چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲ - 2023 November 29
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۶
مدیر کل نظارت و هماهنگی اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و مانع‌زدایی و پشتیبانی از اشتغال را از دیگر برنامه‌های دولت برشمرده و می‌گوید: ۹۷ درصد مجوزهای کسب و کار در درگاه ملی مجوزها قابل دستیابی است.
کد خبر: ۶۵۸۴۹

تیتر۲۰- در حال حاضر آمار بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و نیروهای آماده به کار کشور ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیت‌های سرمایه‌های انسانی را بیش از پیش نشان می دهد.

دولت سیزدهم با درک موضوع بیکاری جوانان و رفع دغدغه اشتغال، تامین سالانه یک میلیون شغل را نیاز ضروری کشور دانسته و بر همین اساس وزارت کار را مامور راه‌اندازی و تکمیل سامانه‌های اطلاعاتی و نظارتی در حوزه اشتغال، گردآوری آمار شاغلان و بیکاران و رصد بازار کار کرده است.

در سالهای اخیر بیکاری یکی از چالش‌های مهم بوده که پیامدهای آن به طور فزاینده و قابل توجهی بر ازدواج، مهاجرت و آسیب‌های اجتماعی تاثیرگذار بوده است، از این رو کارشناسان تاکید دارند که مسئولان و متولیان امر و دستگاه‌های حاکمیتی باید بیش از پیش به منظور تحرک بخشی به بازار کار و اشتغالزایی جوانان و دانش آموختگان ورود کنند.

از هر ۱۰ نفر بیکار ۴ نفر تحصیلکرده‌اند!

بر اساس گزارش‌های مرکز آمار ایران روند بیکاری طی دو سال گذشته کاهشی بوده اما آمارها در حوزه زنان و جوانان چیز دیگری می‌گوید؛ چنانچه قاسم رستم‌پور - مدیر کل نظارت و هماهنگی اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تایید این مطلب می‌گوید: با وجود آنکه آمارها از کاهشی بودن نرخ بیکاری طی دو سال گذشته خبر می‌دهند ولی در حوزه جوانان، زنان و فارغ التحصیلان دانشگاهی شرایط اینگونه است که به ازای هر ۱۰ نفر بیکار ۴ نفر تحصیلکرده هستند.

او یکی از علل بیکاری را عدم همخوانی و تطبیق تحصیلات با صنعت دانسته و می‌گوید: باید بخش خصوصی و کارآفرینان در این حوزه وارد شوند تا با توجه به نیاز بازار و صنعت کشور، فارغ التحصیلانی کارآمد پرورش دهیم و جذب آنها در فعالیت‌های اجتماعی گسترش یابد.

رستم‌پور درعین حال به برنامه‌ها و اقدامات دولت برای اشتغالزایی جوانان و کارآفرینان اشاره کرده و می‌افزاید:خوشبختانه منابع و امتیازاتی برای کارفرمایانی که فارغ التحصیلان دانشگاهی را جذب کنند، در نظر گرفته شده و آزمون‌هایی هم توسط دستگاه‌های اجرایی با همکاری سازمان سنجش برگزار می‌شود.

در دسترس بودن ۹۷ درصد مجوزهای کسب و کار

مدیر کل نظارت و هماهنگی اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و مانع‌زدایی و پشتیبانی از اشتغال را از دیگر برنامه‌های دولت برشمرده و می‌گوید: ۹۷ درصد مجوزهای کسب و کار در درگاه ملی مجوزها قابل دستیابی است. طی سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ مجوزهای کسب و کار را آسان کردیم و در درگاه ملی مجوزها، مجوزهایی که قبلا به سختی واگذار می‌شد اکنون به آسانی در دسترس است و نیازی نیست که برای گرفتن مجوز یک فرد خاص را ببینیم و این مساله به بهبود فضای اشتغال کمک کرده است.

رستم‌پور تامین مالی را یکی از برنامه‌هایی عنوان کرد که دولت برای کمک به فضای کسب و کار درنظر گرفته و از اختصاص ۵۰۰۰ میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه مختص بخش دانش بنیان خبر داد.

به گفته وی، سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت در اختیار کارآفرینان و مردمی قرار گرفت که قصد فعالیت اقتصادی در حوزه تولید داشتند و به طور ویژه برای بخش دانش‌بنیان اعتبارات خوبی دیده شد. امسال هم در بخش دانش بنیان به تنهایی ۵۰۰۰ میلیارد تومان منابع قرض الحسنه با نرخ سود ۴ درصد درنظر گرفته شده و تلاش این است که تسهیلات آسان و ارزان به دست کارآفرینان برسد./ایسنا

ارسال نظرات
موضوعات روز