جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 March 01
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
تیتر ۲۰ گزارش می‌دهد:
با وجود اینکه در ایران، با وجود افزایش هزینه‌های اشتراکی بین افراد اما برندهای زیادی در زمینه تامین خدمات مالی وجود ندارند و خلا بازاریابی برای این نیاز رو به رشد به چشم می‌خورد. بانک ایران زمین یکی از معدود برندهایی است که این خلا را شناسایی کرده است و کارت نقدی مجازی بانک ایران زمین، محصولی است که بر اساس همین نیاز طراحی شده است.
کد خبر: ۶۶۹۹۱

تیتر20 - این روزها گونه‌ای از کارت‌های بانکی باب شده‌اند که در حال تغییر شیوه مصرف خدمات بانکی هستند. یکی از این نوع کارت‌ها که با سرعت در حال کسب محبوبیت است را با نام کارت نقدی (debit card) می‌شناسیم.


این کارت‌ها ویژگی‌های خاصی مانند مجازی بودن و اتصال به حساب‌های مشترک را دارند. دلیل رایج شدن چنین کارت‌هایی مشخص است: تعداد افرادی که هزینه ها یا درآمد های مشترک و... در سراسر جهان در حال افزایش است.


به عنوان مثال تعداد افرادی که دارند به شکل هم خانه با یکدیگر زندگی می‌کنند رو به افزایش است، در نتیجه برندهای زیادی در حال تعریف خدمات برای متقاضیان این بازار هستند. حتی شرکت‌هایی ایجاد شده‌اند که خانه‌ها را در سراسر جهان برای زندگی مشترک اجاره می‌دهند؛ مانند habyt. این شرکت، تا سال ۲۰۲۲ بیش از ۳۰ هزار واحد را با همین ویژگی در ۲۵ شهر جهان اجاره داده است.

 
متعاقب ایجاد برندهای جدید، تقاضای زیادی برای دریافت کارت نقدی وجود دارد. مجازی شدن این کارت‌ها کمک می‌کند که دردسر دسترسی به یک کارت فیزیکی مشترک برای هم خانه‌ها پایان باید.


حالا با یک شماره مجازی برای کارت صادر شده، می‌توان به راحتی به حساب مشترک پول واریز یا از آن برداشت کرد تا صرف پرداخت هزینه‌های اجاره خانه، خریدهای روزانه، شارژ آپارتمان و… شود.


کارت نقدی کارکردهای دیگری هم دارد از جمله ایجاد یک حساب مشترک برای مالکان و مستاجران ساکن در یک مجتمع مسکونی به منظور ایجاد حساب واحد مخارج. 


ورود بانک ایران زمین به میدان 
با وجود اینکه در ایران، با وجود افزایش هزینه‌های اشتراکی بین افراد اما برندهای زیادی در زمینه تامین خدمات مالی وجود ندارند و خلا بازاریابی برای این نیاز رو به رشد به چشم می‌خورد.


 بانک ایران زمین یکی از معدود برندهایی است که این خلا را شناسایی کرده است و کارت نقدی مجازی بانک ایران زمین، محصولی است که بر اساس همین نیاز طراحی شده است.


 با توجه به اینکه تعداد تراکنش‌های حساب‌های مشترک در طول روز بالاست، ایران زمین آن را برطرف کرده است. مشکل کارت‌های فیزیکی جداگانه برای تامین مخارج مشترک این بود که پس از مدتی یارانه نقدی فردی که از کارت شخصی او استفاده می‌شد، قطع می‌شد. این مشکل بسیار در ذوق می‌زد اما دولت هیچ چاره‌ای برای آن نداشت! 


با راه اندازی این کارت، تعداد بالای تراکنش‌ها برای افراد دارای نیازهای مشترک، دردسرساز نمی‌شود. مصارف کارت نقدی مجازی روشن است و صاحبان حساب را از دردسر مالیات‌پردازی می‌رهاند.


 طبق قوانین جدید مالیات، حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی که بالاتر از ۵۰ میلیون تومان در ماه تراکنش داشته باشند، مشمول ۱۵ درصد مالیات می‌شود.


 بانک ایران زمین با راه اندازی کارت نقدی برای اشخاص حقیقی، این مشکل را برطرف کرده است. حل معضل دریافت مالیات از تراکنش‌های بانکی، به کار مدیران مجتمع‌ها و برج‌هایی که باید مبالغ زیادی شارژ را به صورت ماهیانه یا هفتگی دریافت کنند، می‌آید.


 همچنین به درد جمع آوری کمک‌های مردمی، کسب و کارهای خانگی، صندوق‌های خانوادگی و… می‌خورد. بانک ایران زمین، صدور این کارت را تسهیل کرده است تا وقت متقاضیان صرف کاغذ بازی‌های مرسوم درافتتاح حساب نشود. 


مهاجرت و ضرورت توسعه خدمات 
در آینده نزدیک، هم خانگی و هم خانه یافتن از زندگی روزمره ایرانی‌ها جدانشدنی خواهد بود. دلیل این موضوع، رشد هزینه‌های اجاره و افزایش تعداد مهاجران به شهرهای بزرگ است؛ چه در قالب مهاجرت‌های دانشجویی و شغلی و چه در راستای مهاجرت‌های ناشی از تغییرات اقلیمی. 


در سال‌های آینده، شهرهای بزرگ و شهرهای حاشیه کلان شهرها، با رشد قابل توجه اجاره بها به دلیل افزایش تقاضا برای مهاجرت روبرو می‌شوند.


 پس تعداد افرادی که ناچار به ایجاد حساب‌های دست جمعی می‌شوند، بیشتر می‌شود. از سویی در اقتصاد ایران، رشد هزینه‌های اجاره بها بالاتر از نرخ تورم مصرف کننده حرکت می‌کند. برای نمونه در آبان ماه امسال در شرایطی که نرخ تورم سالیانه ۴۴.۹ درصد رشد کرده بود، رشد اجاره بها در شهر تهران به ۵۱.۶ درصد می‌رسید. در آینده، به دلیل رشد تقاضا برای جابجایی در داخل کشور، این شکاف بیشتر هم می‌شود. 


گرچه همین حالا، آمارها حکایت از مویرگی شدن مهاجرت‌های داخلی دارند. گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، نشان می‌دهد که در ۳۰ساله اخیر، سالانه ۱ میلیون نفر در داخل کشور عمدتا از مناطق کمتر توسعه یافته به مناطق توسعه یافته مهاجرت کرده اند. عمده مهاجرانی سنی بین ۲۰ تا ۳۴ سال دارند. این رشد افسارگسیخته، ثابت می‌کند که خدمات کارت‌های نقدی در آینده بازار بسیار بزرگی خواهد داشت که مصرف کنندگان آنهم جوانان ۲۰ تا ۳۰ سال هستند.


 پس نیاز داریم که بازاری بزرگتر را برای خدمات مالی زندگی‌های مشترک، سازماندهی کنیم. راه اندازی کارت نقدی مجازی بانک ایران زمین، گام‌های آغازین، در یک مسیر طولانی محسوب می‌شوند. 

ارسال نظرات
موضوعات روز