پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ - 2024 July 25
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۷
یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها با نگاه به روند گذشته کالاها انجام می شود. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند.
کد خبر: ۶۴۰۷۳

تیتر۲۰- بورس اوراق بهادار تهران هفته‌‌‌ گذشته را نسبتا متعادل و رکودی پشت سر گذاشت. شاخص کل توانست ابر کانال 2 میلیون واحد را حفظ کند و در بازه محدودی حول این مرز مهم روانی نوسان کند. با وجود این ارزش معاملات خرد بسیار ناچیز به میانگین هفتگی 2814میلیارد تومان حاکی از راکد بودن مبادلات در بازار سهام است. علاوه بر آن در مجموع هفته گذشته 875 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس و فرابورس خارج شد. وعده‌‌‌های حمایتی از بازار تاکنون عملکرد مثبتی داشته و تا حدودی توانسته است مانع از ریزش‌‌‌های شدید بورس شود اما در کسب اعتماد کامل سرمایه‌گذاران موفقیت چندانی نداشته است. در حال حاضر بازار سهام در انتظار مشخص شدن تکلیف نرخ خوراک پتروشیمی‌‌‌هاست. همچنین خبر آزادسازی منابع ارزی نیز تاثیر بسزایی بر آینده بازار می‌‌‌گذارد. با این تفاسیر تحلیلگران بر این باورند تا زمان اعلام نتیجه نهایی، بورس وضعیت هفته گذشته خود را در هفته آتی تکرار می‌کند.

بازار سکه

سکه در کانال 28میلیون تومان

بازار سکه و طلا در هفته گذشته در کانال 28 میلیون تومانی محبوس ماند و در همان بازه به نوسان پرداخت. سکه هفته گذشته را با قیمت 28 میلیون و 830 آغاز کرد و در 28 میلیون و 550 بسته شد که با این ترتیب بازده هفتگی سکه امامی به منفی 66/ 0‌درصد رسید. چرا که دلار در هفته گذشته تمایلات نزولی از خود نشان داد و به عنوان بزرگ‌ترین سیگنال‌‌‌دهنده بازار سکه و طلا، این بازار را به افت هفتگی دچار کرد. از آنجا که به سبب ماه محرم تقاضای سکه به میزانی کاسته شده است و در سمت دیگر حمایتی نیز از طرف اونس جهانی صورت نمی‌گیرد در نتیجه بهای سکه توان رشد خود را از دست می‌دهد. علاوه بر آن اخباری مبنی بر آزادسازی منابع ارزی منتشر شده است که می‌تواند بازی سکه را در هفته آینده به‌طور کل تغییر دهد و با افت قابل‌توجه دلار به سبب این خبر، سکه نیز در سراشیبی قیمتی قرار بگیرد.

بازار طلای جهانی

طلا در قعر یک‌ماهه

طلا در روز جمعه از کمترین مقدار یک‌ماهه خود فاصله گرفت. به طوری که با افزایش 5 دلاری، هر اونس طلای جهانی در بهای 1917 دلار قرار گرفت. روز پنج‌شنبه پس از اعلام شاخص مصرف‌کننده ایالات متحده که نشان می‌‌‌داد اگر چه تورم افزایش یافته است اما کمتر از انتظارات است منجر به بیشتر شدن احتمال توقف افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو شد که واضح است خبر خوبی برای کامودیتی‌‌‌ها محسوب می‌شود، بهای فلز زرد را اندکی حمایت کرد. چرا که نرخ بهره پایین از هزینه فرصت نگهداری دارایی بدون بازده کاسته و منجر به افزایش بهای فلز زرد در بلندمدت می‌شود. با وجود این تورم متعادل و داده‌‌‌های قوی نیروی کار حاکی از اقتصاد مستحکم است و تقاضا برای پناهگاه امن را می‌‌‌کاهد که آینده بلندمدت طلا را دچار چالش خواهد کرد. بنابراین احتمال می‌رود در روزهای آتی تمایلات نزولی طلا پایدار باشند و نوسانات در بازه کمی رخ دهند.

بازار اوراق مسکن

مسکن در جاده تورم

اوراق تسهیلات بانک مسکن که در فرابورس مورد معامله قرار می‌‌‌گیرند هفته گذشته را نیز مانند هفته‌‌‌های اخیر پر نوسان پشت سر گذاشتند. به طوری که در این میان اوراق تسهیلات بهمن 1400 که با نماد تسه 0011 داد و ستد می‌شود برای چهارمین هفته متوالی توانست عملکرد مثبتی را در کارنامه هفتگی خود به ثبت برساند. به طوری که تسه یاد شده با ایستادن در مرز 90‌هزار تومان بازدهی 32/ 1درصدی را ثبت کرد. برخی از کارشناسان این حوزه بر این باور هستند که بازار مسکن هفته اخیر را با کسادی معاملات و انتظارات کاهشی به پایان رساند؛ رکودی که از حدود دو ماه و نیم قبل دامن بازارهای غیرمولد شامل مسکن، طلا، ارز و خودرو را گرفته و همچنان ادامه دارد. هم‌‌‌اکنون سرمایه‌گذاران از بازار ملک کنار کشیده‌‌‌اند و معدود معاملات هم از نوع تبدیل است.

بازار نفت

پیش‌بینی خوش‌بینانه تقاضا

نفت در مبادلات روز جمعه با افزایش‌‌‌های کمتر از 5/ 0درصد همراه شد و جایگاه خود را از دست نداد. به این ترتیب بها برای هر بشکه نفت خام برنت در 86 دلار و 86 سنت قرار گرفت و نفت وست تگزاس اینترمدییت به ازای هر بشکه در قیمت 83 دلار و 27 سنت مبادله شد. گفتنی است که نفت خام برنت در بیشترین مقدار خود از ماه ژانویه قرار دارد و همچنین نفت وست تگزاس اینترمدییت به بالاترین بهای خود در سال‌جاری دست یافته است. چرا که کاهش تولیدات نفتی توسط اوپک‌پلاس توانست حمایت چشمگیری از قیمت نفت بکند. در حال حاضر نیز پیش‌بینی می‌شود تقاضا در سال جدید بیشتر شود و به همین خاطر بهای نفت خیال کاهش ندارد. از آن جا که تورم منتشر شده بازار را نسبت به توقف چرخه نرخ بهره، امیدوار کرده است؛ حرکت به سمت اقتصاد پایدار، اوضاع را برای سوخت بهبود می‌‌‌بخشد. بنابراین نفت بر ریل فعلی باقی می‌‌‌ماند./دنیای اقتصاد

ارسال نظرات
موضوعات روز