شنبه ۰۵ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 February 24
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۸
قیمت سنگ‌آهن در پی حمایت‏‏‌های چین روند افزایشی را در پیش گرفت. با توجه به اینکه بانک خلق چین اعلام کرد نسبت ذخایر موردنیاز خود را کاهش داده و نقدینگی را به سیستم مالی اضافه کرده و از فعالیت‏‏‌های تولیدی و ساخت‏‏‌وساز حمایت می‌کند، قیمت سنگ‌آهن به بالاترین میزان خود طی دوماه اخیر رسید.
کد خبر: ۶۷۳۷۲

تیتر۲۰- با شروع سال جدید میلادی سنگ‌آهن با افزایش قیمت‌ها و واردات قوی از سوی چین، شرایط مطلوبی را پشت سر می‌‌‌گذارد؛ چراکه چین به عنوان بزرگ‌ترین خریدار مواد خام فولادی جهان در حال ایجاد محرک کافی برای افزایش تقاضاست و از این‌رو می‌‌‌توان آینده روشنی را برای سنگ‌آهن پیش‌بینی کرد.

هفته گذشته عوامل بنیادی حمایتی از بازار سنگ‌آهن چین موجب شد تا خوش‌بینی نسبت به داده‌‌‌های تولید فولاد نرم چین در ماه دسامبر به یادگار گذاشته شود.  قراردادهای سنگ‌آهن معامله‌شده در سنگاپور طی ۲۶ ژانویه به ۱۳۵دلار و ۳۱سنت به ازای هر تن پایان یافت که پس از کاهش قیمت طی دوهفته قبل، افزایش هفتگی را به ثبت رساند. این قرارداد همچنین یک‌درصد بیشتر از کمترین سطح سال ۲۰۲۴ یعنی ۱۳۳دلار و ۹۹سنت در هر تن است و قیمت‌ها از ماه اوت سال گذشته که در ۳ اوت به پایین‌‌‌ترین حد خود یعنی ۱۰۳دلار و ۲۱سنت رسید، روند صعودی گسترده‌‌‌ای داشته‌‌‌اند. افزایش قیمت‌ها منعکس‌‌‌کننده معیار اصلی قیمت داخلی چین، قرارداد آتی در بورس‌کالای دالیان است که در ۲۶ژانویه به ۹۸۸یوآن (۱۳۷.۶۸دلار) در هر تن پایان یافت. این رقم در ۱۸ژانویه ۲۰۲۴، با ۹۳۲.۵یوآن به ازای هر تن ، ۶‌درصد افزایش داشت و قرارداد دالیان از پایین‌‌‌ترین سطح سال ۲۰۲۳ یعنی ۵۴۱.۵یوآن در ۲۵ ماه مه، روند صعودی داشته است.

افزایش قیمت‌ها طی هفته گذشته در حالی رخ داد که بانک مرکزی چین در ۲۴ژانویه با هدف افزایش وام برای تامین مالی دارایی و توسعه زیرساخت‌‌‌ها، اعلام کرد میزان پول نقدی را که بانک‌ها باید در ذخایر خود نگه دارند کاهش می‌دهد.  بانک خلق چین میزان ذخایر الزامی را ۵۰واحد کاهش داد که بزرگ‌ترین کاهش طی دوسال اخیر در مقدار پول نقدی که بانک‌ها باید به عنوان ذخایر نگهداری کنند، از ۵فوریه اعمال می‌شود.

خوش‌‌‌بینی به افزایش تقاضای سنگ‌آهن

بانک خلق چین گفت که سیاست‌‌‌های بهبود وام‌‌‌های املاک تجاری را منتشر می‌کند و این خوش‌بینی را به وجود می‌‌‌آورد که بانک مرکزی بتواند میزان کف را برای بخش املاک و مستغلات تعیین کند. در حالی که باید دید این اقدامات واقعا به افزایش تقاضا و فعالیت‌‌‌های ساخت‌وساز در دومین اقتصاد بزرگ جهان منجر می‌شود یا نه، البته خوش‌بینی به وجود آمده احتمالا به افزایش تقاضا برای سنگ‌آهن منجر می‌شود.قیمت محموله‌‌‌های سنگ‌آهن با عیار ۶۳.۵‌درصد برای تحویل در بندر تیانجین به بالای ۱۳۰دلار به ازای هر تن افزایش یافت و نسبت به پایین‌‌‌ترین سطح قیمت سنگ‌آهن طی دوماهه گذشته که ۱۲۸.۵دلار در هر تن در ۱۷ ژانویه بود افزایش یافت که این رشد قیمتی نیز در بحبوحه حمایت اقتصادی بیشتر دولت چین ثبت شده است.

بانک خلق چین اعلام کرد که به دنبال شواهد جدید مبنی بر مشکلات بخش املاک برای مصرف‌کننده بزرگ سنگ‌آهن در جهان، نسبت ذخایر موردنیاز خود را کاهش می‌دهد و نقدینگی را به سیستم مالی اضافه کرده و از فعالیت‌‌‌های تولیدی و ساخت‌‌‌وساز حمایت می‌کند. براساس آخرین داده‌‌‌ها، قیمت مسکن جدید در چین با سرعت بیشتری از سال ۲۰۱۵ در دسامبر سقوط کرد و شتاب نزولی را به ماه ششم کشاند./دنیای اقتصاد

ارسال نظرات
موضوعات روز