سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 March 05
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۰۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۸
اقدامات جدید چین در راستای تحریک و تقویت اقتصاد چین و همچنین خوش‌بینی نسبت به تصمیمات بعدی فدرال‌رزرو محرک کامودیتی‌‌‌ها برای رسیدن به بالاترین قیمت‌ها در یک‌ماه اخیر شده است.
کد خبر: ۶۷۲۶۶

تیتر۲۰- شـــاخص برنت معاملات پنج‌شنبه ۲۵ژانویه را با ۸۰دلار آغاز کرد و با صعود به کانال ۸۲دلاری بازارها را به پایان برد، این در حالی است که معاملات روز جمعه با نرخ ۸۲دلار و ۲۶سنت در هر بشکه آغاز شد و روند نزولی را در پیش گرفت. درخواست چین مبنی بر جلوگیری از حملات حوثی‌‌‌ها به کشتی‌‌‌ها در دریای سرخ یا ایجاد اختلال در روابط تجاری کشورها موجب شده است تا شاخص برنت مجددا در کانال کاهشی وارد شود. با این حال قیمت نفت در مسیر رشد بیش از ۴درصدی در این هفته قرار دارد، چراکه عوامل بنیادی بازار از چشم‌انداز صعودی حمایت کردند. داده‌‌‌های رسمی نشان داد که ذخایر نفت خام آمریکا در هفته گذشته ۹.۲میلیون بشکه کاهش یافت که فراتر از انتظارات بازار بود و بیشترین کاهش را از اوت تاکنون رقم زد.

بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که اقتصاد ایالات‌متحده در سه‌ماهه چهارم سریع‌‌‌تر از حد انتظار رشد کرده است، در حالی که چین اعلام کرد نسبت ذخیره قانونی بانک‌ها را در ماه آینده کاهش خواهد داد و متعهد شد بازارهای سرمایه خود را باثبات کند. در سمت عرضه، تنش‌‌‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه طی هفته گذشته پس از انجام حملات بیشتر نیروهای ایالات‌متحده و بریتانیا علیه اهداف حوثی‌‌‌ها در یمن شعله‌‌‌ور شد و خطرات عرضه را در منطقه تولیدکننده نفت و سایر کامودیتی‌‌‌ها افزایش داد.

در حالی که سرمایه‌گذاران محتاطانه منتظر قرائت کلیدی تورم در ایالات‌متحده بودند که می‌‌‌تواند چشم‌انداز سیاست پولی فدرال‌رزرو را تحت‌تاثیر قرار دهد، قیمت طلا نیز همچون بهای نفت، روز جمعه تا محدوده ۲۰۲۰دلار در هر اونس کاهش یافت. این فلز همچنین هفته را در مسیر کاهش به پایان رساند، چراکه با فشار افزایش ارزش دلار در بحبوحه داده‌‌‌های اقتصادی قوی‌‌‌تر از حد انتظار ایالات‌متحده مواجه است. روز پنج‌شنبه، داده‌‌‌ها نشان داد که اقتصاد ایالات‌متحده به‌رغم هزینه‌‌‌های استقراض بالا، انعطاف‌‌‌پذیر باقی مانده و رشد سالانه ۳.۳درصدی در سه‌ماهه چهارم را تجربه کرده است که بسیار بالاتر از پیش‌بینی‌‌‌های ۲درصدی بود. انتظار می‌رود فدرال‌رزرو در جلسه بعدی خود نرخ بهره را ثابت نگه دارد، اما معامله‌‌‌گران به اظهارات جروم پاول، رئیس فدرال‌رزرو برای اشاره به شروع چرخه کاهش، توجه نمی‌‌‌کنند. در جاهای دیگر، همان‌طور که انتظار می‌‌‌رفت بانک‌مرکزی اروپا نرخ‌ها را در روز پنج‌شنبه ثابت نگه داشت، اما معامله‌‌‌گران شرط‌‌‌بندی کردند که کاهش نرخ‌ها را در آوریل آغاز خواهد کرد.

