جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 March 01
پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران    *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *    پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران     *     پایگاه خبری تیتر20 ؛ رسانه بنگاه های اقتصادی ایران      
۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۴
فعال صنعت فولاد در گفتگو با تیتر ۲۰: 
رضا شهرستانی فعال صنعت فولاد معتقد است فولاد مبارکه برای دستیابی به تولیدات خاص از جمله ورق‌های سبک با استقامت بالا همکاری‌های خوبی با شرکت‌های دانش بنیان داشته است.  
کد خبر: ۶۷۵۷۷

تیتر 20-  صنعت فولاد در سال های اخیر برای کاهش وابستگی به واردات تجهیزات و تکنولوژی با تمرکز بر حمایت از تولید داخل، به سمت بومی سازی حرکت کرد. درست در همین زمان بود که شرکت های دانش بنیان که پیش از این در حاشیه  فعالیت داشتند حالا به ویترین اصلی صنعت فولاد وارد شدند. شرایط به سمتی پیش رفت که این شرکت ها در ارائه توانمندی های خود وارد رقابت شده در جشنواره های مختلف توانمندی های خود را ارائه کردند. 


در آن سوی ماجرا اما، شرکت های فولادی نیز با ارائه نیازمند های خود پل ارتباطی با شرکت های دانش بنیان را ساخته و سعی به توسعه این همکاری داشتند. همکاری با شرکت های داخل با چندین مزیت همراه بود که مهمترین آن کاهش ارزبری کشور و تامین قطعات و تجهیزات در زمان کوتاه بود. از سویی دیگر باعث می شد تا صنعت فولاد خود به  تکنولوژی های جدید دست پیدا کند. 


اما توسعه این موضوع نیازمند حمایت از تولید داخل بود که حالا در میان تولید کنندگان فولاد، فولاد مبارکه نقش آفرینی خوبی داشته است. درواقع فولاد مبارکه یکی از پیشران های اقتصاد کشور است که برای ارتقای کمی و کیفی تولیدات خود به سمت توسعه همکاری ها با شرکت های دانش بنیان رفته و علاوه بر تامین نیاز صنایع مختلف کشور به انواع ورق‌های فولادی، به دنبال افزایش حمایت روزافزون از ساخت داخل در شرکت‌های دانش‌بنیان است. 


رضا شهرستانی فعال صنعت فولاد در گفت و گو با تیتر20 با اشاره به حمایت های فولاد مبارکه از ساخت داخل و شرکت های دانش بنیان، بیان کرد: پایه اولیه احداث فولاد مبارکه تولید ورق بود. به طور معمول به هر میزان کشورها صنعتی تر باشند ورق بیشتری نیاز دارند. به عنوان مثال در کشورهای در حال توسعه مثل عراق و افغانستان، میزان مصرف محصولات طویل 80  درصد و ورق 20  درصد است اما همین آمار در کشورهای توسعه یافته مثل آلمان و آمریکا برعکس است.

 
وی ادامه داد: درواقع ورق ها بیشتر در صنایع پیشرفته مصرف می شوند و طویل ها مصرف ساختمانی دارند. اما ورق ها نیز انواع مختلفی دارند که در صنایع متفاوتی مصرف می شوند. در نتیجه فولاد مبارکه تامین کننده محصولی است که در صنعتی شدن کشور حائز اهمیت است و جالب است بدانید ورق های روغنی این مجموعه 800نوع کالا در زیرمجموعه خود دارند. درنتیجه این موضوع برای دستیابی به تکنولوژی های جدید و تولید ورق هایی سبک با استقامت بالا همکاری با شرکت های دانش بنیان در دستور کار فولاد مبارکه قرار گرفت. 


شهرستانی تصریح کرد: دستیابی به محصولاتی به روز و تکنولوژی های جدید نیازمند تحقیقات است تا از دنیا عقب نمانیم و همین موضوع باعث شد تا شرکت های دانش بنیان وارد کار شوند. 


به گفته این فعال صنعت فولاد، شرکت فولاد مبارکه در این زمینه همکاری بسیار خوبی با شرکت های دانش بنیان داشته است که جای تقدیر دارد اما نباید فراموش کنیم که این کافی نیست. باید در این زمانی که در اختیار داریم به سمت تغییرات حرکت کنیم در غیر این صورت از تغییرات جهانی عقب مانده با ضررهای بسیار همراه می شویم. 


آن طور که عملکرد فولاد مبارکه نشان می دهد این مجموعه در تلاش است تا قبل از اعمال محدودیت های صادراتی در موضوع کربن صفر و همچنین با توجه به برنامه های توسعه ای کشور، یکی از اصلی ترین بازیگرانی باشد که اقتصاد غیر نفتی را تقویت کرده و آن را به سوددهی خوبی می رساند. 

ارسال نظرات
موضوعات روز