جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 March 01
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۱
تیتر ۲۰ گزارش می‌دهد: 
شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با تولید بیش از ۳۰  درصد از مواد اولیه صنعت فولاد، در صدر لیست تولیدکنندگان قرار دارد.
کد خبر: ۶۷۱۱۳

تیتر20- شرکت معدنی و صنعتی گل گهر را باید بازیگر اصلی صنعت فولاد کشور دانست. این مجموعه در تولید مواد اولیه زنجیره فولاد سهمی بیش از 30  درصد دارد.

چندی پیش عباس علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت با همراهیِ "آندره اسلپنف" وزیر بازرگانی اتحادیه اقتصادی اوراسیا، در دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا از غرفه شرکت معدنی و صنعتی گل ‌گهر بازدید کردند و در این دیدار مطرح شد، وزیر صمت در گفت ‌وگو با وزیر بازرگانی اتحادیه اقتصادی اوراسیا، از گل ‌گهر به عنوان بزرگترين تامين كننده مواد اوليه فولاد كشور یاد کرد.

مجموعه گل گهر با توسعه زنجیره ارزش امروز واحدی معدنی و صنعتی است که نقش خود را در تامین مواد اولیه به خوبی ایفا می کند و همچنان در تلاش است تا سهم خود در این صنعت را افزایش دهد.

شاید این موضوع کمی کار را برای گل گهر سخت کند که علاوه بر تامین نیاز خود بتواند بازیگر اصلی تامین مواد اولیه زنجیره فولاد باشد. این موضوع باعث شد تا گل گهر برای افزایش تولید و تامین هر چه بیشتر نیاز زنجیره به مواد اولیه سند چشم انداز 1410  را تدوین و در دستور کار قرار دهد.

یکی از رکن های اصلی این سند، توسعه اکتشافات است. ذخایر سنگ منطقه گل‌گهر، ۱۲۰۰ میلیون تن برآورد شده است که از این مقدار تاکنون حدود ۴۰۰ میلیون تن برداشت و ۸۰۰ میلیون تن آن باقی مانده است. با این توضیح که نرخ برداشت ذخایر با توسعه کارخانجات و خطوط کنسانتره سازی و گندله سازی افزایش یافته و بنابراین تامین پایدار و مطمئن سنگ را در اولویت مسائل استراتژیک قرارداده است.

درواقع اولین گام برای افزایش این سهم و تحقق چشم انداز 1410، توسعه اکتشافات است که اجرایی شدن آن نیازمند تامین زیرساخت های لازم از جمله نوسازی ماشین آلات و تجهیزات معدنی است.

هرچند گل گهر با ایجاد شرکت هایی در زیرمجموعه خود به دنبال آن است تا بر این چالش فائق آمده و میزان اکتشافات خود را گسترش دهد اما موضوع مهم دیگر آن است که گل گهر باید به موازات این توسعه، به سراغ معدنکاری هوشمند هم رفته تا از تغییرات جهانی باز نماند.

البته فراموش نکنیم موضوع اکتشافات و بهره برداری از ذخایر معدنی زمان بر بوده و به سرعت وارد مرحله بهره برداری نمی شود اما گل گهر در تلاش است تا این زمان را کوتاه کرده و هرچه سریع تر به بهره برداری از ذخایر برسد.

بی شک تامین پایدار مواد اولیه از موضوعات مهم برای توسعه صنعت فولاد است که حالا بخشی از آن به دست گل گهر محقق می شود. از سویی دیگر این مجموعه برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود هم برنامه ریزی داشته تا بتواند با تکمیل زنجیره ارزش به بهره وری بیشتری دست پیدا کند.

گل گهر در 9  ماهه اول امسال با تولید 9 میلیون و 44 هزار و 609 تن گندله در صدر لیست تولید کنندگان کشور قرار دارد .

هرچند گل گهر امروز توانسته در پروژه های بزرگی همچون انتقال خط آب از خلیج فارس تا فلات مرکزی سرمایه گذاری کرده و آن را به بهره برداری برساند یا علاوه بر حوزه سنگ اهن با حضور در کنسرسیوم مس در این حوزه نیز وارد فعالیت شود، اما بی شک با حمایت های وزارت صمت می تواند سرعت بیشتری به توسعه های خود بدهد.

 

ارسال نظرات
موضوعات روز