ورق قیمت سنگ‌آهن برگشت

قیمت محموله‌‌‌های سنگ‌آهن با عیار ۶۳.۵‌درصد برای تحویل در بندر تیانجین به بیش از ۱۳۵دلار به ازای هر تن افزایش یافت و از کمترین سطح دوماه اخیر که معادل ۱۲۸دلار به ازای هر تن بود افزایش یافت، این در حالی است که این قیمت در روز ۱۷ژانویه در بحبوحه حمایت اقتصادی بیشتر دولت چین ثبت شد. بانک خلق چین اعلام کرد که نسبت ذخایر موردنیاز خود را کاهش می‌دهد و در ادامه نقدینگی را به سیستم مالی اضافه کرده و از فعالیت‌‌‌های تولیدی و ساخت‌وساز حمایت می‌کند. تصمیم‌‌‌های بانک خلق چین در پی شواهد جدید مبنی بر مشکلات بخش املاک برای بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سنگ‌آهن در جهان گرفته شده است. براساس آخرین داده‌‌‌ها، قیمت مسکن نو در چین با سرعت بالاتری نسبت به سال ۲۰۱۵ در ماه دسامبر سقوط کرد و شتاب نزولی را به ماه ششم کشاند. همچنین حمایت از قیمت سنگ معدن، ذخایر ورق گرم و فولاد ضدزنگ در انبارهای اصلی چین در هفته سوم ژانویه کاهش یافت که نشان‌دهنده برخی فعالیت‌‌‌های مناقصه برای فلزات آهنی است.

اقدامات جدید چین میلگرد را گران کرد

بررسی بازار جهانی میلگرد نیز نشان می‌دهد که معاملات آتی میلگرد در اواخر ژانویه به بالای ۳۹۵۰یوآن به ازای هر تن رسید که با وجود تولید کم میلگرد و خوش‌بینی جدید نسبت به چشم‌‌‌انداز صنعتی چین در سال‌جاری، بالاترین قیمت یک‌ماه اخیر خود را تجربه کرد. بانک خلق چین اعلام کرد که نسبت ذخایر موردنیاز خود را کاهش خواهد داد تا نقدینگی در سیستم مالی کشور را تحریک کند و تاثیر بحران بر بخش توسعه املاک بدهی خود را کاهش دهد. این اقدام با تعهد بسته نجات برای کاهش ارزش سهام که از احساسات صنعتی و ساختمانی نیز حمایت می‌کند، همراستاست. در همین حال، تولید بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان با ۱۵‌درصد کاهش در سال و ۱۱‌درصد کاهش در ماه به ثبت رسید و به ۶۷.۴۴میلیون تن رسید که پایین‌‌‌ترین میزان در ۶سال گذشته است. نتیجه با کاهش حاشیه سود برای تولیدکنندگان فولاد مطابقت داشت، چراکه باد مخالف اقتصاد کلان و تقاضای ضعیف مصرف‌کننده برای ساخت‌وسازهای فشرده فولاد چشم‌انداز این کالا را در سال آینده مختل می‌کند. کاهش تقاضای فولاد با افزایش پنج‌برابری ذخایر میلگرد در بورس SHFE در سال‌جاری به ۱۰۹‌هزار و ۱۱۲تن نشان داده شد.

مس بالاترین قیمت سه‌هفته اخیر را درنوردید

بررسی بازار جهانی مس نشان می‌دهد که در میان کاهش اندک دلار آمریکا و حمایت از اقدامات محرک جدید توسط دولت چین، معاملات آتی فلز سرخ در ماه ژانویه به بیش از ۳.۸۵دلار در هر پوند جهش داشت که بالاترین رقم در سه‌هفته اخیر به حساب می‌‌‌آید. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین‌‌‌ تولیدکننده و مصرف‌کننده مس در دنیا اعلام کرد که نسبت ذخایر موردنیاز خود را در دوهفته آینده کاهش خواهد داد؛ اقدامی که قرار است یک‌تریلیون یوآن نقدینگی فراهم کند. همچنین چین اعلام کرده است که حمایت اقتصادی بیشتر در آینده نزدیک را در دستور کار قرار خواهد داد. این اقدامات به دنبال تعهد ۲تریلیون یوآن وجوه خارجی برای جمع‌آوری یک‌بسته نجات سهام است که اعتماد به چشم‌انداز تولید چین را بهبود می‌‌‌بخشد. اقدامات پکن برای مقابله با تقاضای ضعیف فزاینده ناشی از بادهای معکوس اقتصادی این کشور که با افزایش ۵۰درصدی موجودی قابل تحویل در انبارهای اصلی در سال‌جاری و افت قیمت مس یانگشان مشخص شد، تنظیم شد. قیمت‌ها همچنین با نگرانی‌هایی مبنی بر اینکه عرضه بلندمدت نمی‌‌‌تواند با نقش کلیدی مس در برق‌‌‌رسانی همگام شود، حمایت شد./دنیای افتصاد

ارسال نظرات
موضوعات روز