پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ - 2024 July 25
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۵
حوزه اقتصاد دیجیتال، نقطه کانونی فعالیت‌های منجر به سود و توسعه در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات است و با استفاده از دسترسی‌های روزافزون فیبر نوری، می‌توان از این دسترسی پرسرعت، برای ارائه عناصر مرتبط با اقتصاد دیجیتال مانند اینترنت اشیا و هوشمندسازی سرویس‌های ارزش افزوده استفاده کرد.
کد خبر: ۶۸۸۹۵

تیتر۲۰- فیبر نوری یا تار نوری به انگلیسی  Optical Fiber رشته باریک و بلندی از یک ماده شفاف مثل شیشه یا پلاستیک است که می‌تواند نور وارد شده از یک سر را، از سمت دیگر خارج کند. کابل فیبرنوری دارای پهنای باندی بسیار بالاتر از کابل‌های معمولی است.

با فیبرنوری می‌توان داده‌هایی مانند تصویر، صوت و غیره  را به راحتی با پهنای باند بالا تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد. امروزه مخابرات فیبر نوری به دلیل پهنای باند وسیع‌تر در مقایسه با کابل‌های مسی و تاخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره‌ای از مهم‌ترین ابزار انتقال اطلاعات محسوب می‌شود. کابل فیبرنوری سیگنال‌های ارتباطی را با استفاده از پالس‌های نوری تولید شده توسط لیزرهای کوچک یا ال‌ای‌دی‌ها انتقال می‌دهد.

این کابل‌ها شامل تعداد بیشتر رشته‌های شیشه است که هر کدام از آن ها فقط کمی از موی انسان باریک‌تر هستند. مرکز هر رشته، هسته یا core نامیده می‌شود که مسیر نور برای حرکت را فراهم می‌کند. هسته یا core با یک لایه شیشه به نام cladding (روکش) که نور را انتقال می‌دهد احاطه شده تا از هدر رفت سیگنال جلوگیری شود و به نور اجازه دهد تا در طول کابل حرکت کند. از جمله مزیت‌های این فناوری می‌توان به ظرفیت بالا، تضعیف ناچیز، مصرف برق پایین، انعطاف پذیر و سبک وزن آن اشاره کرد.

یکی از پروژه‌هایی که وزارت ارتباطات در دو سال گذشته اقدامات بسیاری برای توسعه و رشد آن انجام داده است، پروژه فیبرنوری منازل و کسب‌و کارهاست که مقرر شد ۲۰ میلیون پوشش فیبرنوری تا پایان دولت در سراسر کشور ایجاد شود. تاکنون براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزیر ارتباطات، هفت میلیون خانوار تحت پوشش قرار گرفته‌اند و هدف‌گذاری امسال ۱۴ میلیون خانوار است.

علاوه بر اینکه پروژه فیبرنوری می‌تواند سرعت‌های خوبی را در اختیار کاربرانش قرار دهد؛ در افزایش و بهبود اقتصاد دیجیتال هم می‌تواند مؤثر باشد. درواقع اگر اقتصاد دیجیتال بخواهد در کشور پیاده‌سازی شود و به یک نرخ رشد و توسعه خوبی برسد، نیاز به زیرساخت‌های فیبرنوری است.

در این راستا اخیرا یاسر باقری-مدیرکل توسعه کسب‌وکار شرکت مخابرات ایران-  در این باره اظهار کرد: حوزه اقتصاد دیجیتال، نقطه کانونی فعالیت‌های منجر به سود و توسعه در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

او با اشاره به اهمیت دسترسی به فیبرنوری و حرکت همزمان در بخش اقتصاد دیجیتال گفت: اکنون با استفاده از دسترسی‌های روزافزون فیبر نوری، می‌توانیم از این دسترسی پرسرعت، برای ارائه عناصر مرتبط با اقتصاد دیجیتال مانند اینترنت اشیاء و هوشمندسازی سرویس‌های ارزش افزوده استفاده کنیم.

باقری با اشاره به برندهای «آیوتل» (اینترنت اشیاء) و «هوبان» (دوربین‌های نظارت تصویری) گفت: در حوزه اینترنت اشیاء، بخش‌های کارنشده‌ای مانند حمل‌ونقل و همچنین ظرفیت‌های خاص هر استان و تمام عناصری که در تسهیل اینترنت اشیاء در زندگی روزمره مردم اثرگذار است مغفول مانده و با توجه به جهش کنونی در حوزه فیبر نوری در تلاش هستیم که سرعت فعالیت را در بخش اقتصاد دیجیتال با همکاری تمام بخش‌ها به‌ویژه بخش شبکه و تجاری شرکت، به سرعت افزایش دهیم.

در این باره همچنین رضا خلیلی-معاون شبکه شرکت مخابرات- درباره گسترش هم‌افزایی صحیح در حوزه پر اهمیت شبکه اظهار کرد: طراحی لازم برای تسهیل دسترسی مشتریان به دسترسی پرسرعت فیبر نوری، علاوه بر عزم راسخ تمام بخش‌های مخابرات، مستقیماً حاصل هم‌افزایی و حرکت متوازن حوزه تجاری و شبکه است.  

وی درباره طراحی مدلی برای هم‌افزایی بخش شبکه و دسترسی، موضوع بسیار مهم واگذاری سرویس فیبر نوری مخابرات در بین اپراتورها و همچنین تسهیل دسترسی گفت: تشدید رقابت بین اپراتوری با دارایی سنگین و اثرگذار مطرح می‌شود که البته باید عایدی و سود درخور آن نیز حاصل شود.

خلیلی تصریح کرد: به عبارت دیگر بزرگی مخابرات و شرکت ارتباطات سیار در صورت تنظیم سرعت پیشرفت با شرکت، یک فرصت است که برای تحقق آن نیاز به یک برنامه‌ریزی مدون به‌ویژه در بخش تجاری و شبکه است.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد فرصت توسط بخش‌های بیرونی و تجاری شرکت برای ورود به بخش‌های کوچک‌تر در سرمایه‌گذاری و ورود علوم دانش‌بنیان، از نکات مهم دیگری است که شرکت را در سطح نوآور و متحول نگه می‌دارد.

او ادامه داد: گام اول گسترش پوشش از نظر جغرافیایی است و گام بعدی، بهبود و ارتقا سرعت ارائه‌شده به مشتریان و مرحله سوم، باندلینگ و کیفیت مناسب که تضمین کیفیت و پهنای باند داشته باشند. برای طرح تحول زمان‌بندی ۵ ساله، زمان پیش‌بینی‌شده در بخش Network برای استان‌های کوچک، متوسط و بزرگ، ۳، ۴ و ۵ سال پیش‌بینی شده است.

طبق اعلام شرکت مخابرات ایران، خلیلی تصریح کرد: ما الگوی یک میلیون و ۶۲۸ هزار پورت در بخش اکتیو را داریم و در بخش واگذاری، ۳۷۵ هزار در بخش FTTH و ۱۷۱ هزار در بخش VDSL است که روز به روز افزایش می‌یابد. ‌

معاون شبکه شرکت مخابرات گفت: بهترین راه برای مخابرات، افزایش نسبت دارایی به FAT است که حدود ۴ درصد است که با این افزایش، می‌توانیم هم بخش FTTH و هم بخش‌ VDSL را با راهکارهای تجاری ارتقا دهیم. /ایسنا

ارسال نظرات
موضوعات روز