دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۹
کد خبر: ۵۷۸۲۴
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۴
تیتر20 بررسی کرد:
شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با نگاهی بلند مدت به سراغ برنامه هایی رفته است که در نهایت افزایش فروش و سهم در زنجیره ارزش فولاد را به همراه دارد. بهبود فرآیند از اقداماتی است که در اولویت این مجموعه قرار گرفته است.
آینده نگری در گل گهر و اقداماتی برای بهبود فرآیندها
تیتر 20- بهبود فرآیند جزو اقداماتی است که مجموعه های صنعتی با اجرا آن به سمت افزایش بهره وری حرکت می کنند. این اقدام می تواند در تمامی بخش های یک بنگاه اقتصادی اجرا و نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد. 

در این بین شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در تلاش است تا با توسعه همه جانبه فعالیت های خود را در بخش معدن و صنایع معدنی به روز کند. در همین راستا بهبود فرآیند نیز در اولویت این مجموعه قرا ر گرفته است.

اما گل گهر چطور می تواند این موضوع را در فعالیت های خود محقق کند؟ بهبود فرآیندهای اجرایی و عملیاتی در یک مجموعه بزرگ و معدنی  نیازمند رصد و ارزیابی الگوهای موفق در میان شرکت های بزرگ به ویژه شرکت های بین المللی است. 

درواقع گل گهر با بررسی الگوهای موجود در صدد است تا فرآیند های کسب و کاری و تولید خود را بهبود بخشیده و با استفاده از این سیستم به سراغ بهره وری بیشتر برود.

آن طورکه  فعالیت های انجام شده نشان می دهد، گل گهر از سال 1393  به سراغ شناسایی این فرآیندها رفته و مدل مرجع APQC را در دستور کار قرار داده است. اما در سال جاری برای توسعه هرچه بیشتر  مدل تعالی سازمانی را در مجموعه خود پیاده سازی کرده تا براساس آن فعالیت های خود را ارتقا دهد. 

در این بین رویکردها و نظام مدیریتی در این مجموعه براساس تعالی سازمانی مورد ارزیابی قرار گرفت که منجر به اخذ جایزه تعالی سازمانی برای این مجموعه شد. 

اما نتیجه این برنامه برای گل گهر چه خواهد بود؟ مجموعه گل گهر در تلاش است با توسعه فعالیت های معدنی و به دنبال آن توسعه در واحد فولاد سازی علاوه بر حضور پررنگ در منطقه سیرجان، نقش خود در زنجیره ارزش فولاد را بیش از پیش کرده و در بازار  داخلی و صادراتی به نوعی یکه تاز باشد. اما برای دستیابی به این هدف تنها نباید بر افزایش تولید و فروش متمرکز باشد. 

موفقیت در بخش فروش نیازمند اقدامات دیگری است که در حلقه آخر به فروش  می رسد. لازمه بهبود فرآیند بررسی و آنالیز دائمی است که در نهایت بهبود کسب و کار را به دنبال دارد. 

این برنامه تنها به اقدامات مرتبط به حضور در بازار ختم نمی شود بلکه در بخش های پیش از فروش باید بهبود فرآیند محقق شود. گل گهر در این زمینه اصلاحاتی را در خطوط تولید کنسانتره خود انجام داده است که با بهبود فرآیند تولید و ارتقای کیفیت سهم خود در فروش را افزایش می دهد. اما بهبود فرآیند باید به صورت مستمر در این مجموعه صورت بگیرد تا پیشرفت های قبلی تکرار و طبق آن این فرآیند هدایت شود. 

درواقع گل گهر با بهبود فرآیند، موفقیت های خود را در بخش های مختلف تکرار می کند. این موضوع در ارتقای کمی و کیفی فعالیت های گل گهر موثر است که در ایستگاه آخر نتیجه اصلی را می توان در بازار مشاهده کرد.  همچنین این اقدامات باعث می شود گل گهر که با نماد «کگل» در بازار سرمایه فعالیت دارد، هم راستا با شرکت های بزرگ جهانی برای به روز رسانی خود تلاش کند. 
اقدامی که می توان اثر آن را در دو بخش ادامه دار شدن تحریم ها یا لغو آنها بررسی کرد. 

وجود چنین دیدگاهی در گل گهر باعث می شود با دستیابی به نتایج مثبت در مذاکرات هسته ای و لغو تحریم ها، این شرکت با باز شدن دروازه های جهانی، در سطح شرکت های بزرگ معدنی حرفی برای گفتن داشته و وارد رقابت با آنها شود.

اما در صورت ادامه دار شدن تحریم ها گل گهر با ارتقای فعالیت های خود نیاز کشور در زنجیره ارزش فولاد را تامین و سهم خود در این زنجیره را به بیش از 30 درصد افزایش دهد. 

 نگاه بلند مدت مدیران معدنی تضمینی برای موفقیت های بیشتر در سال های پیش رو خواهد بود و گل گهر این موضوع را در راس برنامه ریزی های خود قرار داده است. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: