گفت با همین دست‌فرمان جلو بروید.

معاون وزیر تعاون ادامه داد: در بخش تعاون یک‌میلیون و 747 هزار فرصت شغلی وجود دارد که سال گذشته 103 هزار شغل جدید در بخش تعاون ایجاد شد. تعداد تعاونی‌های ثبت و تشکیل شده 66 درصد افزایش یافت.

وی اظهار داشت: تمام خطوط اعتباری به تعاونی‌های دانش‌بنیان، روستایی، بانوان با اولویت پرداخت می‌شود و از مدل‌های تأمین مالی جمعی در تعاون استفاده می‌کنیم.

معاون امور تعاون وزیر کار با بیان اینکه در حال حاضر حجم نقدینگی در دست مردم به 7 میلیون میلیارد تومان رسیده است، گفت: یکی از مدل‌هایی که می‌تواند مشارکت سرمایه‌های خرد مردم را انجام دهد و منابع مردم را جمع‌آوری کند، الگوی تعاونی‌ها است. تعاونی‌هایی که در دهه فجر سال گذشته راه‌اندازی شد 5200 میلیارد تومان مشارکت را جذب کرد که 70 درصد آن منابع شخصی مردم و 30 درصد تسهیلات دولت بود و امسال که در هفته تعاون 44 هزار میلیارد تومان طرح تعاونی قابل بهره‌برداری شده است، در قالب 373 طرح در سراسر کشور راه‌اندازی می‌شود که 93 درصد آن توسط مردم و 7 درصد با تسهیلات دولت انجام می‌شود.

وی خواسته تعاونگران را این گونه عنوان کرد که تعاونگران می‌خواهند مجوز به سادگی صورت گیرد. آنها در صدور مجوز اذیت نشوند. مردم منابعی دارند که می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند. قرار است 25 درصد اشتغال در بخش تعاون ایجاد شود.

مسکنی گفت: در راستای تسهیل تشکیل تعاونی‌ها زمان ثبت و تشکیل تعاونی‌ها یک‌چهارم کاهش پیدا کرده است. امیدواریم این زمان به یک هفته برسد. همچنین برای تقویت تعاونی‌ها صندوق ضمانت تعاون برای صدور ضمانت‌نامه تعاونی‌های کوچک درنظر گرفته شده است که امیدواریم سرمایه این صندوق هم تقویت شود./فارس

ارسال نظرات
موضوعات روز