جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 March 01
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۸
شواهد آماری حاکی از آن است که در دی ماه، دهک دهم که شامل 10 درصد از پرهزینه‌ترین خانوارهای کشور است شاهد بالاترین تورم ماهانه در مقایسه دهک‌ها بوده است.
کد خبر: ۶۷۴۷۸

تیتر۲۰- نرخ تورم ماهانه در دی ۱۴۰۲ نسبت به آذر ماه کاهش یافته است. به بیان دقیق‌تر، این نرخ در آذر ماه برای کل خانوارهای کشور ۲٫۹ درصد بوده و در دی ماه به ۲٫۶ درصد نزول کرده است.

البته این رقم برای تمام خانوارهای کشور و بدون لحاظ‌کردن سطح هزینه آن‌ها برآورد شده است. اگر هر دهک‌ هزینه‌ای را به طور مجزا مورد بررسی قرار دهیم هم تورم ماهانه آن‌ها و هم سهم اقلام مختلف از آن متفاوت می‌شود. شواهد آماری حاکی از آن است که در دی ماه، دهک دهم که شامل ۱۰ درصد از پرهزینه‌ترین خانوارهای کشور است شاهد بالاترین تورم ماهانه در مقایسه با سایر دهک‌ها بوده است. هر چه به دهک‌های پایین‌تر نزدیک می‌شویم، این نرخ کاهش می‌یابد.

سبد مصرف خانوارها از دو نوع کالای خوراکی و غیرخوراکی تشکیل شده است. طبق داده‌های موجود به نظر می‌رسد عامل اصلی بروز تورم در دی ۱۴۰۲، تورم کالاهای غیرخوراکی بوده است. به بیان دقیق‌تر، این اقلام حداقل ۶۰ درصد از تورم ماهانه دهک‌ها را ایجاد کرده‌اند؛ این نسبت در دهک دهم به بالاترین سطح خود در مقایسه با سایر دهک‌ها رسیده است.

سنگینی وزنه تورم به سمت اغنیا

اکوایران در این باره نوشت: تورم یکی از شاخص‌های مهم اقتصادی محسوب می‌شود که نشان‌دهنده افزایش مستمر سطح عمومی قیمت‌ها است. این شاخص را می‌توان به صورت ماهانه اعلام کرد. در این صورت، تورم ماهانه نشانگر این است که قیمت یک سبد یکسان از کالا و خدمات در هر ماه چند درصد نسبت به ماه قبل تغییر کرده است. تورم مثبت به معنای افزایش و تورم منفی به معنای کاهش قیمت‌ها است. نرخ تورم به صورت کشوری اعلام می‌شود اما می‌توان آن را برای هر خانوار با توجه به سطح درآمد و هزینه‌ای که دارد برآورد کرد. به این منظور، هر ۱۰ درصد از خانوارها را بر اساس سطح هزینه سالانه از کم به زیاد مرتب می‌کنند. نتیجه این اقدام، ایجاد دهک‌های هزینه‌ای است. دهک اول نماینده کم‌هزینه‌ترین یا فقیرترین خانوارها و دهک دهم نماینده پرهزینه‌ترین یا ثروتمندترین خانوارها است.

طبق داده‌های مرکز آمار، در دی ماه امسال تورم ماهانه در دهک اول کمترین و در دهک دهم بالاترین سطح را میان سایر دهک‌ها به ثبت رسانده است. برای مثال، تورم ماهانه دهک اول ۱٫۹۹ درصد برآورد شده که از نرخ کل کشور نیز پایین‌تر است. یعنی فقیرترین خانوارها در دی سال جاری برای خرید یک سبد یکسان از کالا و خدمات ۱٫۹۹ درصد بیش‌تر از آذر ماه هزینه کرده‌اند.

باید توجه داشت که تورم ماهانه دهک اول نسبت به آذر ماه کاهش یافته اما به این معنا نیست که قیمت سبد کالای این خانوارها کم شده است. کاهش تورم تنها حاکی از آن است که سرعت افزایش قیمت‌ها کم شده است.

هر چه به سمت دهک دهم نزدیک‌تر می‌شویم، تورم ماهانه بالاتر می‌رود به طوری که این نرخ در دهک دهم روی سکوی ۲٫۸۸ درصد ایستاده است. بر این اساس، تورم ماهانه ثروتمندان از میانگین کل کشور بالاتر است.

الگوی مصرف متفاوت بین فقرا و اغنیا

سبد کالای خانوارها از دو نوع کالای خوراکی و غیرخوراکی تشکیل شده است. گروه خوراکی در برگیرنده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و گروه غیرخوراکی شامل «غیرخوراکی‌‌ها و خدمات» است.

خانوارها بر اساس سطح هزینه و درآمدی که دارند با نسبت‌های متفاوتی از کالا و خدمات استفاده می‌کنند. برای مثال، هر چه سطح درآمد خانوار کمتر باشد، ناچار است بخش بیش‌تری از آن را به تهیه اقلام خوراکی تخصیص دهد چرا که این اقلام ضروری است و نمی‌تواند از یک حد مشخصی کمتر از آن مصرف کند.

این در حالی است که با افزایش سطح درآمد خانوار، چون استفاده از مواد غذایی و خوراکی در بیش‌ترین حد ممکن یک سقف مشخص دارد و هر فرد بیش‌تر از آن نمی‌تواند غذا بخورد، مازاد درآمد خود را صرف خرید کالاهای غیرخوراکی می‌کند. به همین دلیل، به طور معمول سهم کالاهای غیرخوراکی از سبد مصرف خانوارهای ثروتمند بالاتر از سهم کالاهای خوراکی است. این نسبت در دهک‌های پایین به طور معمول معکوس می‌شود./اقتصاد نیوز

ارسال نظرات
موضوعات روز