جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۱
کد خبر: ۵۰۷۶۳
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱
تیتر20 بررسی کرد؛ انبار کردن کره و شیر خشک قبل از تغییر قیمت ها
عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه در شرایط کنونی مجلس در جایگاه نظارتی به موضوع لبنیات ورود خواهد کرد، گفت: مجلس مشکل بازار لبنیات را از دستگاه های مربوطه پیگیری خواهد کرد اما تکلیف اصلی با دولت است که ارز برای واردات تولیدکننده اختصاص داده است و باید از این منابع عمومی حراست کند تا وضعیت معیشت مردم بیشتر از این در تلاطم قرار نگیرد.
انبار کردن کره و شیر خشک قبل از تغییر قیمت ها
تیتر 20 - در همین چند ماه گذشته که خبرهایی درباره ورشکستگی دامداری ها و گاوداری ها منتشر شد برخی از شرکت های لبنی دست به کار شدند و کره وشیرخشک را انبار کردند تا سوار بر موج بحران در صنایع لبنی منتظر افزایش قیمت لبنیات باشند و اتفاقا همین مساله هم رخ داده است و در حالی که به صورت غیررسمی خبر افزایش قیمت لبنیات منتشر شده برخی محصولات مانند کره و شیرخشک که مصرف بالایی در صنایع غذایی و شیرینی و شکلات دارد وارد انبار ها شده تا بعد از تغییر قیمت ها عرضه شود و همین مساله چالش های جدیدی را در پی خواهد داشت.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با پایگاه خبری تیتر 20 با انتقاد به عملکرد دولت در ماه های اخیر گفت: دولت در ماه های پایانی مسئولیتش جایگاه نظارتی خود را رها کرده است، به همین دلیل شاهد این هرج و مرج قیمتی در صنایع لبنی هستیم و البته این مساله نه تنها در لبنیات نیست و قیمت محصولاتی مانند مرغ، سیمان و ... افزایش شدیدی داشته اند و دستگاه قضائی باید به این مساله به صورت جدی ورود کند.

 سید جواد حسینی کیا با اشاره به اینکه در بخش لبنیات دولت ارز 4200 تومانی برای واردات ماشین آلات، مواد اولیه و ... اختصاص می دهد، به همین دلیل نباید موضوع را رها کند و این بخش نیازمند نظارت بیشتری است، تصریح کرد: در شرایط کنونی عده ای که از این ارز برای واردات استفاده کرده اند و ماشین آلات یا مواد اولیه خوراک دام و ... تهیه کرده اند اطلاعات آنها  به طور کامل در نزد دولت وجود دارد و دولت می داند چه میزان از آن کالاها مصرف شده یا در انبارها قرار داد، به همین دلیل اگر دولت در این بخش نظارت کند به راحتی می تواند بفهمد که آیا این کالاها مصرف شده یا خیر و مشکلات امروز در نتیجه  عدم نظارت دولت بر بخش تولید و توزیع است.

او با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی لبنیات از سفره مردم در حال حذف شدن است، اظهار کرد: هم اکنون نظارت دستگاه اجرای و قضایی باید بیشتر شود تا افرادی که ارز گرفته اند یا کالاها را به سرسفره مردم منتقل کند یا با آنها به شدت برخورد شود تا درس عبرتی برای دیگران شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه تولیدکننده ها نباید کالاها را در انبارهای خود دپو کنند تا بعد از گرانی به بازار عرضه کنند و این تخلف است، گفت: در شرایط کنونی مجلس در جایگاه نظارتی به موضوع لبنیات ورود خواهد کرد و آن را از دستگاه های  مربوطه پیگیری خواهد کرد اما تکلیف اصلی با دولت است که ارز برای واردات تولیدکننده اختصاص داده است و باید از این منابع عمومی حراست کند تا وضعیت معیشت مردم بیشتر از این در تلاطم قرار نگیرد.

به گزارش تیتر 20، در حال حاضر مصرف سرانه شیر در ایران از 95 لیتر به کمتر از 70 لیتر رسیده و به عنوان یک تهدید برای جامعه و سلامت مردم روز به روز چالش بر انگیزتر می شود، با این حال مسئولان تاکنون نه تنها اقدام اساسی در این بخش نکرده اند با ضعف نظارت بر بازار لبنیات عملا دست فرصت طلب ها را باز گذاشته اند.

 از آنجایی که محصولات لبنی در حلقه های زنجیره ای غذایی وجود دارند کمبود محصولاتی مانند شیرخشک و کره ،تولیدات صنایع غذایی را هم تحت تاثیر قرار داده و به صورت دمینو وار شوک افزایش قیمت به بازار وارد شده است، در حالی که لبنیات یکی از بخش هایی است که هنوز هم ارز 4200 تومانی دریافت می کند و نباید به این میزان تحت تاثیر دلالی ها قرار بگیرد، هرچند مشکل ناشی از این است که دولت در حال تغییر است و وظیفه خود را رها کرده و البته برخی از نمایندگان مجلس وعده داده اند در مقابل این دلالی ها می ایستند و به دولت تکلیف خواهند کرد تا با تقویت نظارت بیشتری بر بازار محصولات لبنی داشته باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: